vertina tabligh

ارتباط زیبایی شناسی و معماری

ارتباط زیبایی شناسی و معماری

زیبایی در معماری

راتباط نزدیکی در زیبایی شناسی و معماری وجود دارد.افرادی که به زیبایی شناسی در معماری بسیار اهمیت می‌دهند معمولاً در هنگام ساخت یک سازه به موارد زیبایی شناختی اهمیت فراوان می‌دهند. و به این فکر هستند که چگونه بخش‌های مختلف را از جمله هماهنگی، تناسب، ریتم، مقیاس و غیره را برای ایجاد زیبایی درست به کارببرند.

مدل سازی یک سازه از اولین موضوعاتی است که توجه شما را به خود جلب می کند. اگر یک ساختمان از لحاظ معماری مورد توجه باشد، غالبا به نقطه عطفی مبدل می‌گردد که مشخص کننده یک شهر است. این موضوع باعث می‌شود گردشگران از سراسر جهان برای دیدن آن بیایند.

ساختمان‌های به یاد ماندنی غالبا از سبک‌های معماری خاصی تقلید می‌کنند که بلافاصله قابل شناسایی هستند. بسیاری از این عناصر طراحی هنوز به وسیله مشاوران معماری و طراحی مورد به کار برده می‌شوند. همچنین  ازاصول بی پایان طراحی خوب به عنوان الهام بخش پروژه های طراحی خود استفاده می‌کنند.

معماری همیشه در اطراف ما دیده می‌شود و هست. قادریم آن را به عنوان تنها هنر واقعاً عمومی که در معرض دید همه است توصیف کرد: خوب یا بد. ارتباط فوری بین زیبایی معماری و آنچه که فرد هنگام مشاهده معماری زیبا احساس می‌کند، تعریف زیبایی را به عنوان یک کیفیت دشوار می کند.

برای اینکه یک ساختمان نمادین و جاودانه شود، باید زیبا باشد. چرا؟ زیرا زیبایی در معماری برای ما لذت بخش است و احساس شادی به وجود می‌آورد. ظرافت و زیبایی در معماری آن را به شی جاودانه تبدیل می ‌کند. اما این ظرافت فراتر از پوشش زیبایی ساختمان‌ها است. در چنین ساختمانهای بی انتهایی، ساختاری نهفته است که به زیبایی آن ماندگاری می‌دهد و باعث بخشیدن هویت بصری به ساختمان می‌شود.

انواع مختلف سبک‌های معماری که هرکدام زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد نشان دهنده اهمیت زیبایی در معماری است. ازجمله این معماری‌ها: معماری سنتی، معماری سبک گوتیک، سبک معماری رومانس،سبک معماری کلاسیک و غیره.

رابطه بین زیبایی شناختی و معماری

زیبایی شناسی شاخه ای از فلسفه محسوب می‌شود که به طبیعت و بیان زیبایی می‌پردازد. معماری یک روند طراحی است که دربردارنده برنامه ریزی، طراحی، ایجاد، برپایی، ساخت و اجرای سازه‌های متفاوت است.  فضاهایی که از لحاظ عملکرد کارآمد، اقتصادی و دارای زیبایی هستند.

دو فاکتور بسیار مهم که در طراحی ساختمان و به طور کلی معماری سازه اهمیت دارد، عوامل فرم و عملکرد هستند. عملکرد اصلی‌ترین جنبه طراحی ساختمان به حساب می‌آید. جنبه دیگر فرم ساختمان یا زیبایی شناسی است. زیبایی شناسی شاخه ای از فلسفه است که به طبیعت و بیان زیبایی می‌پردازد.

حرفه طراحی ساختمان‌ها چه در مناطق باز و چه در اجتماعات و سایرساختمان‌ها، اغلب با توجه به جلوه زیبایی است. معماری اغلب شامل طراحی یا انتخاب مبلمان و دکوراسیون، نظارت بر کارهای ساختمانی و بررسی، مرمت یا بازسازی ساختمان‌های موجود است.

زیبایی شناسی
زیبایی شناسی و معماری

چه چیزی در معماری زیبا است؟

زیبایی شناسی در معماری، در عملکرد و رفتار ساختارهای معماری و عناصر نما به عنوان یک بخش نهفته است. بیان شده که این اصطلاح زیبایی شناسی در معماری در کتاب برج و پل مورد توجه قرار گرفته است.  از مطالعه عمیق در مورد سازه‌های مختلف و طرح‌های آنها منتج شده است.

فرم سازه ای باید جذابیت‌های زیبایی داشته باشد در حالی که به صورت همزمان به وسیله ملاحظات مهندسی هدایت می‌شود. یک طرح ظریف به طرحی گفته می‌شود که از خلاقیت مهندسی منجر می‌شود. یک طرح ظریف الزامات کارآیی و اقتصادی را محقق می‌سازد و ظریف است.

یک سازه قادر نیست یک اثر موفق در هنرسازه باشد بدون این که بتواند یک اثر موفق در طراحی مهندسی سازه باشد. همچنین سازه باید کاربردی و ایمن نیز باشد. مهندسان با ساخت سازه‌های غیرمتعارف که استفاده‌های برجسته را آسان‌تر می‌کند، از خود سبقت گرفته اند.

به نقل از یک محقق و دانشمند در زمینه طراحی‌های سازه با نام  پروفسور دیوید پی بیلینگتون، طرح‌های مهندسی سازه را می‌توان هنر سازه ای دانست. باید همه 3 اصل کارایی، اقتصاد و ظرافت را دنبال کنند.

زیبایی شناسی بخشی از فلسفه است که به بررسی ماهیت و بیان زیبایی پرداخته است.

زیبایی شناسی ساختمان یکی از دیدگاه‎های اصلی مورد توجه در هنر معماری است. جذابیت و گیرایی یک ساختمان مشتمل بر آثار ترکیبی شکل و قالب، سایز، بافت، رنگ آمیزی، توازن، وحدت، کنتراست، هم گرایی، تناسب، فضا، تراز، مدل، دکوراسیون، فرهنگ و زمینه است.

ویژه‌ گی‌های منحصر به فرد و زیبایی طبیعی چوب و سایر مصالح مبتنی بر زیست، آنها را برای مصارف مختلف از جمله ساختمان، نما و طراحی داخلی مساعد و مطلو می‌نماید. یک ساختمان باید در جهت تحقق الزامات مربوط به ایمنی، قابلیت استفاده، ماندگاری وهمچنین زیبایی طراحی شود، عملکرد سازه ای مناسب را در طول عمر مفید ضمانت کند.

به این علت، درک سازوکارهای کلی خرابی در بخش‌های مختلف ساختمان حاوی عناصر، اجزاء، نمای ساختمان و کل ساختمان ضرورت دارد. تغییرات ظاهری مواد این امکان را دارد به دلیل واکنش‌های انجام شده به پاسخ‌های مربوط به مقاومت مواد و همچنین به دلیل شدت عوامل تخریب کننده متفاوت باشند.

زیبایی شناسی5
ارتباط زیبایی شناسی و معماری

زیبایی شناسی و عملکرد

در مجموع، فرایندهای متفاوتی موجود است که بر عملکرد زیبایی المان‌های طراحی ساختمان در طول عمر آنها تأثیر به سزایی می‌گذارد.

آب و هوا می‌تواند تاثیرگذار بر زیبایی سازه باشد و شدت آن به موقعیت اقلیمی بستگی دارد. برای مثال، متریال چوبی که در معرض شرایط آب و هوایی بیرونی قرار می‌گیرد در مدت چند ساعت ظاهر خود را تغییر می‌دهد.

پوسیدگی یک واکنش تخریب بیوتیک است که بر عملکرد و زیبایی یک ماده اثرگذار است. برای نمونه، پوسیدگی وابسته به نوع قارچ‌های به وجود آمده، شاید واکنش‌های متفاوتی داشته باشد. در نتیجه پوسیدگی واکنشی است که می‌تواند بر عملکرد و ظاهر مواد به روش‌های مختلف تأثیرگذار باشد.

غرقابی شدن یک فرآیند زوال آهسته در شرایط بی هوازی به دلیل فعالیت باکتری‌ها است. فعالیت کردن حشرات همچنین ممکن است تأثیرات قابل توجهی بر چشم انداز مواد زیستی و همچنین عملکرد و ایمنی مواد داشته باشد.

خطرات دیگری که قادر است بر ظاهر مصالح ساختمانی تأثیر بگذارد در مرحله طراحی غیرممکن است. این موارد شامل اقدامات خرابکارانه، آتش سوزی، سیل، طوفان یا زلزله و سایر موارد است. حتی اگر به طور مستقیم هم نتوان پیش بینی کرد، تمام این فرایندها و خطرات دیگر باید در هنگام طراحی ساختمان یا یک سازه مدنظر قرار بگیرد و به آن اهمیت داده شود.

محدودیت های بحرانی تاثیرگذار بر زیبایی

به آسانی می توان محدودیت‌های بحرانی را برای چوب‌هایی که خصوصیات فنی خود را به دلایلی از جمله پوسیدگی، کاهش مقاومت، از دست دادن تحمل ابعادی و غیره) از دست می دهند به طور صحیح توضیح داد. با این وجود، مشخص کردن محدودیت‌های مهم مرتبط با زیبایی کاری بس مشکل است. در موارد واقعی، شرایط محدودیت‌های مورد نیاز زیبایی قبل از، از دست دادن عملکرد و  قبل از گذر از محدوده ایمنی به دست می‌آید.

انتخاب مصالح ساختمانی نیاز به ملاحظات جذابیت زیبایی ترکیبی، هزینه‌های سرمایه گذاری و نگهداری و تأثیرات زیست محیطی دارد. این مورد علی الخصوص برای دسترسی به مواد بومی، تأثیر آن بر محیط زیست، توانایی تجدید، بازیافت یا دفع در پایان عمر بسیار اهمیت دارد. به طور معمول، مصالح مورد استفاده در ساختمان باید با موقعیت محلی، وضعیت فرهنگی و زیبایی سازگاری داشته باشد. انتخاب کردن مصالح ساختمانی مناسب از نظر فرهنگی تا حد زیادی وابسته است و در زمینه اجتماعی نیز متفاوت است. انتخاب کردن مصالح نیز از لحاظ قانونی به وسیله کدهای ساختمان، از جمله محدودیت در نوع، شکل یا اندازه عناصر، محدود می‌گردد

جنبه مهمی که نباید درهنگام طراحی ساختمان‌ها از آن غافل شد، اطلاع داشتن از فرایندها یا مدها برای استفاده ازمصالح است. در این حالت، انگیزه برای تغییر دادن نما به عملکرد حین کار آنها بستگی ندارد. بیشتر به دنبال انگیزه شخصی برای پیروی از سبک‌های ویژه است.

درک کردن کیفیت زیبایی شناسی و آگاهی داشتن از زیبایی در طول دوره متحول شده است و در آینده نیز تغییر خواهد کرد. با این وجود، برخی از خصوصیات جهانی موجود است که برای محیط ساخته شده و جذاب تلقی می‌شوند. برای خاص جلوه دادن یک سازه و متمایز کردن آن، مستلزم پیاده سازی آگاهانه مصالح سازگار با بافت محلی است. چوب و انواع دیگر مصالح ساختمانی با پایه زیستی به طور یقین منبع جذابی برای بخش ساختمانی مدرن محسوب می‌شود. اطمینان از انتخاب، استفاده و نگهداری مناسب باید بر اساس دانش عمیق و بهترین روش‌های مشترک دربین معماران، طراحان، سرمایه گذاران و سازندگان ساختمان باشد.

زیبایی شناسی3
ارتباط زیبایی شناسی و معماری

اصول زیبایی شناسی و معماری

اولین اصل در زیبایی شناسی و معماری، تداوم نسبت به محیط اطراف است در این میان دو محیط مهم هستند: ساختمان‌های دیگر و طبیعت. با توجه به ساختمان‌های اطراف آن هنگامی که یک ساختمان ساخته می‌شود، شکل آن توسط ساختمان‌های اطراف آن محدود می‌شود. اگر خانه ای در خیابانی با تراس ساخته شده باشد، طبیعی است که جلوی ساختمان باید جذاب به نظر برسد، با یک در ورودی زیبا، ، پله‌ها یا پله ای که از خیابان به درب منتهی می شود و غیره.  علاوه بر آن، مصالح باید شباهتی به مواردی که قبلاً در اطراف آن استفاده شده است داشته باشند.

اصل دوم زیبایی شناسی و معماری، صاف و هموار بودن است. همانطور که تداوم در رابطه با محیط اطراف ضروری است، تداوم نیز در خود معماری اهمیت دارد. تداوم باید از یکنواختی متمایز شود.

سومین و آخرین اصل زیبایی شناسی و معماری، تواضع است. این اصل در ادامه دو اصل بالا که توضیح داده شده است. فروتنی به معمار یادآوری می‌کند که چیزی که او می‌سازد مدت ها پس از رفتن او در اینجا خواهد بود. بنابراین او نباید تظاهر کند که عملکرد ساختمان خود تسلط دارد یا هماهنگی ساختمان‌های اطراف آن را بر هم می‌زند.

سخن پایانی

هنر آنقدر طولانی بوده است که به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی یک انسان تبدیل شده است. معماری در ابتدایی ترین توضیح خود، ترکیبی از یک اثر هنری و علمی برای ساختن و برپایی بناها است. برای یک سازنده و طراح به نام معمار، معماری یک کار بزرگ است. اول، زیرا این هنری است که از معنا صحبت می‌کند. دوم، زیرا تکمیل آن بیش از میل انسان به چیزهای زیبا صورت می‌پذیرد.

این آمیزه بین زیبایی شناسی و عملکرد سازه ها است که یک ملودی معماری یکپارچه به وجود می‌آورد. چه معمار و چه مهندس سازه، هر دو، دو روی اجتناب ناپذیر یک سکه،  در هنگام طراحی باید مدنظر قرار بگیرند.

اگر زیبایی شناسی به ساختار “جذابیت” می‌دهد، عملکرد آن  همانند یک “دستور زبان” است. تلاش برای هماهنگی و برتری در هر دو ظرافت مناسبی را به وجود می‌آورد. به این معنی که معماری که ظاهر خوبی دارد و همچنین عملکرد بهتری دارد. معماران امروزی دارای پالت غنی از مصالح با کارایی بالا هستند. بنابراین ساختمان‌ها می‌توانند رادیکال و چشمگیر باشند و در عین حال راحتی و ایمنی فوق العاده ای را در به ارمغان بیاورند.

زیبایی شناسی4
ارتباط زیبایی شناسی و معماری

مزیت استفاده از برند ورتینا:

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه می‌باشد.

  • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
  • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
  • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
  • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی و تخریب.
  • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
  • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
  • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
  • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و سقف ساختمان
  • طراحی داخلی (طراحی دفتر کار، طراحی اتاق کنفرانس، طراحی اتاق کودک و…).

ممنونیم که مقاله زیبایی شناسی و معماری را مطالعه فرمودید. امیدواریم که توانسته باشیم مثمر ثمر باشیم و اطلاعات جدیدی را به شما انتقال داده باشیم.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید.

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید.

شماره تماس: 09-88288307-021