vertina tabligh

اهمیت روشنایی در آشپزخانه + انواع نورپردازی

اهمیت روشنایی در آشپزخانه + انواع نورپردازی

با در نظر داشتن این مورد که که رسالت اصلی آشپزخانه تهیه غذا، پخت و پز و تمیز کردن است، به کار گرفتن آن باید راحت باشد و تجربه ای بدون استرس را ضمانت کند. برای روشنایی در آشپزخانه یک طرح روشنایی خوب و به شکل برنامه ریزی شده نه تنها عملکرد و زیبایی آشپزخانه را بهبود می‌دهد، بلکه منتهی به یک فضای ارگونومیک می‌گردد. در این مقاله که در رابطه با روشنایی در آشپزخانه است ایده‌هایی موجود است که به شما کمک می کند تا مسائل مرتبط با روشنایی در آشپزخانه از جمله نور ناکافی، ور زیاد و سایه در آشپزخانه را رفع نمایید.

نبود نور طبیعی در آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما پنجره یا منبع نور طبیعی دیگری ندارد، طرح آشپزخانه نیمه باز یا اوپن را انتخاب کنید. در این شرایط پنجره‌های بخش نشیمن و غذاخوری از روشنایی در آشپزخانه و تهویه مراقبت می کنند.

دودکشی را انتخاب کنید که قدرت مکش بالا داشته باشد تا دود آشپزخانه وارد بخش‌های دیگر خانه نشود. اگر آشپزخانه شما بالکن دارد، آشپزخانه را با بالکن به وسیله یک درب شیشه ای که شفاف باشد جدا کنید تا نور طبیعی به آشپزخانه شما وارد شود.

فقط یک منبع نور در آشپزخانه

یک منبع نور شاید منجر به  به وجود آمدن سایه‌ها وبخش‌های تیره در آشپزخانه شود. پس، پیشنهاد می‌کنیم برای روشنایی در آشپزخانه یک طرح نورپردازی لایه ای را انتخاب کنید که ترکیبی از نور محیطی، نورپردازی وظیفه و نورپردازی تاکیدی می‌باشد.

روشنایی به شکل محیطی ترکیبی از نور طبیعی و سایر وسایل مانند چراغ های سقفی توکار، سقفی دیواری، نورپردازی به صورت غواصی و لامپ‌های آویز است.

بخش‌های موجود در آشپزخانه از جمله پیشخوان، اجاق گاز، جزیره و سینک را با نورپرازی مخصوص خودشان روشن کنید. نورپردازی متمرکز را با استفاده از نورپردازی زیر کابینت، لامپ‌های LED داخلی و لوستر‌های آویز که بالای جزیره آشپزخانه یا پیشخوان متصل می‌شوند به وجود می‌آید.

وجود سایه ها و تابش خیره کننده در روشنایی در آشپزخانه

به کارگیری ویژه از نور بالای سر موجب به وجود آمدن سایه هایی روی میز می‌شود و پرتوتابش خیره کننده به دلیل این نوع روشنایی ایجاد می‌شود. به همین دلیل آشپزخانه باید دارای نورپردازی متعادل با ترکیبی از نورهای توکار و نورپردازی کاری باشد تا سایه و تابش جذب کننده به کمترین مقار ممکن برسد.

روشنایی در آشپزخانه  در قسمت زیر کابینت سایه‌ها را از بین می‌برد و دید خوبی به سطوح کار می‌بخشد.

مسئله آشپزخانه تاریک

کابینت‌ها و میزهای تیره رنگ قادر هستند آشپزخانه را کسل کننده نمایش دهند. با کابینت‌های پایه و بالای سر با سایه‌های روشن‌تر از لمینت، اکریلیک یا رنگ، آشپزخانه ای زیبا به وجود آورید.

بخش‌های تاریک برای ذخیره سازی در آشپزخانه

نورپردازی در کابینت موجب می‌شود به راحتی چیزهایی را در مکان‌های تاریک در کابینت بیابید. به دنبال چراغ هایی بروید که با باز یا بسته کردن کابینت ها به طور خودکار روشن و خاموش می شوند. نوارهای به شکل LED را در داخل کشوها، پشت کابینت‌ها، درهای انباری یا در قسمت زیرین کابینت‌های پایه متصل نمایید.

سایز‌های نادرست لوازم روشنایی در آشپزخانه

اگر ابزار روشنای در آشپزخانه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، نورپردازی نامتناسب خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که وسایل متناسب با اندازه و دکوراسیون شما  باشد.

روشنایی در آشپزخانه

نورپردازی کردن یک قسمت وظیفه بر روی یک بخش را متمرکز می‌نماید تا روشنایی هدفمند را برای انجام بهتر کارها فراهم کند. خودتان را در آشپزخانه متصور شوید. به هر کاری که اغلب در آنجا انجام می دهید و کجا انجام می دهید فکر کنید. آشپزخانه را به قسمت‌هایی بخش بندی کنید که به نور نیاز دارند: کابینت‌ها، کشوها، میزها، مسیرها و سینک و…

روشنایی در آشپزخانه-005

نورپردازی داخلی کابینت

یک مورد از اولین فعالیت‌هایی که بسیاری از افراد هنگام ورود به آشپزخانه انجام می دهند، روشن کردن چراغ‌ها و رفتن به سمت یخچال است. به نظر شما بهتر نیست کابینت‌هایتان را  که باز می‌کنید، در آن نور وجود داشته باشد؟

بهترین راه حل روشنایی در آشپزخانه در فضای داخلی کابینت متصل کردن لامپ‎هایی در قسمت زیرین هر قفسه جلوی کابینت‌ها است. با این کار لوازم موجود در هر کابینت را روشن می‌کند. نمونه‌های متنوعی از این نوع لامپ‎‌ها و چراغ‌های درون کابینت ساخته شده است. اتصال این نوع چراغ‌ها بسیار آسان است.

چراغ نواری برای روشنایی در آشپزخانه نیز گزینه ای برای فضای داخلی کابینت است، اما از نوار نرم با احتیاط استفاده کنید.

روشنایی در آشپزخانه-002

روشنایی در داخل کشوهای آشپزخانه

نوار LED  نرم که در محل مناسب قرار داده شده است، به خوبی کار می کند. اگر ترجیح می دهید از یک سوئیچ یا سنسور حرکت با کشوها استفاده کنید، چراغ‌ها با باز شدن کشوها روشن می شوند و پس از بسته شدن آنها به طور اتوماتیک خاموش می‌شوند.

نورپردازی در میز آشپزخانه

بسیار از کارها روی میز آشپزخانه انجام می‌شود کانترها دراغلب زیر کابینت‌های بالایی قرار می گیرند، بنابراین ساده ترین راه برای روشن کردن آنها نصب نورپردازی  درزیر کابینت‌ها است.

این مورد را در نظر بگیرید که بسیاری از کانترها دارای سطوح براقی هستند، از جمله سنگ مرمر یا گرانیت، بنابراین یک منبع نور منتشر برای ممانعت از تابش خیره کننده لازم است.

روشنایی در آشپزخانه-003
روشنایی در آشپزخانه

نورپردازی روی سینک آشپزخانه

هنگامی که کابینت ها، کشوها و پیشخوان ها را نورپردازی کردید، قسمت سینک نیز بخش بعدی است که باید نورپردازی شود. برای اطمینان از دیدن ظروفی که در حال شستن هستید، دیگر این است که یک نقطه مونو در بالای سینک قرار دهید و یک سر یا آویز با یک پرتو متمرکز نصب کنید.

روشنایی در آشپزخانه-004
روشنایی در آشپزخانه

روشنایی در بالای کابینت

نورپردازی بالای کابینت شما می تواند هم نور برجسته و هم نور کلی را به طراحی آشپزخانه شما ببخشد. به سادگی یک کانال نور یا نوار نرم را در بالای کابینت‌ها قرار دهید تا نورپردازی ایجاد شود.

نورپردازی به شکل هنری

اگر روی دیوارهای آشپزخانه خود آثار هنری دارید، راه‌های مختلفی برای روشنایی خوب آن وجود دارد. سرهای تاکیدی که روی سقف نصب شده اند باید طوری قرار بگیرند که نور با زاویه 30 درجه به آثار هنری بتابد. برای کمک به قرار دادن وسایل مناسب به منظور نورپردازی تاکیدی متخصان و مشاوران شرکت ورتینا می‌توانند به شما کمک کنند.

نصب فلاش برای روشنایی در آشپزخانه

به عنوان جایگزینی برای چراغ‌های توکار، پایه‌های فلاش سقفی روشنایی در آشپزخانه را ارائه می‌دهند. همانند چراغ‌های سقفی هموار، چراغ‌های نیمه فلاش سقفی هستند که تا 18 اینچ از سقف بیرون می‌آیند. برای تزئینات در آشپزخانه هایی با سقف های پایین تر، چراغ های سقفی نیمه فلاش می توانند جای یک لوستر تزئینی را بگیرند.

سوالات متداول

چه نوع روشنایی در آشپزخانه بهتر است؟

شما باید نور عمومی یا محیطی در مرکز آشپزخانه داشته باشید. این کار را با نصب چراغ های سقفی آشپزخانه یا پایه‌های فلاش انجام دهید. به علاوه  اگر جزیره یا پیشخوان در اشپزخانه دارید، نور آویز را در نظر اشته باشید.

چرا نورپردازی در آشپزخانه بسیار اهمیت دارد؟

نورپردازی عالی می تواند حال و هوا را برای تمام جنبه های خانه شما از جمله آشپزخانه  مفید کند. نورپردازی قادر است فضایی دلپذیر ایجاد کند و در عین حال فضایی مفید و هدفمند را نیز فراهم کند. نور مناسب ایمنی، تمیزی و سهولت دید را برای هر کاری که نیاز دارید در آشپزخانه انجام دهید ضمانت می‌کند.

چراغ‌های LED برای آشپزخانه خوب هستند؟

نورپردازی LED همچنین کیفیت بالاتری از نور تولید می‌کند که گرما را کاهش می دهد و رنگ را بهتر نشان می دهد که برای روشنایی کار در آشپزخانه بسیار اهمیت دارد.  روشنایی LED آشپزخانه نسبت به نورهای سنتی دوام بیشتری دارد. به این معنی که برای تعویض لامپ‌ها نگران تعمیر و نگهداری مکرر نیستید.

چگونه آشپزخانه را روشن می کنید؟

بهترین راه حل روشنایی برای فضای داخلی کابینت نصب  لامپ‌هایی در قسمت زیرین هر قفسه، چند اینچ از جلوی کابینت ها است.

نوار نرم ال ای دی (نور نواری) نیز گزینه ای برای بخش داخلی کابینت است، اما از نوار نرم با احتیاط به کارگیری کنید.

مزیت برند ورتینا :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه می‌باشد.

  • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
  • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
  • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
  • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی و تخریب.
  • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
  • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
  • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
  • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و سقف ساختمان
  • طراحی داخلی (دکوراسیون آشپزخانه، انتخاب و طراحی کابینت، طراحی اتاق کودک و…)
  • انواع کابینت(mdf، پانل روکش چوبی، کابینت ممبران و…)

امیدواریم  این مقاله توانسته باشد برای شما مفید واقع شود. ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید.

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود پادکست مقاله اینجا کلیک کنید.


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.