vertina tabligh

بازسازی چیست؟ اصول آن

بازسازی چیست؟ اصول آن

بازسازی چیست؟

شاید بطور بسیار دقیق نمیتوان اظهار‌کرد که سبک های نوین بازسازی و نوسازی ساختمان از چه سالی شروع شد. بایستی این نکته را یادآوری کردکه با انقلاب صنعتی ودستگاه های پیشرفته برای آسانترشدن بازسازی بنا کمک زیادی شده است. دستور بازسـازی سازه را ازآن وضعیت سنتی ومشقت باروزمانبربه شیوه های جدید ودستگاه هایی که خطرنوسازی ساختمان رابه حداقل میرساند. بازسـازی با شیوه جدید در بازه زمانی نوسازی بازسازی ساختمان تاثیر گذاشت.

ساختمانها و ساخت و سازها به عنوان یکی از بزرگترین پتانسیلهای ایجاد ارزش شناخته شده اند.

روش دستیابی به بازسازی صحیح :

 • نیاز به یک تحول اساسی در بازسـازی، تولید مجدد و استفاده مجدد از محصولات ساختاری. محصولات ساختاری دارای پایان عمرهستند از جمله فولاد، آجر، بتن و … که بیشترین نسبت مواد را تشکیل میدهند، است.
 • در عین حال این محصولات باید در ساختمانهای جدیدی که بازسازی می‌شوند و در زیرساخت دوباره مورد استفاده قرار گیرند. نتایج حاصل از تکنیکهای جدید دربازسازی برای جداسازی وبازیابی آجرها ازملات سیمان، امکان فنی و توانایی حفظ عملکردساختاری رانشان میدهد.
 • جزئیات مربوط به مرحله بعدی دربازسازی ساختمان مقیاس گذاری این کار وتکنیکهای جداسازی و بازیافت مجدد فولاد و بتن می‌باشد.
 • مرحله بعدی بازسازی سازه ارزیابی چرخه زندگی، نقشه برداری ازجریان کاروایجاد محصولات ومواد لازم برای اشکال جدید سیستمهای ساختمانی است.

در بازسـازی درعین حال چالشهای قابل توجهی در بازپس گیری محصولات و مواد ساختاری وجود دارد. بازسـازی با طراحی مجدد سیستم ساختمانی وسازه میتواند فرصتهای جدیدی برای نوآوری وگردش مواد ومحصولات در بالاترین سطح ارائه دهد.

بازسازی باید قابل اجرا باشد. یعنی اینکه ساختمان یاسازه ای که قصد بازسازی آن را داریم باید این قابلیت را داشته باشد. به این معنی که برای مثال موریانه زده نباشد، نم زده و یا زلزله زده ومواردی از این قبیل. یکی اینکه سازه یا ساختمان از پایه مشکل نداشته باشد، بافت اصلی ایرادی نداشته باشد. المانهایی چون لوله کشی، کف سازی ، دیوار و …. دارای مشکل باشد. اگر بافت اصلی مشکل داشته باشد باید سازه به طور کامل تخریب واز ابتدا زیرساختی واز فندانسیون مجدد اجرا شود.

مطالعات موردی:

 1. درک سیستماتیک و مدل سازی مقادیر محصول ساختمانی در جریان و موانع استفاده مجدد.
 2. نمایش تکنیکهای جدید تخریب برای جداسازی، تعمیر وساخت مجدد اجزای ساختمان که منجر به حداکثر کیفیت در بازسازی گردد.
 3. مرحله بعدی کمی سازی استفاده مجدد از مواد و متریال ها. اجتناب از هزینه زیاد وپتانسیل هر دسته از محصولات قابل استفاده مجدد در برابر محصول جدید برای بخشهای مختلف بازسازی.

بازسـازی ساخت وسازها و ساختمانهای تجاری بالاترین پتانسیل را برای نوآوری دراقتصاد کشور، حفظ ارزش و ایجاد فرصتها دارند. طراحی جدید، تخریب، نگهداری، ساخت وبازسازی وغیره درمقیاس منطقه ای برای به دست آوردن پتانسیل برای نوآوری دراقتصاد ارزشمند است.

بازسازی به توجه روی ساختمانهای قدیمی است. پتانسیل ایجاد ارزش از طریق بازسازی ساختمانهای جدید با استحکام بالا وحداقل پردازش مجدد برای ساختهای بازسازی شده تمرکز میکند.

نوآوریهای مورد نیازدرمقیاس منطقه ای برای بیشترساختمانهای کلیدی برای چشم نواز کردن و کاربردی کردن چشم انداز مورد توجه می‌باشد.

بازسازی
بازسازی

نگاهی مختصربر بازسازی ساختمان وسازه

بازسـازی دارای بخش می باشد:

الف)بازسـازی و نوسازی بخش های مهمی که بر استحکام سازه تاثیر  به سزایی می گذارند.

ب)بازسـازی قسمت هایی که از جنبه زیبایی در معرض دید می باشند

ابتدا باید این دیوارها مرمت شوند، معمولا دیوارهای حائل در ابتدا تخریب نمی شوند زیرا ستون های ساختمان که موجب استحکام ساختمان شما هستند روی آن ها قرار دارند و وظیفه ی تحمل وزن سازه ساختمان را بر عهده دارند.

بازسـازی به دو سبک تقسیم می شود:

 1. سبک آرکئولوژیک یا علمی
 2. سبک آرتیسیک یا هنری

بازسـازی به شیوه علمی(Scientifically):

تمام مراحل  بازسـازی براساس مطالعه دقیق به شیوه علمی صورت میگیرد.

در این نوع مرمت گزینه های ذیل بایستی در نظر گرفته شود

 1. مستحکم ساختن سازه و رعایت موارد مقاومتی.
 2. اجرای حفاری برای پایه بنا.
 3. نماهای سنگی سازه باید بازسازی گردد.
 4. بخش هایی از ساختمان که از سازه جدا شده محکم کاری شود.

بازسازی هنری (Artistic) :

در این شیوه از بازسازی ساختمان به شخصی که میخواهد این کار را اجرا کند اجازه ابتکار داده می شود. فرد قادر است در تمامی مراحل بازسازی یکسری ابتکاراتی را داشته باشد و از تجربه خود استفاده کند. پیشینه  این نوع باز سازی به زمان رنسانس بر میگردد و به آن شیوه رنسانی هم  گفته می شود.

سه مقصود و منظور در مرمت معماری وجود دارد:

۱- بـازسازی ۲-  نوسازی ۳- بهسازی

نوسازی(Renovation) بنا چیست؟

 به مجموعه اعمالی که سازه جدید را جایگزین سازه قدیمی میکند. این مجموعه اعمال به سازه جلوه زیبایی و چشم انداز مدرن تر میبخشد.

بهسازی (Improvement) ساختمان چیست؟

مجموعه کارهایی که در مدت زمان کم برای اصلاح و بهتر شدن بافت سازه انجام می‌شود. این اقدامات به چهار بخش دسته بندی می‌شوند:

 • تعمیرات بنا
 • حفاظت
 • پشتیبانی
 • مقاوم سازی

چرا بازسـازی پراهمیت می باشد؟

مانع از گسترش آسیب‌ها و ضررهای، عوامل فیزیکی و گذشت زمان سبب صدمه به نواحی از بنا میگردد. تعمیر و تغییرطراحی باعث می‌شود که این صدمات رفع شود وازآسیبهای جبران‌ناپذیرآن جلوگیری شود ومحیط مدرن و زیباتری داشته باشید.

پیشنهاد تیم ورتینا برای بازسـازی و نوسازی ساختمان:

در ابتدا : با توجه به شیوه زندگی و سلیقه ومحیط زندگیتان و مدت زمان عمرمسکونی و یا تجاری خود را درنظر بگیرید.

 گام دوم : سپس خود را در مکانی که مدنظرتان است تصور کنید. نیازهای اولیه خود را لیست کنید و فضای ذهنی خود را ترسیم کنید.

گام سوم : تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و دیزاین و …  که مد نظرشماست. وقت آن است که متناسب با بودجه و سلیقه با برخی از تجهیزات قدیمی خدا حافظی کنید .

گام چهارم : از یک مشاور با تجربه جهت ارائه پلان و جانمایی تجهیزات مبتنی بر طرح معماری استفاده کنید. یک فایل گرافیکی متناسب با سلیقه خود ایجاد کید .

گام پنجم : تغییرات متناسب با نقشه مکتوب با بازسازی شروع کنید. از متخصصین امر جهت اجرای کار استفاده کنید.

درمجموع باید گفت که برای اجرای بازسازی – نوسازی بنا در وهله اول باید نقشه کشی بسیارکامل ازساختار سازه تهیه نمایید. در این نقشه باید تمامی  بخشها، متریالها و لوازم بنای موجود را با دقت کامل مورد آنالیز قرار دهید.

برای مرمت ساختمان خود باید اصولی را به طور کامل بشناسیم و اجرا کنیم.

قبل ازهر چیز باید سازه مورد نظر خود را مشاهده کنید تا بتوانید تصمیمات لازم برای  بازسازی بنا را بگیرید.

شاید درزمان بازدید از بنای نئرد نظر به این مسئله میرسید که چه بخشهایی ازساختمان نیازبه مرمت و بازسازی دارد.

بهتر است این را بدانید که شما در این مرحله نقش یک پیمانکار را انجام میدهید. تمامی دستورات کارفرما را برای طراحی اصول داخلی و خارجی اجرا میکنید.

بازسازی

چرا بناهای تجاری یا مسکونی را نوسازی و بازسـازی می کنند؟

 • تمام یا بخشی از بافت ساختمان تخریب شده باشد.
 • بازسـازی سازه را در جهت بالابردن مقاومت ساختمان در مقابل شرایطی از قبیل  سیل، زلزله و … انجام میدهند.
 • نوسازی بازسـازی اثرات بسیار مثبتی بر روحیات افراد می گذارد. موجب  بالارفتن انگیزه در آنان می‌شود.
 • برای تغییر نوع کاربری سازه یا تغییردادن در طراحی داخلی بنا
 • از بازسـازی برای ایجاد تنوع و تغییر بیشتر در محل زندگی استفاده میکنند.
 • مدرن کردن ساختمان همگام با پیشرفت و تغییر تکنولوژی نیز از دلایل بازسازی به شمار می رود.
 • به خاطر بالارفتن تعداد اعضای خانواده و کمبود مکان به طبع آن، تقاضا برای محیطی وسیع تر بیشتر میگردد.

پس با توجه به موارد بالا به طور کلی ساختمان هر چندین سال یک بار نیاز به تعمیرات و نوسازی دارد. این نوسازی گاهی بدلیل کهنگی و پوسیدگی بنا وساختمان است که برای بازگرداندن استحکام اسکلت ومواد ومتریال ساختمان انجام میگردد. گاهی ساختمان  برای زیباسازسازی و ایجاد تنوع در ساختمان انجام میگردد. دراین مورد میتوان ازوسایل وتجهیزات تزیینی ازجمله سرامیک، پارکت، کاغددیواری، شیتهای دیواری، سقف کاذب،  متریالهای زیباسازی و … استفاده نمود.

بازسازی
بازسازی

نکات مربوط به بازسـازی منازل:

ساخت اولیه یک سازه یا ساختمان اصول وقوانین خاص خود را دارد که در حین اجرای آن باید به طور کامل رعایت شود. رعایت این قوانین در نهایت اینکه در کار به مشکلی برنخوریم. درعملیات بازسازی هم به همین صورت موارد وچهارچوب هایی وجود دارد که انجام ندادن آنها منجربه ندادن پایان کار می‌شود. عدم رعایت این موارد جریمه هایی را به دنبال دارد.

 • استفاده از مشاورین کارآمد و متخصص حول محور نوسازی و بازسازی ساختمان
 • بررسی کردن  تناسب تغییرات  ایجادشده در مکان با مکان های دیگر در بازسازی.
 • تخمین زدن صحیح بودجه ی موردنیاز بازسازی – نوسازی  بنا و درنظرگرفتن هزینه هایی که امکان وقوع آن وجود دارد.
 • تخمین صحیح و منطقی مدت زمان اجرای بازسـازی سازه.
 • استفاده درست و کاربردی از فناوری های پیشرفته و شیوه های جدید در این بخش بازسـازی سازه.
 • به کارگیری از متخصصان و کارآمدان در زمینه بازسازی- نوسازی.
 • انجام  بی عیب و با دقت طرح های خلاقانه بازسـازی حول عملیات مورد نظر.
 • مراعات قوانین و مقررات ساختمان در زمان اجرای نوسازی- بازسازی.
 • انجام برنامه با تغییرات حداقل.
 • مراعات کردن بادقت موارد ایمنی در مدت زمان انجام عملیات بازسـازی.

–    مزیت استفاده از برند ورتینا در بازسـازی  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا گادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی واجرای فعالیت های عمرانی سازه و بازسـازی-نوسازی می‌باشد. این تیم قادر به ارائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‎‌باشد .

 1. سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی
 2. طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز
 3. آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه
 4. زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی
 5. تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات
 6. اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد
 7. ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه

مقررات بازسازی بنا دارای شرایطی ویژه است. فهیمدن و درک کردن  این قواعد نیاز به مشاوره با یک شخص کارآمد و متخصص در این زمینه  می‌باشد.

قیمت های نوسازی، حتی به طور کلی قیمتهای ساختمانی مانع بزرگی است. قیمت ها صاحبان خانه را از انجام پروژه های  نوسازی و بازسازی ساختمانی باز میدارد. تلاش برای جلب یک سازنده در واقع ارائه قیمت و به طبع آن کیفیت یک چیز است. سعی کنید قیمتها و کیفیت کارها را مقایسه کنید. از این طریق بتوانید درمورد بازسـازی خانه خود به افرادی که به آنها اعتماد دارید ، تصمیم بهتر بگیرید.

ما نمی توانیم انگشتانمان را کلیک کنیم خانه شما را بازسازی کنیم. بایک کلیک در یک لحظه با جادویی از فضایی خسته، منسوخ و غیرقابل استفاده به یک خانه تازه و پر انرژی و با انرژی تبدیل نمی‌شود. بطوراصولی و مدت زمان معقول با توجه به اندازه پروژه کاری میکنیم که ازانجام عملیات نوسازی کمال رضایت را داشته باشید.

بازسازی
بازسازی

–    پیشنهاد تیم ما به شما برای بازسازی :

متشکریم که مطالب بالا را برای افزایش اطلاع خود از بازسـازی و نوسازی (مسکونی ،تجاری ) مطالعه کردید. یقینا خود شما میتوانید یک  تصمیم عالی و کاربردی  برای نوسازی سازه موردنظر خود داشته باشید.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید.ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید.اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب برای خود رقم بزنی نیازدارید یک متخصص درکنار خود داشته باشید.

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص در زمینه بازسازی انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

فهرست مطالب

 • چکیده مطلب
 • برای دستیابی به بـازسازی صحیح
 • مطالعات موردی
 • نگاهی مختصربر بازسـازی ساختمان وسازه
 • دونوع  سبک کلی بازسازی
 • سه مقصود و منظور در مرمت معماری وجود دارد:
 • پیشنهاد تیم ورتینا برای بازسـازی و نوسازی ساختمان (مسکونی،تجاری) شما
 • پیشنهاد تیم ورتینا برای بازسـازی چرا بناهای تجاری یا مسکونی را نوسازی و بازسازی می کنند؟
 • نکات مربوط به بازسازی منازل
 • مزیت استفاده از برند ورتینا در بازسازی 
 • پیشنهاد تیم ما به شما :

کلمات کلیدی : نوسازی، بهسازی، متریال، بازسـازی، بنا، ساختمان، استحکام