vertina tabligh

دکوراسیون تجاری

دکوراسیون تجاری

طراحی ودکوراسیون تجاری

در شهرهای امروز توجه به رنگ و تاثیرات فضایی آن بر ساکنان شهری کمتر مورد توجه قرار میگیرد. بر اساس یک تفکر سیستمی سازمان یافته در صورت استفاده از این عامل در ساختار شهرهای امروزمیتوان موثر واقع شد. از مقیاس خرد گرفته (دکوراسیون داخلی و نماهای بیرونی) تا مقیاس کلان درحد شهرهای فعلی. میتوان با برنامه ریزی اصولی و علمی در ایجاد تمرکز ذهنی و افزایش احساس آرامش درقالب محیط موثرتر عمل کرد.

از لحاظ روحی روانی، یک محیط داخلی باید به گونه ای باشد که تأثیر مثبتی بر روی افراد داشته باشد. هر رنگ به جهت ویژگیهای شیمیایی و روانشناسی، منبع مهمی از انرژی است. این منابع مهم در جهت فزونی سلامت و نشاط روح و روان در انسان ها به شمار میروند.

نوع رنگبندی، چیدمان، نورپردازی، المانهای تصویری در دکوراسیون تجاری داخلی یک فروشگاه مؤثر است. به لحاظ بصری، رنگ گرم پیش میآید و رنگ سرد پس مینشیند. درنتیجه درشهرهای امروزی که اکثرمصالح ساختمانی با رنگهایی سرد وبی روح بنا میشوند، استفاده ازرنگهای خیره کننده وگرم مهم است. این رنگهای گرم میتواند به ساختمان و درون فضاهای تجاری روحی تازه بدمد و خریداران را با نشاط کند.

همچنین روانشناسی رنگ در مغازه های گوناگون میتواند راهنما باشد. میتواند به خریداران بگوید که مغازه ها چه نوع لباسها یا وسایلی اعم ازمردانه یا زنانه یا بچه گانه میفروشند. طیفهای که رنگها دارند اعم از سرد، گرم هر کدام برای خود بازگوکننده یک بیان ازکارآیی مغازه یا فروشگاه است.

دکوراسیون دفتر یا واحد تجاری متفاوتی که بتواند چشم هر بیننده را به خود جذب کند مزیت رقابتی مهمی محسوب میشود. قطع این تفاوت شما را با موفقیت بیشتری روبرو خواهد کرد.

دکوراسیون تجاری
دکوراسیون تجاری

تعریف دکوراسیون تجاری چیست؟

به مکانهایی که در زمینه کسب و کار و فروش محصولات مختلف باشد فضای تجاری گفته میشود. به کسی که برای فضای تجاری طراحی های خلاقانه انجام میدهد، طراح دکوراسیون تجاری گفته میشود.

گروه فنی مهندسی مبنا با برند تجاری ورتینا به عنوان مشاور، طراح و مجری پروژه های عمرانی. بصورت حرفه ای و از صفر تا صد کار دکوراسیون تجاری فعالیت میکند.

این مکانهای تجاری متناسب با نوع فروش محصولاتشان، به طراحی دکوراسیون تجاری میپردازند. سبکهای مختلفی را برای آن انتخاب میکنند. برای مثال دکوراسیون یک فضای سوپرمارکت با دکوراسیون فروشگاه ها و بوتیکها متفاوت است.

نوع فعالیت طراحان دکوراسیون تجاری:

طراحان داخلی در زمینه دکوراسیون تجاری به صورت خیلی حرفه ای عمل میکنند.

در راستای صحت مسائل امنیتی و فیزیکی اطمینان خاطر داشته باشند.

طراحان داخلی ارتباط نزدیکی با پیمانکاران و سازندگان دارند.(نور، کف، سقف و…)

طراحان با توجه به نوع فضایی که در نظر میگیرند، از مواد و متریال های متفاوتی استفاده میکنند. برای مثال برای مکانهای تجاری پرتردد و شلوغ از سرامیک، سنگ مرمر و گرانیت استفاده میکنند. درمکانهای تجاری خلوت و خصوصی از سنگهای گران تراستفاده میکنند و یا از پارکت درمغازه ها استفاده میکنند.

با رعایت اصول طراحی دکوراسیون مکان های اداری و تجاری میتوانید برای کارمندان خود محیطی دلچسب ایجاد نمایید. همچنین رضایت شغلی و فضای آرام و دوستانه ایجاد خواهد شد که همین امر راندمان کار را بالا میبرد. درهر صنف چیدمان دکوراسیون و رنگ بندی آن باید مطابق با اصول روانشناسی مخاطبان انجام گیرد. نوع طراحی دکوراسیون مکان های اداری و تجاری نیز باید متناسب با محصولات و کاربری مکان مورد نظر انتخاب شود.

در طراحی دکوراسیون تجاری داخلی، مواردی هست که دقت در انتخاب و رعایت آن اهمیت دارد. مانند: سبک، موقعیت وابعاد مرکز تجاری، ویترین، مبلمان، کف‌سازی، نورپردازی، رنگ محیط، دیوارها و ستونها، چیدمان، کیفیت مواد ولوازم تزئینی.

دکوراسیون تجاری
دکوراسیون تجاری

ویترین واحدها در طراحی دکوراسیون مراکز تجاری

طرح، رنگ و قرارگیری مناسب دیوارها و ستونها تأثیر زیادی برویترین واحدهای تجاری دارد. استفاده از سنگ و کاشیهای تزئینی، قاب‌های کامپوزیتی یا کاغذدیواری‌های خاص بر روی دیوارموجب زیبایی وکاربردی تر بودن میشود. همچنین با نصب پوسترهای تبلیغاتی، زیبایی ویترین‌ها را چند برابر کرد. در طراحی فضای داخلی اماکن تجاری باید به اصول جذب مشتری، رنگ‌ فضا و نوع چیدمان توجه ویژه داشت.

ویترین واحدها تنها بخشی است که فروشندگان کالاهای موردنظرخود را در معرض نمایش میگذارند. بنابراین باید در دید مشتریان و رهگذران قرارگیرد. طراحی آن به گونه‌ای باشد که باعث بالا رفتن فروش کالا شود.

استفاده از طرحهای خاص و خلاقانه در چیدمان ویترین، باعث جذب بیشتر خریداران کالا می‌شود. برعکس، هرچقدردرطراحی ویترین کوتاهی کرده و ازاصول و قواعد مخصوص طراحی داخلی مراکز تجاری ناآگاه باشیم، فروش کالا افت میکند. با پیش آمدن این مسائل مشتریان بالقوه را از دست خواهیم داد.

نقش مبلمان در چیدمان مراکز تجاری

در طراحی مجتمع تجاری همانند مجتمعهای اداری درنظر گرفتن آسایش و راحتی مراجعه‌کنندگان و مشتریان بسیار مهم است. بنابراین بهتر است از مبلمان راحتی و مناسب در قسمت‌های مختلف محیط استفاده کرد. با این کار در صورت خستگی، مشتریان بر روی آن‌ها بنشینند و مدتی را به استراحت بپردازند. همین مسئله باعث میشود زمان بیشتری را در اماکن تجاری سپری کنند.

مبلمان و محل نشستن بازدیدکنندگان بهتر است به شکل دایره‌ای یا محدب باشد. رنگ، شکل و چیدمانی خاص و جذاب داشته باشد که متناسب با سبک معماری مجتمع تجاری باشد. همچنین تعداد افراد بیشتری را در خود جای دهد.

 امروزه استفاده از کاناپه‌های مدرن و بهم‌پیوسته در طراحی داخلی فضای مراکز تجاری بسیار متداول شده است. چیدمان مبلمان بهتر است نزدیک به مغازه‌ها و دو از راهروها قرارداشته باشد. بطوریکه ویترین‌های مغازه‌ها کاملاً در دید مشتریان و ترجیحاً روبروی آن‌ها قرارگیرد تا درحین استراحت ازکالای داخل ویترین نیزدیدن کنند.

بهتر است در فضاهای بازو بدون سقف از مبلمان مقاومتراستفاده کرد تا دربرابر تابش مستقیم آفتاب و سایر شرایط آب‌وهوایی آسیب کمتری ببینند. برای محیط‌های داخلی میتوان از انواع مبلمان خانگی و راحتی استفاده کرد.

قرار دادن صندلی مجتمع تجاری نورپردازی و روشنایی محیط

یکی از مهمترین عناصر در طراحی فضاهای تجاری، نورپردازیهای مناسب و کافی است. نورپردازی مناسب این امکان را به مشتریان میدهد تا بتوانند با خیالی آسوده ازفضاهای مختلف یک مجتمع تجاری، دیدن نمایند. وجود نورهای مستقیم وغیرمستقیم ومخفی، با طیفهای رنگی جذاب وملایم، علاوه‌برایجاد فضایی جذاب، باکیفیت و شیک، محیطی آرامشبخش را نیزبوجود میاورد.

 لوسترها، نورافشانها، لامپهای آویزی، لامپ های هالوژن گزینه‌های مناسبی برای نورپردازی مجتمع های تجاری هستند. نورپردازی تأکیدی بهترین راهکار برای هدایت چشم مشتریان روی محصول مورد نظر است. در ویترین‌های یک فروشگاه یا واحد تجاری باید حتمأ از نورپردازی تأکیدی بر روی محصولات استفاده کرد. نورپردازی غیر حرفه ای باعث خستگی چشم و دل زدگی مشتریان میشود.

سایر نقاط فروشگاه یا مراکز تجاری که تأکیدی روی موضوع خاصی ندارند. باید از نورعمومی با منبع تابش غیر مستقیم ولی با شدت زیاد باشد تا محیطی مهیج و پرانرژی ایجاد شود. همچنین برای فضای پارکینگ که معمولا تاریک است، به وسیله انواع چراغ‌ها میتوان این فضا را روشن نگه داشت.

دکوراسیون مجتمع تجاری

نوع کفپوش در طراحی دکوراسیون مجتمع تجاری

یکی ازموارد مهمی که درابتدای ورود مشتریان به مکان تجاری، مورد توجه است، کفپوشها و نوع متریال بکاربرده‌شده درکف ساختمان است. درانتخاب کفپوش برای دکوراسیون تجاری، باید نوع کاربری مجتمع و سبک دکوراسیون داخلی مراکز تجاری را مدنظر قراردهیم. از آنجایی که رفت‌وآمد زیادی دراین مراکز صورت میگیرد باید از کفپوش‌های باکیفیت و بادوام استفاده شود. مقاومت بالا بدلیل اینکه براثر فشار زیاد وکشیده‌ شدن اجسام بر روی آن‌ها، نشکنند وبراحتی ساییده، خراب و رنگ‌ رفته نشوند.

معمولاً سنگ‌های مرمر، گرانیت و سرامیک، گزینه‌های خوبی بشمار میروند. درفضاهای خصوصی ولوکس که رفت‌وآمد افراد در آن‌ها به نسبت کمتراست، میتوان از پارکت‌های شیک یا سنگهای خاص استفاده کرد. کفپوش شیک یا سنگ در جذب مشتری نقش بسزایی دارند.

کیفیت مواد در طراحی داخلی مراکز تجاری

در دکوراسیون داخلی تجاری باید علاوه‌ برپرداختن به زیبایی وظاهرمجتمع، کیفیت موادی که دردکوراسیون تجاری بکاربرده میشود نیزدرنظر گرفته شود. زیرا در صورت عدم استفاده از متریال موغوب و باکیفیت، رفته رفته از کارایی و زیبایی عناصر کاسته خواهد شد.

هم‌چنین علاوه بر تحت تأثیر قرارگرفتن زیبایی دکوراسیون مراکز تجاری، میزان هزینه‌ها نیز افزایش پیدا میکنند. زیرا باید متریال فرسوده تعویض شوند. برای تهیه بهترین مواد با بهترین کیفیت و کارایی مناسب درطراحی دکوراسیون داخلی مجتمع‌ها، بهتراست ازطراحانی مجرب کمک بگیرید. تا باتوجه به بودجه و خواسته‌های شما، متریال و عناصر مناسب را خریداری کنند. بنابراین درصورت بکاربردن مواد باکیفیت، نه تنها باعث جذب مشتری خواهید شد، بلکه ازپرداخت هزینه‌های اضافی نیز معاف خواهید بود.

وسایل تزئینی در طراحی داخلی فضای تجاری

طبق بررسی های انجام شده، بیشترین درصد مشتریان اماکن تجاری، بانوان هستند. متأسفانه یا خوشبختانه توجه و دقت ریزبینانه آن‌ها به جذابیت‌های بصری، بسیار بالا میباشد. بنابراین در چیدمان مراکز تجاری باید ریزترین نکات را درنظر گرفت تا رضایت بانوان کسب شود.

وجود خلاقیت‌هایی درمعماری تاثیر فراوانی دارد. استفاده ازرنگهای خاص، درختچه‌، گلکاری و مجسمه ها، چراغهای زینتی، موسیقی، نقاشیها، آبنما و…، همگی باعث جذابیت فضا وجذب مشتری میشوند.  

گروه  ورتینا آماده ارائه خدمات صفرتا صد مشاوره، طراحی، تولید مرحله نصب و اجرا پروژه های طراحی دکوراسیون تجاری است. میتوانید با کارشناسان و متخصصین دراین زمینه مشورت کنید. با در میان گذاشتن ایده های ذهنی که دارید، درنهایت بهترین نتیجه از کاررا پیاده سازی کنید.

ویترین محلی بسیار مهم است، به دلیلی که فروشندگان برترین وبا کیفیت ترین محصولات و کالاهای خود را داخل ویترین قرار میدهند.به همین دلیل باید درچیدمان آن دقت بالایی داشت و از رنگ و متریالهای خاصی برای جذب مشتری استفاده نمود.

هرچه در طراحی دکوراسیون تجاری دقت بالاتری داشته باشیم، باعث بالاتررفتن فروش محصول میشود. (بکارگیری طرح های مدرن و جذاب و خلاقانه). هرچه در طراحی کم کاری کنیم و ازمتریالهای بی کیفیت استفاده کنیم، درصد فروش کالا و محصول کاهش می یابد.

نقش دیوار در دکوراسیون تجاری

استفاده از کاغذ دیواری های شیک و مدرن، سنگ های قیمتی، کاشیهای رنگ و لعاب دار و زیبا، آجرهای تزئینی و…

نقش اکسسوری و تجهیزات داخلی دکوری در دکوراسیون تجاری

با توجه به مدرنیته شدن، از وسایل تزئینی فراوانی برای دکوراسیون تجاری میتوان استفاده کرد. مثل: تابلو، مجسمه های تاریخی یا مدرن، آبنما، آثار هنری و… را میتوان در اکثر نقاط مراکز تجاری قرار داد.

یک فضای تجاری تنها به فروشگاه ومغازه ختم نمیشود بلکه هتل، رستوران یا حتی بیمارستان هم فضای تجاری محسوب میشود.

دکوراسیون تجاری

طراحی دکوراسیون فروشگاه

درطراحی فروشگاه و واحدهای تجاری، باید بگونه ای عمل شود که نظربیننده ومشتری به قلب اتاق یا فروشگاه معطوف گردد. این کار با ایجاد اختلاف رنگ، بافت، یا با استفاده ازالمانهای خاص معماری انجام میشود. باید از رنگهایی استفاده کرد که بیننده با دیدن آن ها متوجه تأکید بر نقطه یا محصول بخصوصی درفروشگاه شود. این موضوع باعث جلب توجه برنامه ریزی شده به نفع مجموعه تجاری خواهد شد.

توجه به جزئیات عناصر داخلی از اهمیت فراوانی در جذب مشتری برخوردار است. شامل: دیوارها، کف، اجزای بکاررفته درطراحی ، دکورها ودرنهایت رنگبندی ونورپردازی فضا باعث میشود فروشگاه شما ماندگاری بیشتری درذهن خریدارداشته باشد.

می توانید با کارشناسان و متخصصین در این زمینه مشورت کنید. با در میان گذاشتن ایده های ذهنی که دارید، در نهایت بهترین نتیجه از کار را پیاده سازی کنید.

عناصر مهم در طراحی مجتمع تجاری چیست؟

1. کف سازی اصولی.

2. دیوار‌ها، ستون‌ها و نما.

3. مبلمان استفاده شده در فضا.

4. عناصر تزئینی.

5. نورپردازی مناسب.

♦ مهم‌ترین نکات طراحی فضای تجاری.

1. دسترسی آسان از خیابان‌های اطراف.

2. دعوت‌کنندگی فضا.

3. وجود فروشگاه‌های بزرگ و دل‌باز.

4. وجود سیرکلاسیون واضح.

5. داشتن پارکینگ مناسب.

6. وجود کاربری‌های مختلف.

امیدواریم فضاهای تجاری را به بهترین حالت ممکن طراحی کنید تا مخاطبان با حضور در آن احساس خوشایندی داشته باشند. همچنین تجربه لذتبخشی از یک روز به‌یادماندنی، درخاطرشان باقی بماند. درطراحی دکوراسیون داخلی واحد های تجاری، شما به متخصصینی با علم روز و دانش کافی نیاز دارید. با استفاده از آنها بتوانید طرحی زیبا توأم با نورپردازی استاندارد خلق کنید وامکان استفاده بهینه ازفضا را به شما بدهند.

شماره تماس: 09-88288307-021

کلمات کلیدی :دکوراسیون تجاری، مبلمان تجاری ، چیدمان،واحدهای تجاری