vertina tabligh

دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

معماری داخلی نقش عمده‌ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا میکند. نحوه چیدمان و تقسیم‌بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح، نورپردازی، مبلـمان و… تعیین‌کننده زیبایی و کارآمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تأثیر معماری داخلی بر آرامش (مجموعه هنجارهای عصبی)، راندمان (درفضاهای اداری)، اثربخشی (درفضاهای تجاری) بسیار بدیهی و لازم بنظرمیرسد. از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد.

میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود دریک فضا را میتواند با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. هرکدام از انسان‌ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی دراولویت قرار میگیرد.

طراحی مناسب فضای داخلی منزل و تأثیر آن در افزایش بهره‌وری و ایجاد آرامش امریست انکارناپذیر. خانه شما نشان دهنده ی شخصیت و علایق شماست. با دیدن فضای خانه شما و مشاهده انتخابهایتان برای دکور، افرادیکه وارد منزل تان میشوند، میتوانند به شخصیتتان پی ببرند. برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل بهتر است یک سبک را انتخاب کنید تا درچهارچوب همان سبک دکوراسیون منزلتان را پیش ببرید.

دکوراسیون پذیرایی

سبکهای معماری پذیرایی بسیار متنوع میباشد. ولی تعدادی از این سبکهای معماری به صورت بومی سازی شده عمومیت بیشتری دارد.

از جمله سبکهای دکوراسیون پذیرایی  :

1.     دکوراسیون کلاسیک

2.    دکوراسیون مدرن

3.    دکوراسیون ایرانی

4.    دکوراسیون مینیمال

5.   دکوراسیون معاصر

6.    دکوراسیون صنعتی

7.    دکوراسیون اسکاندیناوی

8.   دکوراسیون سنتی غربی

9.   دکوراسیون انتقالی(Transitional)

این سبکها با توجه به المانهای طراحی داخلی سالن ازجمله : مبلمان، پرده، فرش، تابلو، لوستروالمانهای دیگردریک مبحث جداگانه هستند. درقسمت مرتبط با خود در سایت قرارداده خواهد شد.

اتاق پذیرایی شاید یکی از مشغولترین و عمومیترین قسمتهای کل خانه ما باشد. در این اتاق است که مهمانان، دوستان، همکاران، بستگان و آشنایان بیشتر وقت خود را صرف میکنند. به همین دلیل طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی شما بسیار حیاتی است.

 بیشتر مردم تصور دارند که باید حتما نشیمن یا پزیرایی بزرگ باشد. ولی باید گفت که در بعضی از مواقع قضیه متفاوت است. به طورکلی نشیمن محیطی برای گپهاو نشستهای خانوادگی یا تماشای تلویزیون و سایر موارد است. اصلا چه لزومی دارد که بسیار بزرگ باشد؟

در خانه های بزرگ زیاد بودن فضا شاید توذوق باشد ودر خانه های کوچک برعکس،کمبود فضا توذوقی را بوجود میاورد. به نظ ما چه چیزی در طراحی فضای داخل خانه میتواند مهم باشد؟

عملکرد: اولین عنصری که در بدو امردکوراسیون پذیرایی باید مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهاردیواری میتواند بعنوان اتاق‌خواب، نشیمن، اتاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد. ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقاً مشخص شود.

افراد: نیازهای یک خانواده پرجمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال قهرآ نوع خاصی تزئین را دیکته میکند. خصوصیات روانی افراد خانواده وزمانی را که باهم یا جدا ازهم درمنزل صرف میکنند نیز ازعواملی مهم درآرایش خانه است. لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است.

آسایش: در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبایی دردکوراسیون پذیرایی واجد اهمیت است. اتاق زیبا اما غیر قابل‌استفاده تدریجاً به جایگاه ارواح بدل میگردد! محل کار، زندگی یا استراحت چنانچه شرایط مناسب وراحتی فراهم ننماید دارای فضای کسالت‌بار شده افراد را ازخودگریزان خواهد نمود. نقش عمده معماری و تزئین داخلی در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت‌های انسانی است.

ویژگی‌ها: منظره اتاق، میزان نورطبیعی و خصوصیات معماری ساختمان از دیگرعواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر قرار گیرند. این عوامل اجزا ثابتی را تشکیل میدهد که تغییر آنها و پس از اتمام کار دیگران امکان‌پذیر نیست. لذا ترکیب‌بندی را طوری باید انجام داد که از جنبه‌های مثبت این ویژگیها حداکثر بهره‌ برده شود.

نقشه: انجام کارچه در ساختمانی نووچه تغییر دکوراسیون پذیرایی باشد باید با درنظرگرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری‌ترین اقدامات است. مبلمان یا تغییر رنگ بر روی نقشه امری ساده و بدون خرج است. اما ارتکاب هر اشتباه پس ازاتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره‌کاری است. نقشه نه‌ تنها فضای قابل‌استفاده را پیشاپیش نمایش میدهد بلکه به کمک آن تعداد واندازه اثاث موردنیاز نیز مشخص میشود.

نور: ضمن کشیدن نقشه مناطقی که ازآنجا نورطبیعی به داخل تابیده میشود ونواحی تاریک، تعداد چراغها وآباژوربا تعیین محل دقیق باید مشخص گردند. محاسبه روشنایی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.

انتخاب صحیح رنگ یکی از بخش های مهم در دیزاین داخلی خانه و دکوراسیون پذیرایی است.

استفاده از رنگ های زیاد در هر دو فضای بزرگ و کوچک خسته کننده است. بهتراست وسایل های بزرگ به رنگهای خنثی باشند و رنگهای تاکیدی که ازیک طیف رنگی بکارمیروند، در بخشهای خاصی ازاتاق. تمامی این موارد برای بزرگ تر جلوه دادن فضا مورد استفاده قرار بگیرند.

دکوراسیون پذیرایی

استفاده از رنگهای گرم در دکوراسیون پذیرایی:

اگر که فضا بزرگ و نورگیراست شما میتوانید بسادگی با استفاده ازرنگهای گرم دکوراسیون داخلی شاداب و زنده ایجاد کنید. شما میتوانید درکناررنگهای گرم دردکوراسیون پذیرایی ازرنگ‌های سرد و خنثی همانند خاکستری، سفید یا غیره استفاده کنید.

میتوانید برای طراحی دکوراسیون پذیرایی داخلی با رنگهای گرم، ازمبل چرمی با رنگ طبیعی ومتناسب با رنگ آجرهای شومینه استفاده کنید. شما میتوانید از پارچه‌هایی با تناژ رنگ قرمز و نارنجی به عنوان کوسن استفاده نمایید.

در رابطه با انتخاب فرش، شما قادر خواهید بود فرشی را انتخاب کنید که با رنگ دیوارهایتان ست باشد. فرشی را با ترکیب رنگ قرمز و رنگ خنثی دیوار انتخاب نمایید. مطمئن شوید که رنگ گرم انتخاب شده شما با کفپوش کاملا هماهنگی دارد.

تاثیر اندازه در دیزاین منزل:

برخلاف پذیرایی بزرگ، دکوراسیون پذیرایی کوچک محدودیتهای زیادی دارد وخیلی مهمه که با دقت ودرنظر گرفتن تمام جزئیات طراحی گردد. یک فاکتور مهمی که باید درطراحی پذیرایی کوچک در نظر گرفت، انتخاب رنگبندی و تمرکز نوربه منظور بزرگترجلوه دادن فضاست. برای فضاهای بزرگ میتوانیم ازوسایل ومبلمان با تعداد بالاتر و برای مکانهای کوچک از لوازم ظریفتربه میزان کمتر استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون پذیرایی در خانه های کوچک دارای تکنیکها و ویژگیهای بسیار ظریفی است. باید با توجه به فضای کم طوری دکوراسیون کنیم، که بتواند شرایط پذیرایی ازمهمانان ما را به خوبی دارا باشد.

حذف لوازم غیر ضروری در دکوراسیون پذیرایی کوچک:

اولین قدم درطراحی دکوراسیون پذیرایی، فهرست کردن لوازمی که شاید در طراحی خود از آن ها استفاده نمایید، است. به فهرست خود نگاه کنید. با قلم دور لوازم ضروری که امکان تعویض ویا کنار گذاشتن آنها مانند مبلمان و… وجود ندارد را خط بکشید. حال لوازم غیر ضروری که فضای اتاق پذیرایی شما را کم میکند را از این فهرست حذف نمایید. لوازم باقی مانده در فهرست را که جزئی از وسایل ضروری و حذف شده نمیباشند درلیست انتظار قرار دهید. تا در هنگام طراحی چیدمان پذیرایی و شناسایی بیشتر فضاها بتوانید بهتر در مورد آن ها تصمیم بگیرید.

از فضاهای موجود در دکوراسیون پذیرایی بهترین استفاده را ببرید. چیدمان مبلمانها در طراحی بسیار مهم است. اگراتاق پذیرایی شما دارای عرض زیادی نمیباشد مبلهای خود را به شکل حرف ال (L) یاعلامت ( ] ) بچینید. این نوع چینش فضای اتاق شما را دلبازتر و بزرگتر نشان میدهد.

در دکوراسیون پذیرایی برای دیوار انتهایی اتاق پذیرایی خود میتوانید از یک کاغذ دیواری  وسیع با طرحی زیبا استفاده کنید. خطای چشم و خیال پردازی ذهن انسان اتاق پذیرایی شما را وسیع تر در نظر میگیرد.

به جای گل ها و گلدان های حجیم از شاخه ها و گل های باریک و مدرن استفاده نمایید.

استفاده ا میز پذیرایی با طرح دایره با ایجاد فضای بیشتر و انتقال انرژی مثبت کمک میکند.

دکوراسیون پذیرایی222

نکاتی مهم و حیاتی دکوراسیون پذیرایی :

1- این ایده میتواند برای فصل زمستان بسیار مناسب باشد بصورتی که شما اگر در پذیرایی خود شومینه داشته باشید آن را به قسمت کانونی تبدیل کنید و سپس مبل ها رو به صورت مناسب و زیبا دور شومینه قرار دهید.

2- میتوانید برای تزئین کردن دکور سالن پذیرایی از گیاهان استفاده کنید.این روش بسیار ساده بوده و نیاز به هزینه زیادی هم ندارد.ممکن است استفاده از گیاهان ساده بنظر برسد اما همین سادگی میتواند محیط نشیمن را تحت تاثیر زیبای خود قرار دهد.

3- اگر نشیمن شما کوچک میباشد ممکن است فکر کنید که نتوان دکوراسیون پدیرایی و منزل را شیک و جذاب کرد. این باور بطور کلی غلط است. شما میتوانید با استفاده ازمبلمانهای کلاسیک ، به دکوراسیون خانه خود روح تازه ای ببخشید و یک سالن شیک داشته باشید.

4- در دکوراسیون پذیرایی هیچ لزومی ندارد که حتما نشیمن منزل شما جدی و رسمی باشد. استفاده از یک میز بیلیارد میتواند گزینه خوبی برای تغییر باشد. میز بیلیارد میتواند جای مبلمانهای دیگر را گرفته و یک فضای سرگرم کننده ای را به وجود می آورد.

5- استفاده از مبلهای چند منظور نیز میتواند راه حل مناسبی باشد. این امکان را به شما میدهند که از این مبل ها نهایت استفاده را ببرید. دیگر نیازی به هزینه کردن برای خرید سایر وسیله ها نخواهید داشت.

6- برای نما دادن و دکوراسیون پذیرایی سالن نشیمن خود، میتوانید از مبل ها با سایز های مختلف استفاده کنید. بصورتی که با قرار دادن دو مبل بزرگ کنارهم میتواند محیطی جذاب را به وجود بیاورد. این نکته را فراموش نکنید که هیچ وقت از قرار دادن چند شی بزرگ یا بلند درکنار هم استفاده نکنید.

7- سعی کنید بر اساس علایق و سلیقه خود به نشیمن منزل نما ببخشید. در همه ی مراحل اهداف خود را بدانید و پیرو هدف خود باشید. یکی دیگر از نکات مهم آن است که هیچ وقت یک راه حل برای برای خوتان قرار ندهید. سعی کنید انتخابهای زیادی برای خود بگذارید و آنها را به یک گزینه محدود نکنید.

8 – یکی از راه‌های استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از نورپردازی به واسطه رنگ‌های گرم است. شما میتوانید در بخشی از فضاهای خانه از نورهایی با رنگهای گرم همچون قرمز، نارنجی، زرد و ترکیبی استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی333

اصولی برای داشتن جدیدترین دیزاین پذیرایی:

طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی بسیارحائز اهمیت است. اما برای اینکه بدانیم چگونه خانه خود را دیزاین کنیم تاایده آل باشد، تنها بکارگیری لوازم دکوری کافی نیست. ازمهمترین نکاتی که برای داشتن چیدمانی ایده آل در سالن پذیرایی بایدبدانید، قرارگیری وسایل با توجه به فرم پذیرایی است.

دیزاین خانه برای پذیرایی مربعی شکل: برای دیزایین خانه های مربع شکل. در درجه اول نیاز به دیوار کانونی دارید. ترجیحا انتخاب دیوار تلویزیون، شومینه و یا دیواری مجهز به پنجره به عنوان دیوار کانونی گزینه ی مناسبی است. در فضاهای مربعی شکل خطوط خیلی به چشم می آیند. بنابراین با بکارگیری وسایل منحنی این خطوط را بشکنید و حتما آینه هایی درابعاد متفاوت را برای تزیین بکارببرید.

چیدمان پذیرایی ال شکل : در این نوع پذیرایی باید درهردو فضا وسایل به گونه ای قرارداده شوند تا دید کافی نسبت بهم داشته باشند. حتی میتوانید قسمتی از پذیرایی ال شکل را به مبلمان و فضای کوچکتر را به میز ناهارخوری اختصاص دهید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیلی : سعی کنید دیزاین منزل را طوری تنظیم نمایید که مسیرحرکت در سالن پذیرایی مارپیچ نشود. همچنین برای فضای مستطیلی بهتر است وسایل خود را کمی از دیوار دورکنید و از وسایل دایره ای استفاده کنید.

در دیزاین خانه های کوچک چه نکاتی را باید رعایت کنیم:

مهم نیست که چقدر فضای شما کوچیکه، اما میتونید با روشهای مختلف یک محیط شیک و جذاب رو بوجود بیارید. باور کنید دیزاین خانه های کوچک به مراتب راحت تره. هرموقع بخواین تغییری در دکوراسیون ایجاد کنین خیلی سریع کارهاتون انجام میشه و زمان کمی از شما میگیره.

استفاده از دیوارهای سفید برای دیزاین پذیرایی:

دیوارهای سفید شاید یه کم کسل کننده بنظر برسن، اما واقعا میتونن آرامش بخش باشند. ست کردن دیوارهای سفید با مبلمان های کمرنگ میتونه خیلی زیبا و شیک باشه. از طرف دیگه سرراست ترین راهیه که با اون میشه خانه های کوچک رو بزرگتر و روشن تر نشون داد.

اضافه کردن گل و گیاه در دیزاین داخلی منزل:

گلها به خونه روح و زندگی می بخشند. انرژی های منفی رو میگیرن و باعث میشن از نشستن دریک جای کوچک هم لذت ببرید واحساس آرامش داشته باشید. پس حتما این گزینه را برای دیزاین خانه های کوچک در نظر بگیرید.

تغییر در فضاهای خسته کننده مربع شکل

معمولا برای دیزاین خانه های کوچک تمرکز اصلی روی دیزاین پذیرایی است. اگر در سالن نشیمن شما جزییات معماری در نظر گرفته نشده، براحتی میتوانید بدون هزینه زیاد تغییر ایجاد نمایید. طراحی یک دیواربا ویژگی خاص مثل دیوارهای برجسته چوبی، کاغذ دیواری هندسی، پنلهای چوبی عمودی، دیوارتخته گچی و…ظاهر پذیرایی راچشم نوازمیکند.

پیدا کردن مبلمان ایده آل برای فضای باریک

اگر سالن نشیمن خانه کوچک و باریک باشد، انتخاب یک مبلمان خاص و ال شکل گزینه مناسبی است. بدنبال مبلی باشید که کشیده باشد و بتوان آنرا به دیوار تکیه داد تا پذیرایی پر عمق تر بنظربرسد.

زیاد کردن ارتفاع سقف با قفسه های عمودی

سقف کوتاه فضای خانه را تنگ نشان میدهد. با تزیین دیوارها بوسیله قفسه های عمودی میتوانید کاری کنید که سقف بلندتر و فضا بازتر به چشم بیاید.

مبحث طراحی دکوراسیون پذیرایی بسیار گسترده و همچنان در حال پیشرفت و تغییر میباشد.

اتاق پذیرایی و نشیمن را چگونه دیزاین و چیدمان کنیم ؟

1- یک آمار دقیق از طول و عرض واندازه اتاق نشیمن خود داشته باشید.

2- یک نقشه از اتاق پذیرایی خود روی کاغذ مخصوص طراحی و نقشه کشی بکشید. برای طراحی مقیاس ۱ به ۱۰ در نظر بگیرید. هر ۳۰ سانتی متر را ۳ سانتی متر روی کاغذ بیاورید. تمام بخشهایی که روی طراحی دکوراسیون تاثیر دارند را به نقشه اضافه کنید. مثل پنجره ها، درب ها، محل قرارگیری شوفاژ یا شومینه و …

 3- وسایل و لوازمی را که تصمیم دارید در اتاق قرار دهید را اندازه گیری کنید. همانند مرحله قبل روی یک کاغذ مجزا عکس شماتیک لوازم را بکشید.

4- دور وسایلی را که روی کاغذ کشیده اید ببرید. روی نقشه و آنجایی که لوازم را می خواهید بگذارید بچسبانید و از آن بعنوان مرجع استفاده کنید.

5- نقطه کانونی اتاق نشیمن را تعیین کنید. در اتاق نشیمن نقطه کانونی نقطه ای است که معمولاً تلویزیون، پنجره یا شومینه قرار دارد. با این حال در این نقطه می تواند هر چیزی باشد که می خواهید وقتی در اتاق نشیمن نشسته اید، آن را ببینید.

6-بزرگترین وسایل خود را در نقطه کانونی قرار دهید. این وسیله احتمالاً مبل شما خواهد بود. جلوی مبل میتوانید قالیچه پهن کنید. بین قالیچه و نقطه کانونی کمی فاصله بیاندازید.

7-بقیه وسایل خود را به شکل U در اطراف مبل تان بچینید. برای مثال دردو طرف مبل دو صندلی با یک زاویه قرار دهید ومیز راجلوی مبل قرار دهید، طوریکه دردسترس باشد. سعی کنید شکل U متعادلی ایجاد کنید. اگر یک وسیله بزرگ را دریک طرف مبل قرار دهید تعادلش با صندلی کوچکی که درطرف دیگرقرا دارد برهم میخورد.

8- وسایلی مثل عکسهای خانوادگی، آثار هنری و کوسنهای رنگارنگ را به دکوراسیون اضافه کنید.

همیشه بر این باوربوده و هستیم که تغییر نیازمند صرف هزینه های زیاد و رقم های بالا نیست. به خصوص در بحث دکوراسیون وطراحی داخلی میتوان بامشاهده عکسها وپروژه های خوب ، به ایده هاییعالی خواهیم رسید. امیدوارم نمونه های گفته شده شما را به اتاق پذیرایی ایرانی خود برساند.

پیشنهاد تیم ما به شما :

متشکریم که مطالب بالا را برای افزایش اطلاع خود از طراحی یک پذیرایی مطالعه کردید و یقینا خود شما میتوانید یک دیزاین  نشیمن و پذیرایی برای خود داشته باشید .

شرکت ورتینا با تکیه بر تیم طراحی و اکیپهای اجرایی با تجربه که به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند. تخصص در بخش طراحی داخلی خانه و یا اجرای دکوراسیون داخلی در حال فعالیت هستند. با بروز رسانی دایم اطلاعات و مشاوره های در تناسب باشرایط کاروارایه کردن انواع کالاها ومتریالهای مورد نیاز شما. احترام گذاشتن به خقوق کارفرمایان خود چه از نظرکیفیت کار و چه برنامه زمانبندی سعی درجلب رضایت مشتریان خود دارد.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییر رو بهبودی را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

شماره تماس: 09-88288307-021

کلیدواژه ها و کلمات کلیدی : معماری داخلی، دکوراسیون داخلی پذیرایی، اتاق پذیرایی، سالن نشیمن، دکوراسیون پذیرایی