vertina tabligh

سازه فولادی

سازه فولادی

ساختار و سازه فولادی

اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین وارزان ترین گونه ساختمان می‌باشید. بسیار پراهمیت است که پس انداز بالقوه بلند مدت خود را همراه با سرمایه گذاری اولیه خودتان درهرنوع سازه را درنظرداشته باشید.

ساختار فولادی چیست؟

سازه و یا ساختار فلزی نوعی سازه فلزی است که از المان ها واجزا فلزی تشکیل شده است. بخش های متصل به هم برای حمل بار وایجاد استحکام بالااست. به خاطر درجه مقاومت و استحکام بالای فولاد، این نوع سازه بسیارقابل اعتماد است. ساختارفلزی به موادخام کمتری نسبت به گونه های دیگر سازه ها مانند سازه های بتونی وسازه های چوبی احتیاج دارد.

در ساخت و سازهای مدرن و پیشرفته، سازه های فلزی اغلب برای هر نوع سازه ای به کار میرود. از جمله این سازه ها ساختمان سنگین صنعتی، ساختمان مرتفع، سیستم پشتیبانی تجهیزات ، زیرساخت ها، پل، برج، ترمینال فرودگاه.

* فولاد سازه ای متریالی است که با فرم ویژه و ترکیبات شیمیایی. این فولاد سازگار با خصوصیات قابل اجرا در یک پروژه ایجاد شده است.

وابسته به ویژگی های کاربردی هر پروژه، قسمت های سازه فولادی شاید دربردارنده اشکال، اندازه ها وسایز های متفاوت ساخته شده است. این سازه های فولادی به وسیله نورد گرم یا سرد باشند، مابقی موارد باجوشکاری صفحات صاف یا خم ساخته می‌شوند. اشکال معمول شامل پرتو I ، HSS، کانال ها، زاویه ها و صفحه است.

سازه فوالادی

گونه های اصلی ساختارو یا سازه فولادی

 • ساختارهای قاب: انواع تیرها و ستون ها
 • سازه های به شکل شبکه ای: ساختار مشبک یا گنبد شکل
 • ترکیب های پیش تنیده
 • سازه های خرپایی: اعضای میله یا خرپا
 • ساختار قوس
 • پل قوسی
 • پل تیر
 • پل کابلی
 • پل معلق
 • پل خرپایی: اعضای خرپا

5 علت  انتخاب سازه فولادی به عنوان بهترین نوع سازه؟

1. صرفه جویی در هزینه

سازه فولادی رهبر اکثر پروژه ها در زمینه مواد و طراحی هستند. ساخت و نصب ارزان است. نسبت به سایر روشهای سنتی ساختمانی به نگهداری کمتری نیاز دارد.

2. خلاقیت

فولاد زیبایی طبیعی دارد که بیشتر معماران صبر نمیکنند از آن استفاده کنند. فولاد دهانه های طولانی بدون ستون را امکان پذیر می کند. اگر می خواهید به هر شکل سازه ای نور طبیعی زیادی داشته باشید از آن استفاده کنید.

3. کنترل و مدیریت

سازه فولادی در مکانی مثل کارخانه ساخته می شود. این متریال به سرعت به وسیله اشخاص متخصص درمحل ساخت احداث می شود که روند ساخت را ایمنی می کند. بررسی های صنعت متداوم نشان می دهد که سازه های فلزی راه حل بهینه در مدیریت می باشد.

4. دوام

سازه فولادی قادر است در برابر نیروهای شدید یا شرایط سخت آب و هوایی مقاومت نماید. مانند باد شدید ، زمین لرزه ، طوفان و برف سنگین . آنها همچنین در برابر زنگ زدگی قابل قبول نیستند. بر خلاف قاب های چوبی، تحت تأثیر موریانه ها، اشکالات، کپک و قارچ به مشکل بر نمیخورند.

فولادها وفلز در دمای محیط دارای خواص مکانیکی عالی می باشند. با این حال، ساختمانهای ساخته شده از فولاد می توانند ناچار در معرض خطرات آتش سوزی باشند. تخریب ویژه گی های مکانیکی وتغییرشکل خزش مهمترین عامل تأثیرگذار بررفتار سازه های فلزی درآتش سوزی به حساب می آید.

سازه های فلزی دربردارنده مزایای بی شماری در مقایسه با سایر اشکال ساخت  و ساز مانند چوب و بتن می باشند. پس، بعضی از دلایل انتخاب نمودن فولاد برای ساخت و ساز عبارتند از: نسبت مقاومت و استحکام  / حجم عالی. تعداد بالایی از کاربردهای احتمالی آن: امکان داشتن بسیاری از قطعات استاندارد، قابلیت اطمینان و توانایی آن در طراحی کردن تقریباً تمامی نیازهای معماری.

بخش ساخت و ساز باید به یک مدل جدید از انرژی سازگار با انرژی کارآمد منتهی گردد. در یک توسعه پایدار با جهت گیری مشخص به سمت کاربر نهایی. برای رسیدن به این اهداف، پیش فرض عزیمت این استفاده از مواد اکولوژیکی بیشتر خواهد بود. مانند فولاد (پایدار ، قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد)، که با فنون ساخت کارخانه موافق و همساز است .

ضمانت نمودن کیفیت و کنترل در ساخت و ساز، تضمین ایمنی و استحکام سازه های فلزی، طراحی نمودن خوب جزئیات. همراه با سطح زیادی از پیش ساخته در کارگاه های مدرن ومجهز، با کارمندان متخصص وخبره و سیستم محافظت مدرن دربرابرخوردگی وزنگ زدگی، تضمین می‌کند .

سازه فوالادی

تعدادی از مزایای سازه فولادی با استحکام بالا

استحکام بالای فولاد در واحد وزن نشان دهنده این مورد است که وزن سازه ها پایین است. فولاد برای طراحی تیرهای نور بزرگ بسیار با اهمیت است.

 1. یکنواختی: ویژه گی فولاد نیست و به مرور در حال تغییر و تحول است. همانطور که در مورد سازه های بتن آرمه این اتفاق ممکن است.
 2. ماندگاری و بقا: اگر نگهداری از سازه های فلزی به اندازه کافی نباشد، ادامه دار خواهد بود.
 3. انعطاف گذیری و شکل پذیری: شکل پذیری ویژه گی می‌باشد. دارای ماده ای برای استحکام دربرابرتغییر شکلهای بزرگ و ناپایدار تحت فشارهای شدید است. ویژه گی انعطاف پذیری فولادهای ساختاری رایج را به آنها اجازه میدهد تا به صورت محلی درجریان باشند، پس ازخرابی زیاد ممانعت میکند.
 4. سرسختی و مقاومت: فولادهای سازه ای با استحکام بالا هستند .

از دیگر مزایای مهم سازه فولادی:

با به کارگیری انواع اتصال دهنده ها مانند جوشکاری ، پیچ و پرچ ، راحتی اجزا متفاوت را اتصال دهید.

 1. امکان پیش ساخته شدن اجزا
 2. ساختار مونتاژ سریع.
 3. ظرفیت بالا برای ورقه ورقه شدن و در اندازه ها و شکل های متفاوت و بسیار.

فلز یک ماده سنگین است. معنای آن یعنی که عناصری که سازه را در هر ساختاری به وجود می اورد. عناصری که میتوانند ازسطح مقطع در اندازه های کوچک باشد نسبه به بتن پس نهایتا فضای کمتری را اشغال میکنند.

استحکام در مقابل استفاده مجدد از بتن بعد از خراب شدن سازه.

در نواحی زلزله خیز، ساخت فلز به دلیل انعطاف پذیری ویژه مواد فولادی، رفتاربسیاررضایت بخشی دربرابر این پدیده های طبیعی نشان داده است. شکل پذیری نسبت به بتن بسیار بیشتراست.

از نظر مقرون به صرفه تر بودن، برای وزن کمتری که دارید. در فونداسیون صرفه جویی خوبی می کنید. از نسبت مقاومت / وزن بالای آن به شدت در ساختمانهای بلند و سازه های سبک بزرگ به کاربرده می‌شود.

امکان اصلاح به روشی ساده برای انطباق با کاربردهای جدید ساختمان. بیشتر در مورد تجهیزات، ساختمانهای اداری که در مورد خانه ها بیشتر دیده می شود.

ازنظرفضای مفید، فولاد بااجازه دادن به چراغهای بزرگترنسبت به ساخت سنتی بتن مسلح، یک بازده ساختاری عالی را نشان میدهد.

گسترش سیستم های جدید حفاظت وایمنی درمقابل خوردگی، ضمانت حداقل نگهداری، عمرتقریباً نامحدود برای سازه های ساخته شده از فولاد.

ساختار فلزی را قادریم در کارگاه آماده کرد. یعنی این که عناصر به طور عملی با جزئیات وارد کار می شوند .

با پایان عمر ساختمان، می توان ساختار فلزی فولادی را برچید. ساختار فلزی فولادی بعداً در کاربری های جدید استفاده کرد و یا با بازیافت آسان از آن بهره گرفت.

سازه های فلزی فولادی دارای یک وزن کاهش یافته است، در صورت رخ دادن زلزله ایمن تر است .

ساختارهای فولادی اغلب سبک تر از سازه های به وجود آمده از متریال های دیگر است.

سازه فوالادی

معایب ساختار های فولادی

 1. فولاد باید منحصرا در کارخانه های تولید فولاد ایجاد گردد. بایستی برای مسافتهای طولانی به محل ساخت و ساز انتقال یابد، نه مانند بتن که شاید درمحل توسعه در دسترس باشند.
 • به موجب زنگ زدگی در فولاد ، نیاز می باشد. هر از چند گاهی دوباره رنگ های پرهزینه ایجاد شود تا استحکام در برابر شرایط شدید افزوده گردد.
 • فولاد یک ماده انعطاف پذیر وشکل پذیر است. اما اگر یک یا چند جز به طور متناسب نباشند، انجام اصلاحات درست چالش برانگیز است.
 • فولاد نمی تواند در هر مسیری که شما احتیاج دارید قالب بگیرد. باید در سازه هایی که در ابتدا مناطقی در آن وجود دارد به کار برده شود.
 • فولاد رسانای خوبی برای گرما است. مواد را در تماس لمس میکند وغالبا موجب آتش سوزی می‌شود وبه سرعت به بخشهای مختلف سازه توسعه می یابد.

انواع ساختار های فلزی

ساختارهای فولادی دارای انواع متفاوتی است که به طور مختصر توضیح داده می‌شود:

سازه فوالادی
 1. سازه فولادی قابی چیست؟

یکی از گونه سازه‌ های فولادی، ساختار قابی شکل است. قاب فولادی یک شیوه به منظور ساختمان‌ سازی است که در آن از یک اسکلت فلزی به کار برده می‌شود. این اسکلت ازستون‌ های فولادی عمودی وتیرهای افقی شکل که به‌ صورت شبکه‌ های مستطیلی به وجود امده تشکیل می‌شود.

کار این شبکه‌ های مستطیلی حمایت ازطبقات، سقف و دیوارها که همگی متصل به آن اسکلت فلزی می‌باشند خواهد بود. این مدل ساختار فلزی قاب فولادی بود که به انسان مجال داد تاآسمانخراش ها را بسازند. زیرا بدون این نوع سازه، ساخت ساختمانی به این حد از ارتفاع بسیارسخت است.

کاربردهای سازه فولادی قابی

برای ساخت ساختمان‌ های با ارتفاع زیاد. مانند ساختمان‌ های چندطبقه و آسمانخراش‌ ها، ساختمانهای صنعتی، انبار، ساختمان مسکونی و هتل‌ها وسازه‌ های موقت کاربردفراوان دارد.

سازه فوالادی
 • ساختمان‌ های چند سازه فولادی پوسته ای

یکی از انواع سازه‌ های فلزی اصلی سازه فولادی پوسته‌ ای است. یعنی  سازه فولادی پوسته‌ ای سازه‌ ای با حجم فضایی مانند کره یا به شکل  استوانه است. از این سازه ها برای ساخت سیلوها و مخازن نگه‌ داری سیالات در کارخانه‌‌ ها کاربرد دارد.

سازه فولادی پوسته‌ ای چگونه ساخته می ‌‎شود؟

سازه فولادی پوسته‌ ای گونه ای از سازه‌ فلزی است که با فرم هندسی خاص تشخیص داده می‌شود. سازه فولادی پوسته‌ ای جسم صلب سه‌ بعدی است که ضخامت آن در قیاس با بقیه موارد ابعاد کم است. اغلب یک سازه فولادی پوسته‌ ای با استفاده از دو روش به وجود می آید. یکی ابتدا شکل دادن به سطح میانی پلیت به‌عنوان یک سطح یک‌ بار یا دو بار خم‌ شده. نوع دیگر با استفاده از اعمال بار و فشاری که با پلیت تولیدکننده فشار زیاد، هم صفحه است.

کاربرد سازه فولادی معلق

کابرد در ساخت عرشه پل، پل معلق و نیز در ساخت اسکلت سقف می باشد.

سازه فوالادی
 • سازه فولادی خرپا

نمونه دیگری از گونه های پرطرفدار سازه‌ های فلزی خرپاها هستند. به منظور شناخت سازه فولادی خرپا در آغاز کار باید خرپا را بشناسیم. خرپا یک سازه ایجاد شده از تیرها و سایراجزا است به‌ نحوی‌ که یک ساختار مشبک را بوجود می آورد.

خرپا‌ها عموماً شامل 5 واحد مثلثی شکل یا بیشتر هستند. این مثلث‌ ها دارای اجزاء مستقیم وصاف بوده اند. انتهای خرپاها در مفصل‌ ها به یکدیگر متصل شده‌ اند. به این گره ها Node گفته می‌شود.

مزیت استفاده از برند ورتینا در اجرای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه  می‌باشد. این تیم قادر به رائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد.

 • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
 • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
 • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
 • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی.
 • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
 • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
 • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
 • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن  و نورپردازی ها.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید ، ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است .

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید ، اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید و یا هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا به عنوان یک متخصص انتخاب کردین ، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.