vertina tabligh

سنگ طبیعی درساختمان و سازه

سنگ طبیعی درساختمان و سازه

ساختمان و سازه با سنگ طبیعی: زیبایی شناختی

چندین قرن می‌باشد که سازندگان ومعماران از بسیاری ویژه گیهای سنگ طبیعی برای تزئین نمای داخلی و خارجی ساختمان بکارمیبرند. این مصالح ساختمانی طبیعی نشانگر و ماهیت فردیت را نشان میدهد. زیرا بسته به کیفیت و شکل ظاهری، قادر است سطوح منحصر به فرد و خاصی را طراحی کند. به علاوه، ساختمان به خصوص با سنگ طبیعی پایدار هستند. سنگ درمصارف حفاظت از بناها و بازسازیها وهمچنین در پروژه های معماری مدرن و توسعه یافته کاربردهای بسیار زیادی دارد.

خصوصیات متفاوت و بسیار سنگ طبیعی

نمونه ای از مشهورترین و کاربردی ترین سنگهای طبیعی برای ساختن: می‌توان به سنگ طبیعی گرانیت، مرمر، ماسه سنگ، پورفیری، بازالت، تخته سنگ رس و سنگ آهک اشاره کرد. این گونه سنگ های طبیعی از لحاظ مشخصات فنی و جنبه های تکنولوژیکی متفاوت اند. از جمله جذب آب، مقاومت فشاری، ظرفیت ذخیره گرما یا مقاومت در برابر سرما.

نمای سنگ چیزی درمورد کیفیت آن را نمایش نمیدهد: یک گونه مقرون به صرفه وبا کیفیت بالا دارای همان ظاهرونما هستند. اما دارای خصوصیات کاملا متنوع و مختلف می‌باشند. سنگهای سخت از جمله سنگ طبیعی گرانیت یا بازالت برای نمای خارجی سازگارتر و درخورتر می‌باشند. از آنجایی که مواد نرم از جمله پورفیری یا مرمر برای فضای داخلی متناسب ترمی باشند.

قبل ازاینکه یک سنگ طبیعی برای کاربرد درساختمانها وارد بازار شود، باید آزمایشات متناسب بودن را بر اساس هنجارهای آن منطقه انجام دهد. کدام سنگ برای کدام منطقه استفاده مناسب وکاربردی تراست. به ترکیب آن و شرایط محیطی  و منطقه ای لازم وابسته می باشد مانند بارها و شرایط آب و هوایی.

سنگ تراشان از نقاط زیادی قادر هستند از فنون مختلفی برای کار با سطح یک سنگ طبیعی استفاده کنند. وابسته به اینکه این مواد آسیاب شده، برش خورده، تراش خورده یا صیقل داده شده باشد، ظاهر وزیبایی جدیدی بوجود میاید.

بی نظمی، اختلاف رنگ و درج مواد معدنی دیگر قطعه سنگی را ایجاد می کند. این موارد هر بار منحصر به فرد تر و خاص تر است. معماران قادرهستند آن را با تعداد بیشماری از مصالح ساختمانی و المانهای طراحی مانند فولاد، بتن یا شیشه ادغام نمایند.

کاربردهای احتمالی سنگ طبیعی در معماری

از سنگ طبیعی در بخش صنعت ، در طراحی و دیزاین باغ و چشم انداز و همچنین در روکش و طراحی ویژگی های تجاری به کار برده می شود. بعنوان مثال تخته سنگ خشت بعنوان یک سنگ بام با دوام بر روی بناهای تاریخی و مدرن به کار می‌رود. گرانیت ، سنگ آهک و بازالت نمای بیرونی موزه ها، مراکز خرید یا واحدهای مسکونی را تزئین و زیبا می‌کنند.

سنگ ریزه یا سنگ ریزه مسیرهای داخل باغ یا پارک را تزئین میکند. پوشش و کفپوش درجه یک از سنگ مرمر یا ماسه سنگ ساخته شده است.

تمامی سنگهای طبیعی که برای حمایت وتزیین ازسازه ها، دیوارهای پرده، روکش، کاشی کف، سقف یا اهداف کاملاً تزئینی بکار برده می‌شوند. این سنگ ساختمانی نامیده می‌شود و سنگ ساختمانی که برای کاربری از پیش تعیین شده در ساخت و ساز بناها و آثار برش خورده و به پایان رسیده است. از آن به عنوان سنگ ابعادی یاد میکنند.

ویژه گیهای مورد نیازسنگ ابعاد خوب یکنواختی بافت ورنگ، آزاد بودن ازنقص، متناسب بودن برای پرداخت و کنده کاری وپایداری دربرابرهوازدگی است.

سنگ طبیعی

استخراج کردن سنگ

معادن نیز در زیر زمین  به انجام میرسند و استخراج می‌شوند. با بکارگیری فنون اتاق و ستون، بیشتر معادن در بردارنده برداشتن بلوک از دامنه تپه ها است. اولین گام در گسترش چنین معادنی از بین بردن پوشش گیاهی و رویشی درختان و گیاهان است. در مرحله بعد، بار سنگین خاک و لایه زیرین بیرون آورده می شود و برای احیای مجدد در آینده ذخیره میگردد.

سنگ طبیعی در یک سری نیمکت یا برش متناسب با ضخامت بلوک های مورد نظر استخراج می‌شود. این میزان معمولاً 4.5 تا 6 متر (حدود 15 تا 20 فوت) است. اما از آنجا که به کار گیری درزهای افقی طبیعی، عمل معدن بیسار سنگین است. ممکن است ضخامت بلوک مختلف در نظر گرفته شود زیرا برایحمل و نقل به مشکل خورده نشود.

فرآیند استخراج و بهره برداری ازسنگ جدا کننده بلوکهای بزرگی است که بعضی اوقات به آنها نان هم گفته می‌شود. این بلوک ها ممکن است 6 متر طول و 6 متر عمق و 12 تا 18 متر (حدود 40 تا 60 فوت) طول داشته باشند. سنگینی آنها شاید در حدود 1200 تا 2000 تن باشد. حتما برای جابه جایی به قطعات کوچتر و قابل حمل تقسیم بندی می شود.

 بلوک ها از معدن به طور سنتی به وسیله یک یا چند دروک ثابت اجرا میشده است. رفته رفته لودرهای جلویی بسیار متحرک با ظرفیت کافی برای جابجایی، بلند کردن و حمل بلوک های آسیاب 30 تنی. بتدریج جایگزین می‌شوند و طرح و روش کار معادن نیز بر این اساس ترمیم می گردد.

فاضلاب ضایعات بسیار زیادی در استخراج سنگ ایجاد می شود. برای برخی از معادن سنگ، مقدار سنگ قابل استفاده فقط 15 تا 20 درصد از معادن است. به همین دلیل یکی از جنبه های اصلی برنامه ریزی معادن مکان قرار گرفتن زباله یا توده “دوغاب” می باشد.

فنون جهت جداسازی توده سنگ طبیعی از توده اصلی

تعدادی از تکنیک ها برای جداسازی توده سنگ طبیعی از توده اصلی وجود دارد.

 1. برای بسیاری از موارد تکنیک اصلی اره سیم بود. از یک سیم فولادی هلیکوئید تک، دو یا سه رشته با قطر 6 میلی متر (0.2 اینچ) ساخته شده است. در آن شن، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون یا ساینده دیگر نیز موجود است.

مزیت اره سیم این است که یک برشی خیلی صاف به وجود می آورد. پردازش بعدی را خیلی کم میکند و صدمه ای به سنگ مجاور وارد نمیکند. گرچه این روش تا حد زیادی توسط دیگران جایگزین شده است. در سنگهای سخت مانند گرانیت که محتوای کوارتز قابل توجهی در آن موجود است. کانالها ممکن است توسط مشعل های دستی یا خودکار قطع شوند.

 مخلوط تحت فشار روغن مازوت و هوا یا مازوت و اکسیژن در محفظه احتراق مشابه موتور موشکی مینیاتوری می سوزد. شعله ای با دمای بالا و سرعت بالا تولید می کند.

 • تکنیک دیگر برای برش سنگ طبیعی شکافها در بردارنده حفاری یک سری سوراخهای موازی طولانی. بکارگیری از مته های کوبه ای با فشار پنوماتیک یا هیدرولیکی است.

در این نوع حفاری، شاید ابتدا سوراخ های خلبان با فاصله نزدیک حفاری شوند. ماده مداخله گر با بیت با قطر بزرگتر، مجدداً برداشته شود. تنظیمات دیگر با به کارگیری از راهنماهای ویژه نیز موجود است. برای سنگهای نرم و کم ساینده، باقیمانده تارسنگ بین سوراخ ها شاید به سادگی تراش خورده و یا استخراج گردد.

سنگ طبیعی

مشخصات برخی از معروف ترین سنگ های ساختمانی و سنگ طبیعی:

 • سنگ بازالت

این سنگ طبیعی نمونه ای از سنگهای آذرین است که فراوان وجود دارد. بازالت سنگی متراکم و سخت است که در طبیعت در انواع رنگها موجود است.

کاربرد سنگ طبیعی بازالت اغلب صنعتی هستند. در صنعت راه سازی به عنوان شن بتونی یا سنگ در ساخت استفاده می‌شود. در ساخت بنادر، کنار و بدنه پل ها، دیواره های سد و رودخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند. ساختار بازالت به صورت دانه های ریز یا متوسط ​​فشرده می شود.

استحکام آن در محدوده 200MPA تا 350MPA است. بازالت مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی دارد، اما در برابر رطوبت ضعف دارد. رنگ آن از طبیعت خاکستری تیره تا سیاه متفاوت است.

 • سنگ گرانیت

سنگ طبیعی گرانیت در یکی از سنگهای آذرین که از کوارتز، میکا و فلدسپات به وجود آمده است. این سنگ از نظر طبیعت بسیار وجود دارد. سنگ گرانیت بسیار سخت است.

به دلیل مقاومت و ماندگاری بالا، این نوع سنگها بیشتر درسازه هایی که به مقاومت بالایی نیاز دارند بکارگرفته می‌شوند. گرانیت وابسته به ترکیب آن دارای رنگهای کتنوعی از خاکستری، سیاه تا صورتی ، آبی و سبز موجود است.

به دلیل سختی، گرانیت گزینه خوبی برای کابینت، آشپزخانه های اوپن و کاربری در دکوراسیون داخلی است. همچنین به دلیل مقاومت در برابر حرارت برای به کارگیری در شومینه داخلی بسیار متناسب است.

نکته جالب توجه در مورد گرانیت این است که مقاومت آن در برابر گرما کمتر از سرما و هوا است.

ماندگاری واستحکام دبرابر نفوذ آب درگرانیت نیز این سنگ را به یک سنگ برای استفاده در نمای ساختمان تبدیل میکند. گرانیت همچنین دارای مصارف صنعتی است. برای اهداف مهندسی ازجمله دیوارهای پل، دیوارهای مانع، ستون های سنگی، شن بتونی و برای ریل ها بکار برده می‌شود.

سنگ طبیعی
 • سنگ مرمر

سنگ مرمرنوعی سنگ طبیعی رسوبی است که از کربنات کلسیم و آراگونیت یا دولومیت تشکیل شده است. این سنگ در آب گرم بوجود می آید. در اثر فشار وارد شده بررسوبات لایه های فوقانی که اغلب جلبکها، مرجانها یا رسوبات کربنات کلسیم هستند تشکیل میگردد.

در دنیا طبقه بندی سنگ مرمر موجود نیست. این نام فقط در ایران کاربرد دارد. این سنگ به سنگ سنندج نیز معروف است.

سنگ مرمر سفید خالص است، اما به دلیل ناخالصی هایی که برای تشکیل مواد اولیه سنگ ایجاد می‌شود. رنگ ها کرم ، قرمز ، قهوه ای ، صورتی ، سیاه ، خردل ، سبز و … است.

در ساخت کف و پله استفاده می شود. میزان جذب و تخلخل آب این سنگ بسیار کم است. در برابر آتش مقاوم است ، برای رطوبت و هوای مناسب مناسب است.

وزن مخصوص آن 2670 کیلوگرم بر متر مکعب است. چگالی کمتری نسبت به سنگهای مرمر کریستال و ابر دارد.

 • ماسه سنگ

ماسه سنگ گونه ای سنگ طبیعی رسوبی می باشد و از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است. در اصل، ماسه سنگ از طریق پیوند دانه های سیلیس بوجود آمده اند.

ماسه سنگ دارای انواع مختلف رنگ ها مانند سفید خاکستری، قرمز، قهوه ای و زرد موجود است. دلیل رنگهای موجود این سنگ ترکیب اصلی ماسه سنگ، اکسید آهن و سیلیس است. تخلخل آنها معمولاً بین 5 تا 25 درصد در نوسان است. به جهت ویژگی هوازدگی برای کاربری  در نمای ساختمان گزینه خوبی نیست.

اگر درساختمان به ماسه سنگ نیاز باشد، آنها با ترکیبی ازسیمان سیلیس برای سازه های سنگین و بتونی استفاده می‌شوند. ماسه سنگ برای بندرها ، ساخت سدها ، دیوار پل ها و اسکله ها استفاده می شود.

 • عقیق

سنگهای اونیکس یکی از پرکاربردترین گونه سنگ طبیعی ساختمانی است. از نوارهای موازی کالسدونی تشکیل شده و طیف رنگی وسیعی دارد.

سنگ اونیکس از کریستالهای بسیاری به وجود آمده است و از کوارتز و مگنتیت تشکیل شده است. به دلیل ماهیت شفاف، اغلب در کارهای تزئینی و دیوارهای منعکس کننده نور استفاده می‌شود. سایر کاربردهای آن در بخش مجسمه سازی است. در مصر باستان و یونان از سنگ اونیکس در ساخت معابد به کار برده میشد.

از اونیکس به دلیل زیبایی پس از پرداخت، در کاربردهای تزئینی هم بسیار استفاده می‌شود. حتی مجسمه های بزرگی مانند داوینچی و میکل آنژ نیز در بسیاری از آثار خود ازاونیکس استفاده کرده اند.

 • کوارتزیت

اینگونه سنگ ها سنگ طبیعی از نوع سنگ های دگرگونی است. در اثر گرما و فشار به ماسه سنگ کوارتز خالص تبدیل می شود.

کوارتزیت بسیار مستحکم تر از گرانیت است. برای کاربری به عنوان دیوار آشپزخانه ، کابینت متناسب است.

کوارتزیت سفید بسیار شبیه سنگ مرمر است. اما از نظر رنگ و خلوص از استحکام بالاتری برخوردار است و سبک تر است.

همچنین میتوان از این سنگ طبیعی به عنوان سنگ تزئینی برای پله ها، کاشی ها و کف بکار برده می‌شود. کوارتزیت خرد شده همچنین برای تولید شن سیلیس برای مصارف صنعتی هم هست.

به دلیل سختی، از این نوع سنگها در بالای راه های ریلی نیز استفاده می‌شود. در مقایسه با سایر سنگهای ساختمانی، کوارتزیت در برابر سرما، گرما، مواد اسیدی، هوازدگی و سایش بسیار مقاوم است. میتوان گفت یک سنگ بسیار جامد و کاربردی است.

کوارتزیت اغلب با سنگ گرانیت اشتباه گرفته می شود.اما در برابر گرانیت مقاومت بیشتری دارد و به نظر می رسد خشن، کریستالی است. طیف رنگی آن بیشتر قهوه ای ، قرمز و خاکستری است. برخلاف سایر سنگهای ساختمانی ، کوارتزیت به نگهداری خاصی نیاز ندارد.

 • سنگ تخته سنگ

 سنگ های تبلت یکی دیگر از سنگ های ساختمانی است که گاهی اوقات به عنوان تخته سنگ نیز نامیده می‌شود. این نوع سنگ طبیعی از خانواده سنگهای دگرگونی می باشد. هنگامی که سنگهای رسوبی تحت فشار زیاد قرار می گیرند تشکیل می شود.

تخته سنگ بسیار مستحکم است و از طرف دیگر توانایی زیادی در مقاومت در برابر هوا و رطوبت دارد. سنگ در برابر سرما محکم خواهد ماند.

همچنین میتوان آنرا به راحتی به قطعات سفارشی تقسیم کرد. بنابراین به طور گسترده ای برای پوشش کف و سقف استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد سنگ در ساختمانها برای استفاده از سنگ کف ، آشپزخانه و کابینت است.

دلیل این امر جذب کم آب توسط سنگ است که آن را به ماده ای ایده آل تبدیل میکند. ورقهای تخته سنگ درنمای اصلی، بالای پنجره ها، پوشش شیب دار، ایوانهای ورودی مجتمعها با شیبهای مختلف درسطوح بالای ساختمان نصب شده اند. از سنگ تخته سنگ در سنگفرش خیابان ها ، پیاده روها و پله ها نیز استفاده می شود.

 • تراورتن

تراورتن که به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. نوعی سنگ آهک است که از ترکیب سریع آب و کربنات کلسیم ایجاد میگردد. معمولاً این سنگ در چشمه های آب گرم یافت می شود.

وزن مخصوص سنگ تراورتن 2500 کیلوگرم بر متر مکعب است. تراورتن نرم تر از سنگ مرمر سخت است.

سنگ طبیعی تراورتن در برابر تغییرات آب و هوا، باران و برف مقاوم است . از تنوع زیادی در رنگ برخوردار است.

سنگهای تراورتن در طبیعت به رنگهای سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی و نقره ای موجود است. زیرا از تراورتن می توان در نمای خارجی ساختمانها و فضای داخلی به کار برده می‌شود.

از سنگهای متنوع نیز در مناطق و نواحی زیر استفاده می شود:

 • در پیشه سنگ تراشی.
 • سنگ ساختمانی برای قاب ها و طراحی پنجره و در.
 • تراس و صفحات سنگفرش کف و دیوار.
 • روکش دیوار داخلی: دال یا کاشی.
 • میز کار آشپزخانه و اوپن.
 • دستشویی ها و سرویس های بهداشتی.
 • شومینه و گرمایش های از سبک دیگر.

سازه های چشمگیر و مورد توجه از زمان های قدیم اثبات کننده استحکام و  دوام این مواد می باشد. قلعه ها، کاخها، کلیساها و دیگر ساختمانهای تحمیل کننده از سنگ طبیعی بوجود آمده اند و درحال حاضر موجود هستند.

همچنین در معماری مدرن چندین پروژه برجسته  و ممتاز موجود است. از سنگ طبیعی به عنوان یک مصالح ساختمانی به کار میبرند. در نتیجه بعضی از آن موارد نامزد دریافت جوایز بین المللی گردیده اند:

Museo Jumex در کشورمکزیکو سیتی :  یک ساختمان منزوی با ظاهر ساخته شده از تراورتن استخراج شده است.

مرکز Giant’s Causeway در آنتریم، ایرلند شمالی :  یک مجموعه ساختمانی مستقل ایجاد شده از ستون های بازالت با رنگ تیره.

سنگ طبیعی: محصولی پایدار

در چند سال اخیر، این مصالح ساختمانی تولید مجدد را تجربه کرده است. اصلی ترین دلیل آن خصوصیات اکولوژیکی آن نیست. استخراج تنها به صرف انرژی کمی نیاز دارد. این سنگ برای مثال به صورت سقف سازی تخته سنگ بیش از 90 سال استحکام دارد. از آنجا که سنگ طبیعی هیچ گونه آلاینده مهم وبزرگی ندارد، قادرهستیم آنرا به راحتی دفع و تجدید کنیم.

طبقه بندی به عنوان ماده پایدار نیز با مطالعه اخیر انجمن سنگهای طبیعی آلمان تعیین میگردد. به ویژه هنگامی که استخراج معادن در معادن محلی صورت پذیرد. ویژگی خاص سنگ طبیعی قابلیت انعطاف پذیری آن است. انعطاف پذیری موجب میگردد هر سطحی، اعم از نما، سقف یا کف، منحصر به فرد و خاص باشد. گزینه های بیشماری را در اختیار معماران و سازندگان قرار دهد.

مزیت استفاده از برند ورتینا در اجرای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه  می‌باشد. این تیم قادر به رائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد .

 • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
 • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
 • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
 • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی.
 • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
 • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
 • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
 • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا به عنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.