vertina tabligh

طراحی لابی

طراحی لابی

لابی(lobby)

نمای خارجی یک ساختمان در واقع بیانگرهویت خارجی یک ساختمان وارتباط آن با اقشار مختلف از یک جامعه مباشد. بخشهای داخلی یک ساختمان هویت داخلی و تا حدودی بیانگر خلق و خو و سطح سلیقه ساکنان آن ساختمان ماست. اما درساختمانها با کاربریهای متفاوت بخشهای دیگری هم وجود دارد. درواقع ارتباط بین فضاهای داخلی آن ساختمان با بخشهای خارجی میباشد. که یکی از مهمترین این بخشها طراحی لابی یا پیش فضای بین فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها میباشد.

طراحی لابی؛ آری یا خیر؟!

طراحی لابی فراموش نشود!

لابی در کلیه بناها ومخصوصاً ساختمان‌هایی که به‌صورت آپارتمانی طراحی و ساخته می‌شود یک عنصر بسیار مهم و تأثیرگذار است. حتماً در طراحی آپارتمانهای مسکونی فضایی را هرچند کوچک به‌عنوان لابی درنظر بگیرید. وجودلابی میتواند دیدگاه افراد را دربدو ورود به ساختمان وقبل ازوارد شدن به واحدهای مسکونی نسبت به ساختمان مثبت کند. همچنین انگیزه زیادی را برای ورود به ساختمان ایجاد کند.

لابی تنها یک فضای انتظار نیست، بلکه مقدمه‌ای از میهمان‌نوازی و معماری خانه است.

طراحی لابی را میتوان در ساختمانهای مختلف با توجه به متراژ ساختمان وکیفیت واحدها به اشکال مختلف طراحی کرد.

طراحی لابی

تقسیم‌ بندی فضایی در طراحی لابی

در ساختمانهای بزرگ مسکونی، لابی باید دارای پیشخوان ومحلی برای استقرار نگهبان یا سرایدار باشد. دراین نوع لابی‌ها فضای کافی برای نشستن و انتظار در نظر بگیرید.

نشیمن درلابی فضایی است که با قراردادن ترکیبی ازمبل یا صندلی ومیز، شبیه اتاق نشیمن به نشستن افراد اختصاص می‌یابد. این فضا بعنوان محل انتظارمیهمانان ویا جلسات کوتاه با میهمانان غریبه است که ساکنین نمیخواهند وارد فضای خصوصی خانه‌شان شود.

میتوانید با استفاده از چند وسیله تزیینی و نورپردازی مناسب، حس فضایی لابی را بهبود ببخشید.

استفاده از آبنما و فضاهای سبز کوچک طبیعی در این نوع لابی‌ها ضروری است. درلابی‌های بزرگ حتماً دقت کنید که محل نشستن وانتظاراز محل رفت‌وآمد فاصله کافی داشته باشد تا آرامش آن حفظ شود.

با توجه به اینکه تعداد ساکنین در مجتمع‌های مسکونی بزرگ زیاد است. رفت‌وآمدهای زیادی نیز در این فضا صورت می‌گیرد. برای حفظ امنیت ساکنین و کنترل عبور و مرور، افرادی به‌صورت شبانه‌روزی استخدام می‌شوند و درقسمت نگهبانی لابی مستقر می‌شوند.

این قسمت از لابی دارای یک پیشخوان و امکانات مخابراتی برای ارتباط با تک‌تک واحدهای ساختمان است.

حتی‌الامکان لابی را در محلی طراحی کنید که حداکثر میزان دریافت نور طبیعی را داشته باشد.

ارتفاع سقف لابی‌های وسیع را در مجتمع‌های بزرگ، تا حد امکان بلند طراحی کنید.

لابی ها درهر ساختمان با کاربری های خاص خود نقش های متفاوتی ایجاد میکنند. از ایجاد محلی برای انتظار گرفته تا محلی برای ایجاد جلسات و دورهمی های ساکنان و کاربران آن ساختمان. با توجه به کاربری و نیازهای ساکنان هر ساختمان تعریف میگردد.

تقسیم بندی فضایی در طراحی لابی ساختمان

فضاهای عمومی ساختمان تا حدی، نشانه ای از موقعیت و سبک زندگی ساکنان آن است. طراحی داخلی فضا و دکوراسیون محیط‌های عمومی و مشترک مانند لابی ساختمانها ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. لابی ها عموما با سقفهای بلند، در طبقه همکف ساختمان واقع شده است. فضایی است که هنگام ورود به آپارتمان از آنجا عبور خواهید کرد. بخشهای اصلی لابی شامل نگهبانی و نشیمن است که هر کدام از آنها طراحی خاص خود را میطلبد.

طراحی لابی

فضای نشیمن در طراحی لابی مجتمع های مسکونی

ورودی خانه شما باید میزبان و دعوت کننده باشد. لابی تنها یک فضای انتظار نیست بلکه مقدمه ای از مهمان نوازی و معماری خانه ی شماست. بخش نشیمن، فضایی درلابی که با قراردادن ترکیبی ازمبل یا صندلی و میز، شبیه اتاق‌ نشیمن، به نشستن افراد اختصاص میابد. از این فضا بعنوان محل انتظار میهمانان ویا جلسات کوتاه با میمانان غریبه است. جایی که ساکنان نمیخواهد برای بعضی جلسات وارد فضای خصوصی خانه شان شود. استفاده از چند وسیله تزئینی و نورپردازی مناسب به حس فضایی این مکان کمک میکند.

طراحی فضای نگهبانی در طراحی لابی آپارتمان ها

از آنجا که تعداد ساکنین آپارتمانها و مجتمع‌ ها زیاد است بنابراین رفت ‌وآمدهای زیادی نیز در این فضا صورت میگیرد. برای حفظ امنیت ساکنین، بصورت شبانه‌روزی افرادی استخدام می‌شوند که درقسمت نگهبانی لابی مستقر شده و عبورومرور افراد را کنترل کنند. این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز وصندلی.همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک‌تک افراد و واحدهای ساختمان است. طراحی چنین فضایی باید شاخص باشد تا در بدو ورود بتوان آن را تشخیص داد.

این کار کمک میکند تا کسانی که برای کسب اطلاعات به نگهبان احتیاج دارند براحتی بتوانند به اودسترسی داشته باشد. در عین حال مکان یابی این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کار باعث می‌شود تا نگهبان به راحتی بر رفت آمدهای فضا مسلط باشد. در تصویر بالا دیوار سبز پشت قسمت نگهبانی لابی را پوشش داده و آن بخش را شتخص کرده است.

انتخاب کف پوش برای طراحی لابی در برج های مسکونی

لابی محل عبور و مرور همه افراد ساکن و مراجعه‌کننده‌های ساختمان است. محکم بودن کفپوش این فضا یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. کفپوش‌های سنگی میتواند بهترین انتخاب برای چنین فضایی باشد. این کفپوش هم در مقابل ضربه‌هایی که از اسباب‌کشی وحمل بار ایجاد می‌شود، صدمه نمیبیند وهم به راحتی تمیز می‌شود.

در فضاهایی که وسعت آن‌ها زیاد است بهتر است که ازرنگهای تیره مانند رنگ سیاه برای کف پوشها استفاده نکنیم. چون اثرکفش افراد وغبارهای موجود در هوا همیشه لکه‌هایی را روی سطح سنگ ایجاد میکند و ظاهرآن را کثیف میکند.

 از فرشهای ماشینی، گلیم و گبه و مانند این‌ها نباید در چنین فضایی استفاده کرد. چون دائم در حال لیز خوردن و جابجا شدن می‌باشد. ولی وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش‌ها قبل از ورود به لابی و یا درمقابل درورودی مجتمع ضروری است.

انتخاب دیوارپوش برای طراحی لابی برج ها

برای انتخاب پوشش دیوارها،‌ باید به وسعت فضای لابی توجه کنید. اگر وسعت فضای شما زیاد باشد میتوانیم دیوارها را با رنگ روغنی یا کاغذ‌دیواری‌های مختلف، تنوعی زیبا را درمحیط ایجاد کنید. با این تنوع علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، وسعت و نورمحیط را نیز میتوان افزایش داد.

ولی اگر لابی کوچک باشد، بهتراست دیوارهای محیط را نیز با مصالح مقاومتر مانند سنگ و یا پوششهای چوبی بپوشانید. حتی وسایل دکوری را نیز محدود کنید. انتخاب رنگ برای دیوارپوشها بهتراست با توجه به وسعت فضا، نور موجود وهمچنین لوازم دکوراسیونی که به کاررفته، انجام بگیرد.

طراحی لابی ساختمان های مسکونی

در واقع می توان طراحی لابی را در ساختمان های مسکونی نیز به سه دسته تقسیم بندی کرد:

لابی مجتمع های مسکونی پر واحد.

لابی در آپارتمان ها یا ساختمان های کم واحد.

لابی در ساختمان های مسکونی ویلایی یا خصوصی.

طراحی لابی ساختمان های تریبلکس:

در طراحی ساختمانهای تریبلکسی درواقع سه طبقه از یک ساختمان درقالب یک مجموعه ساختمانی درقالب یک واحد ساختمانی ارائه میگردد. به وسیله یک پله مشترک بین طبقات و یا آسانسور، ارتباط بین طبقات شکل میگیرد. در قسمت ورودی ساختمان یا در موقعیتی بین بخشهای داخلی و خارجی ساختمان بخشی ازساختمان به نام لابی قرار میگیرید. لابی در واقع راه ارتباطی بین فضای داخلی و خارجی ساختمان می باشد.

لابی ها در ساختمانهای تریبلکس عموما میتواند به صورت بخشی از فضاهای داخلی و مرتبط بین آنها باشد. یا لابی در قسمتی جداگانه و یا مجزا از ساختمان طراحی و اجرا گردد.

طراحی لابی

موارد مورد استفاده در طراحی لابی :

1- استفاده ازالمان گیاهان آپارتمانی در فضای طراحی لابی

اگر فضای لابی، راهروها ویا مکانهای موجود تا آسانسور وپله، بهنگام روزاز نورکافی برخوردار باشد، میتوانیم ازگیاهان طبیعی استفاده کنیم. از این طریق تا روحی تازه به محیط ببخشیم. بعضی از طراحان و معماران طراحی لابی را به صورت فضایی نیمه باز انجام میدهند. به این علت که بتوانند با بهره گیری از نور طبیعی بر زیبایی فضای لابی بفزایند. 

در ‌صورت عدم وجود نور طبیعی باید از گلها و گیاهان آپارتمانی که در شرایط نور کم هم رشد خواهند کرد استفاده کنید. این گیاهان به دلیل مقیاس فضا باید اغلب قامت و ابعادی بلند و بزرگ داشته باشند تا بتوانند با محیط تناسب داشته باشند.

2- استفاده از وسایل دکوری در فضای لابی

آباژورها، تابلوهای هنری، و مجسمه ها میتوانند به عنوان وسایل دکوری به زیباترشدن فضای لابی ساختمانها کمک کند. این وسایل باید متناسب با سلیقه ساکنان و سبک دکوراسیون فضای داخلی انتخاب شود. باید دقت داشت مکان مناسب برای هریک از وسایل را با توجه به فضای عبور و مرور انتخاب کنید. وسایل دکوری نباید موجب ناراحتی و ایجاد خلل در رفت و آمد ساکنین شود.

3- نورپردازی

نورپردازی از مهمترین قسمت های طراحی لابی می باشد. علاوه برنورطبیعی، استفاده از نورهای مصنوعی، نقطه ای، خطی و یا لوسترهای مجلل در لابی های بزرگ بسیار مهم می‌باشد. نورپردازی میتواند مرزهای نشیمن، مسیرهای رفت و آمد و پذیرش را بدون ایجاد دیوار از هم تفکیک کند. همچنین در طراحی لابی، سقف ها و المان های عمودی نیز تفکیک کننده فضاها به حساب می آیند.

4- مبلمان

مبلمان لابی محدود به قسمت نشیمن لابی و بخش نگهبانی و پذیرش می‌باشد. در لابی های بزرگ میتوان از چند نوع مبلمان در قسمتهای مختلف با توجه به نیاز ساکنین استفاده کرد. استفاده ازعناصرتزئینی، گل و گیاه، دیوارسبز، ایجاد فضایی برای مطالعه، آکواریوم و … میتواند به زیباتر شدن لابی کمک کند.

5- میز پذیرش ارگونومیک

بافت، رنگ و سبک دکوراسیون حوزه پذیرش در هتل باید متعادل و مطابق با ارگونومی بدن انسان باشد. کانتر پذیرشی راحت، شیک، کاربردی برای ارتباط بین کارمندان و مهمانان باشد. کانتر پذیرش راحت دید مناسب و ارتفاع مناسب صمیمیت و آسایش بیشتری را ایجاد میکند. از نظر ذهنی محیطی راحت و مناسب تر را تداعی میکند.

6- کفپوش مناسب

انتخاب کفپوش مناسب با قابلیت پاک شوندگی آسان مهم است. به دلیل رفت وآمد زیاد وانتخاب متریال مناسب برای جلوگیری ازسقوط مسئله ای بسیاراساسی برای امنیت جانی بویژه درلابی می‌باشد. استفاده از فرش و موکت ها نیز می تواند ایده ی خوبی برای پوشش کف در لابی محسوب شود.

طراحی دکوراسیون و پلان لابی هتل

· نظم یا بی نظمی؟

نظم اصل مهمی است که باعث ایجاد زیبایی در هر نوع طراحی و دکوراسیونی می‌شود. اما میدانیم طراحان ده ها سال است که از نظم برای زیباسازی فضای داخلی و خارجی بناهای مختلف بهره میبرند. پس استفاده دوباره از آن مانند گذشته، شاید نتواند باعث ایجاد یک مزیت شود.

ازمهمترین اصولی که درطراحی داخلیِ منازل وهتلها، به دست طراحان حرفه ای رعایت می‌شود، ایجاد نظم وزیبایی درعین بی نظمی است. این موضوع است که میتواند باعث ایجاد یک فضای داخلی متمایز از دیگر هتل ها برای لابی شما شود.

·  لابی را تبدیل به یک مأمن و همینطور تفریحگاه کوچک کنید.

واژه لابی به معنای سالن انتظار است. اما آیا این دلیل موجهی است که لابی هتل شما صرفا یک سالن انتظار باشد؟ برای اینکه بتوانید بهترین استفاده تجاری و رفاهی ممکن را از لابی ببرید، باید تصور کنید. برای طراحی لابی تصور کنید که درحال ساخت یک مأمن و پس ازآن یک تفریحگاه امن و کم سروصدا هستید. وجود مبلمان راحتی در کنار مبلمان رسمی میتواند باعث ایجاد یک استراحتگاه مناسب شود.

تابلوهای خاص ونه حتما گرانقیمت برروی دیوارها میتواند درعین آرامش باعث پر کردن زمان فراغت افراد در لابی هتل شود. علاوه بر آن، اِلمانهای طبیعی مانند گلهای آپارتمانی خاص به جذابیت این استراحت کوتاه و تفریحی بیافزاید.

· از رنگ و نور نهایت استفاده را ببرید.

احتمالا اگر به لابی هتل های شهر خود نگاهی بیندازید، در اغلب آنها یک چیز تکراری را مشاهده میکنیم. آنهم وجود رنگ های ساده و البته تکراری است. استفاده ازرنگهای خاص شاید کم هزینه ترین فعالیت ممکن برای طراحی دکوراسیون لابی هتل باشد که بتوانید ازآن استفاده کنید. منظور از رنگهای خاص رنگهای عجیب و غریب نیستند. منظور تلفیق صحیح چند رنگ بر اساس روانشناسی رنگ ها می‌باشد.

علاوه بر رنگ، نور پردازی محیط نیز تأثیر بسیار بالایی در زیبایی لابی هتل شما دارد. برای نورپردازی قرار نیست یک لوستر چند صد کیلویی را از سقف لابی آویزان کنید. چند لامپ کوچک در موقعیت های مکانی صحیح به خوبی میتوانند نیاز شما را برآورده کنند.

نکته: به هیچ عنوان از زیبایی خاصی که رنگ های ارگونومیک وطبیعی در چشم مخاطب ایجاد میکنند چشم پوشی نکنید.

برخی از آیتم های رایج در طراحی لابی ساختمان ها:

  1. در طراحی و اجرای لابی ساختمان های امروزی میتوان از مصالح و روش های اجرایی متفاوتی استفاده کرد.
  2. استفاده ازسنگهای ساختمانی در طرحها، رنگها و ابعاد مختلف با روشهای اجرایی متفاوت در طراحی و اجرای لابی ساختمان ها.
  3. استفاده از آجر در طراحی لابی و اجرای آن در ساختمانها با طرحها، رنگ ها، ابعاد و روشهای اجرایی متفاوت.
  4. استفاده از شیشه و آینه های دکوراتیو در طراحی و اجرای لابی ساختمان ها.
  5. استفاده از چوب و مصنوعات چوبی با طرح ها و جنس های مختلف.
  6. استفاده از سیستم های کناف در طراحی سقف و بدنه، طراحی لابی ساختمانهای مختلف.
  7. استفاده از کاغذ دیواری و پوستر های دیواری در طراحی و دیزاین داخلی لابی ها.
  8. استفاده از سقف کشسان و یا باریسول در طراحی سقف لابی ها.
  9. استفاده از سیستم های کناف در طراحی سقف و بدنه لابی ساختمانهای مختلف.
  10. استفادها از نورپردازی های خاص در طراحی و اجرای لابی ساختمان ها.

شرکت ورتینا- مشاور، طراح و مجری طراحی داخلی وخارجی

گروه طراحی داخلی و معماری  ورتینا بعنوان یکی از بهترین گروه های طراحی داخلی با بهره گیری از طراحان داخلی مجرب و کار آزموده است. فعالیت این گروه در زمینه طراحی داخلی و طراحی، مشاوره و و اجرای دکوراسیون داخلی می‌باشد. آماده همکاری در زمینه طراحی و اجرای لابی ساختمانها با کاربری های متفاوت است.

تخصص ما بازسازی دکوراسیون داخلی ساختمانهای قدیمی و نو با استفاده ازجدیدترین متدهای روز و با کمترین هزینه است.

اعتماد شما سرمایه ماست

کلمات کلیدی :طراحی لابی، لابی، طراحی داخلی.