vertina tabligh

محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلا

طراحی محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلا یا حیاط  خانه بر اساس یک سری اصول و قواعد معین استوار است. هدف این قواعد به کارگیری بهینه از باکیفیت ترین عناصر و متریال هاست تا بتوان محیطی زیبا وهوشمندانه ایجاد نمود. با توجه به زندگی آپارتمان نشینی، ضرورت محوطه و محوطه سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت محوطه سازی به این خاطر است که در دنیای امروز مهمترین مشکلات شهرها پدیده وارونگی و آلودگی هوا است.

برای اینکه طراحی جهت محوطه سازی یا ایجاد منظره انجام دهیم، همیشه وجود گیاهان متنوع لازم است. این گیاهان سبز به شدت بر روحیه و زیبایی محیط اثر گذار است. گیاهان تحت شرایط ژنتیکی، وراثتی و اکولوژیکی هستند. از جمله دما، رطوبت، بارندگی، طول شب و روز و مواردی که باید درطراحی منظره و فضای سبز توجه شود.

بخش های مهم طراحی چشم انداز و فضای سبز که موجب جذابیت بیشتر پروژه می شوند. عبارتند از: گلدان و درختکاری، کباب پز، ایوان، چشمه، استخ، نهر و غیره. بکارگیری این موارد به بهتر شدن طرح کمک شایانی میکند.

یکی ازخصوصیات بسیارمهم طراحی منظره و فضای سبز، طراحی و به وجود آوردن محیطی صمیمی، مطبوع و زیبا است. این موارد به طور قابل توجهی احساس و هیجان خوبی در کاربران بوجود میاورند. طراحی نقشه هایی سازگار با ویلا مثل ایجاد محیطی درپشت بام یا حوالی محل مورد نظرموجب بالاتررفتن جذابیت آن میشود.

محوطه سازی ویلا

امروزه اشخاص اغلب ترجیح می دهند یک باغ ویلا بسیار زیبا و جذابی داشته باشند. بنابراین، استفاده و ساخت محیط سبز ویلا در حال افزایش است. در محوطه سازی باغ ها و ویلا علاوه بر زیبایی و جذابیت پروژه، باید به معیاراستاندارد وامنیت آن دقت شود.

در جهت افزودن زیبایی حیاط یک ویلا بایست از حالتهای ویژه و خارق العاده در طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از حالت ها و المان های خاص مهم است. استفاده از آنها موجب میگردد تا از قدم زدن در حیاط و مشاهده گلها و گیاهان باغ کسل نشوید.

محوطه سازی باغ ویلا1-1

مراحل که برای اجرای محوطه سازی در نظر گرفته می‌شود:

در مبحث اجرای محوطه سازی در قسمتهای متفاوت عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متنوعی در کنار هم قرار میگیرند. همچنین در ایجاد بستر کاشت گیاهان درمحوطه سازی، بررسی، جمع آوری وخاکبرداری با مطالعه دقیق خاک موجود باید توجه شود. سایت میتواند نقش بزرگی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و ماندگاری المان ها در مقابل نیروهای متفاوت داشته باشد.

۱- انتخاب نوع خاک

به منظوراینکه یک پروژه محوطه سازی باغ ویلا خارق العاده به انتها برسد، چندین المان و الگوریتم باید دراختیار باشد. یکی از مهمترین اصول به منظور یک فضایی زیبا و سرسبز، انتخاب  یک خاک  سازگار برای رشد گیاهان است.

۲- مصالح ساختمانی

تشخیص و گزینش مواد مناسب و سازگار مورد احتیاج برای طراحی یک پروژه محوطه سازی ضرورت دارد. گزینش مواد مناسب یکی از مهمترین موضوعات در طراحی محوطه سازی و فضای سبز است. آگاهی از مواد و به کارگیری آن موجب درک هر بخش از پروژه و ساختمان برای ایجاد با بهترین می‌شود. همچنین موجب میگردد از هر جهت پروژه بهترو کارامدتری را تحویل دهید.

۳- انتخاب المان مناسب

بنا به خواسته مشتری میتوان از المان های متنوعی در جهت اجرای عناصر موجود در پروژه مورد استفاده قرار گیرد. از جمله آبنما، آلاچیق های چوبی، حوض آب، استخر، سونا، کباب پزهای متنوعی که موجود است .

کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با المان های طراحی محوطه سازی

 • ” استخر “

یک نمونه از جذابترین تفریحات شنا است که برای تندرستی شما سودمند است. در گذشته، زمانیکه خانه ها بزرگتر بودند و اغلب دارای حیاط بودند، اکثر خانه ها فضایی به نام استخر بودند. اما امروزه با بالاتر رفتن تعداد آپارتمان ها و عدم وجود حیاط شخصی برای مردم، این امر خیلی کمتر است.

استفاده از استخر مهم است. از لحاظ نگهداری، تصفیه و آب بندی یکی از خاصترین المانهای طراحی محوطه سازی در طراحی برای فضای سبز است.

 • “کفپوش”

یکی نمونه از چشمگیرترین  طراحی ها برای محوطه سازی، المان کفپوش است. کف سازی بخش مهم و سختی از محوطه سازی است که نقش بسیاراساسی در هدایت قطعات متنوع و زیبا دارد. استفاده ازمواد با کیفیت و مناسب در قسمت کفپوش از لحاظ استحکام، زیبایی و … بسیار پراهمیت است.

به کاربردن سنگ فرش در زیباسازی باغ ویلا رواج پیدا کرده است. با استفاده از سنگ فرش ها میتوانید یک مسیربه منظور رفت آمد ایجاد کنید که از دل طبیعت محوطه میگذرد. این راه گذر موجب زیبایی چند برابر ویلا خواهد شد.

محوطه سازی باغ ویلا1-7
 • آبنما ها

یکی از متداولترین المان مورد استفاده در طراحی منظره عنصر آبشاریا آبنما است. ایجاد کردن این  المان طراحی محوطه سازی با مواد مختلف از جمله سنگ، آجر، سیمان و… قابل انجام است. این المان زیبایی خارق العاده ای به ناحیه مد نظر میبخشد. اصلی ترین دلیلی در ایجاد این المان محوطه سازی در نظرگرفته می‌شود سهولت در نگهداری وعایق بندی، نشت آب است. صدای مناسب فضا و روشنایی نیز از مواردی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

محوطه سازی باغ ویلا1-3
 • ” حوضچه ها”

به محلی که آب در آن به طور ثابت باقی بماند و جریان نداشته باشد حوض میگویند. از این  حوضچه ها در محوطه سازی و طراحی فضای سبز بعنوان وسیله ای برای استراحت به کار گرفته می‌شود. علاوه بر زیبایی، از المان طراحی حوضچه میتوان به عنوان منبعی برای ذخیره آب مورد احتیاج گیاهان به کارگرفته می‌شود. میتوان از آن به منظور پرورش گیاهان آبزی استفاده کرد که جذابیت و زیبایی ویژه ای به پروژه میدهد.

 • توجه به موضوع گزینش میز و صندلی

نوع میزو صندلی و مبلمان برای باغ ویلا چه در محیط داخل ویلا وچه درفضای حیاط بسیار حائز اهمیت است. گاهی در محوطه از مکانی با مساحت تقریبا زیاد برخورداریم. پس مبلمان فضای باز را به تعداد افراد در نظر بگیرید. این مدل مبلها که برای محوطه  سازی طراحی میگردند، طیف وسیعی از طرحها و مدلها و متریال ها موجود است.

فضای نشستن در محوطه را در نظر داشته باشید. مبلمانی که در طراحی محوطه استفاده می‌شود میتواند از متریالهای متفاوت باشد از جمله :جنس چوب، آلومینیوم، استیل وپلاستیک باشد. گزینش مبلمان در طراحی محوطه به عوامل متفاوتی وابسته است. آب و هوای منطقه، تعداد افرادی که قرار است از مبلمان استفاده کنند، مساحت، قابل جابه‌جایی بودن بستگی دارد.

محوطه سازی باغ ویلا1-5

روشنایی موجب گردیده تا زیبایی باغ و سبزه  داخل آن چند برابر شود. نورپردازی کمک بسیار زیادی به زیباتر دیده شدن تمامی محوطه می کند. با نورپردازی در فصل تابستان و بهار میتوانید زمان بیشتری و لذت بخش تری را در محوطه خود بگذرانید.

از این نور ها در دیواره استخر و ستون ها ساختمان می توان استفاده کرد. انعکاس نور و نورپردازی در آب باعث زیبایی بی نظیری در فضای باغ  ویلا ایجاد می کند.

اصول طراحی محوطه سازی :

01: از “قاعده” محصور سازی اطاعت نمایید.

این یک “قانون” است. این معنی اصلی باغ، “محوطه” است. از منظر من این امر در بوجود آوردن احساس پناهگاه امن طبیعت بسیار اهمیت دارد. قانون محوطه سازی میگوید ما زمانی محصور می‌شویم که بخش عمودی یک محیط حداقل یک سوم طول فضای افقی مدنظر باشد. این قاعده شاید از مبحث روانشناسی رفتاری دریافت شده است.

02: از قانون تنظیم مستطیل طلا استفاده نمایید تا نسبت ها صحیح قرار بگیرند.

قواعد خاصی به ما کمک می کند تا طراحی را اصلاح کنیم. یکی از این قواعد ویژه نسبت طلایی است.  نسبت تناسبی است که در هرم های بزرگ گرفته تا پارتنون یونان دیده می‌شود.  در طول تاریخ از این قاعده بمنظور راهنمای حس تعادل و نظم دلپذیر با کار گرفته است. کاربرد عملی که من از نسبت طلایی استفاده می کنم.

03: زمان طراحی محوطه سازی مراحل ، به Thomas D. Church بروید.

یک نسبت دیگر که شاید حتی پلاتین باشد: چیزی که همیشه آن را قانون طراحی پله نام برده ایم. توسط معمار منظره توماس دی چرچ پشتیبانی می‌شود وغالبا ایجاد سبک کالیفرنیا را از این نوع میدانند. در کار اصلی وی که “باغها برای مردم هستند” ارائه شده است. به سادگی گفته می‌شود که دو برابر ارتفاع بالابر جمع با آج باید برابر با میزان 26 اینچ باشد. به این معنی که اگر رایزر 5 اینچ باشد، آج بایستی 16 اینچ باشد.

تنها چیزی که قادر هستم بگویم این است که این قانون صحیح میباشد. من آن را از چهره های شیب دار دره تا تغییرات ملایم در سطح پاسیو به کار برده ام.

04: سایز ها

قاعده نهایی مرتبط با مقیاس و مجسمه سازی محیط این است: بر و بزرگ. در صورت تصمیم برای بزرگتر یا باریکتر شدن راه پله، استخر بلندتر یا کوتاهتر، پاسخ تقریباً همیشه جواب قبلی است.

05: گیاه بزرگ تا کوچک

با وجود گیاهان، شاید بیشترازهر المان دیگری از باغها، تنوع بی نظیر و متغیر بودن طبیعت بیشتر مورد توجه است. بنابراین احتمالا، پیچیده ترین  آنها برای تشریح قوانین هستند. با این وجود، کاشت موفقیت آمیز تاج باغ است. سه قانون همیشه به من کمک کرده است.

قانون نخست، کاشتن از بزرگ تا کوچک است. شروع  کاشت با درختان، سپس بوته ها، سپس گیاهان چند ساله و سپس پوشش زمین. این اصل بسیار مهم نه تنها از نظر ترکیبی، بلکه از جنبه کاملاً عملی نیز قابل توجه است. تنظیم نمودن یک درخت بزرگ شاید به ماشین آلات یا حداقل چندین باغبان وفضای کافی برای مانورواستقرار اصلاحات وخاک نیازمند باشد. بسیار مشخص است، اما ممانعت از کاشت بلافاصله برای اکثر باغبانان شاید یک قطعه گیاه چند ساله تازه نشدنی باشد.

 1. ثبت اندازه زمین
 2. انتخاب  گونه متریال مصرفی در محیط داخلی و خارجی باغ ویلا.
 3. طراحی نمودن راه‌های ارتباطی متناسب ما بین فضاها.
 4. التفات به مسیر طلوع و غروب خورشید
 5. مکان مناسب ساختمان، زمین بازی، آبنما، استخر و …
 6. طراحی داخلی با در نظر گرفتن اندازه  نورگیری، ارتفاع طبقات و مواردی از این سبک.

مزیت استفاده از برند ورتینا در اجرای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه  میباشد. این تیم قادر به ارائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی میباشد.

 • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی
 • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز
 • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه
 • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی
 • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات
 • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد
 • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه
 • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید ، ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است .

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید ، اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید و یا هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا به عنوان یک متخصص انتخاب کردین ، از شما درخواست می‌کنیم که به ما اعتماد کنید .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.