vertina tabligh

معماری سنتی

معماری سنتی

معماری سنتی

درمورد موضوع خرید یا ساخت و سازخانه، یکی ازمهمترین تصمیماتی که میگیرید این است که میخواهید منزل شما چه سبکی باشد. تفاوت بین خانه های مدرن و سنتی خیلی بیشتر از آن چیزی است که به معنی چشم نوازی است.

معماری مدرن یا سنتی: به چه معناست؟

مردم اغلب از اصطلاحات “سنتی” و “مدرن” به عنوان هم معنی قدیمی و جدید به کار میبرند. درحقیقت، بعضی از خانه های مدرن تقریباً صد سال پیشینه دارند و خیلی از خانه های نوساز سبک سنتی دارند.

اصطلاح “سنتی” برای طیف گسترده ای از روش ها و سبک های خانه سازی به کار میروند. این اصطلاحات که هر کدام دارای خواص منحصر به فرد خودش هستند. هرگونه تأثیر منازل درخانه از سبکهای تاریخی، مانند معماری ویکتوریایی، استعماری، صنعتی و نئوکلاسیک، میتواند در گروه یک خانه سنتی باشند.

اگرچه سرمنشأ این سبک ها گوناگون است، ولی خانه های سنتی چندین وخواص مشترک دارند. این ویژگی ها از جمله ایوانهای بزرگ و بازبا تیرها، برآمدگی، لبه داروسقف بلند ونوک تیز با چند شیروانی است. آنها از مصالح ساختمانی سنتی از جمله آجر، چوب، گچ و سنگ به کار میبرند.

از سویی دیگر، معماری مدرن آن شکوفایی کلاسیک را به نفع یک طرح ساده و تمیز کنار میزند. در جاهایی که خانه های سنتی با جزییات ظریف زینت داده شده است. خانه های مدرن ریزه کاری ها را فاصله میدهد تا ساختار اصلی بتواند حرف اول را بزند. بسیاری ازخانه های مدرن از سقف تخت یا شیب کم، خطوط مستقیم و نمای بیرونی تمیز با بافت کم استفاده میبرند. در ساخت و ساز مدرن مصالح ساختمانی پیشرفته تر از جمله فولاد مسلح، بتن و پلاستیک را به کار میبرند.

با این حال، بسیاری از خانه های نوساز به منظور تقلید از ساخت و سازهای سنتی طراحی شده اند. این خانه ها سنتی به نظر میرسند، اما اغلب مواد مدرن تر و حساسیتهای طراحی داخلی به کار برده می‌شود.

طرح طبقه

در حالی که ردپای خانه های سنتی بیشتر از خانه های مدرن بیشتر به چشم میخورد. در خانه سنتی به جای چند اتاق بزرگ، به تعدادی اتاق کوچک و یک منظوره تقسیم بندی میگردد . خانه های سنتی برای  منزل های سنتی دیزاین شده بود که در روزهای گذشته بسیار بزرگتر بودند

مطابق با دیزاین مینیمالیستی، نقشه های مدرنیته با بکارگیری اتاقهای چندمنظوره وبدون درزومفهوم باز، برای بکارگیری بیشترازفضا بهینه شده اند.

سنتی

پنجره ها و روشنایی

امروزه ما از فناوری تولید پنجره هایی به هر شکل و اندازه گوناگون به کار میبریم. خانه های مدرن ازاین برتری استفاده میکنند، پنجره های بزرگ و نورگیرهایی برای نور طبیعی فراوان دراختیار شما است. این موجب میگردد فضای داخلی نسبتاً معتدل آنها احساس بازبودن کند.

برای مقایسه، خانه های سنتی معمولاً دارای پنجره های کوچکتر، با قرینه درروی دیوار قرارگرفته است و اندازه ها برابرند. در نتیجه، آنها به نور مصنوعی بیشتری نیاز است. با این حال، خانه های سنتی غالباً دارای جزئیات جذاب هستند. مانند شیشه های رنگی و منبت کاری و نورپردازی داخلی آنتیک، آنچه که نور طبیعی کم دارند، تلافی میکنند.

کدام یک بهتر می‌باشد؟

ایوان های زیبا و شیروانی های یک خانه سنتی ذاتاً گرم و جذاب می‌باشد. جزئیات پیچیده ایوان های زیبا را به عنوان مکانی با داستان حس میکند. با این حال، خانه های مدرن از جذابیت خاصی برخوردار نیستند. خانه های مدرن با استفاده از نور طبیعی و طراحی کارآمد احساس راحتی و دنجی میکنند.

با ساخت هرخانه ای درقرن بیستم، چه سنتی وچه مدرن، مجبورید هزینه های نوسازی، مرمت، مقاوم سازی خانه را درنظربگیرید. اما با وجود خانه های جدید، تفاوت بین خانه های مدرن و سنتی به صورت کاملا سلیقه ای است. اتفاقاً ما هر دو را دوست داریم. خانه های زیبایی را طراحی کرده ایم که از بهترین های هر دو در دنیا جهان به کار گرفته می‌شود.

شش اصل مترقی در این زمینه

1. معماری و طراحی شهری در خدمت عموم مردم است. دیدگاه های مردم باید محترم شمرده شود و آرا متخصص بایستی به وسیله اصول دموکراتیک معتدل تر گردد. گوناگونی در معماری و دیزاین شهری باید مورد تشویق قرار گیرد و به صورت آزادانه برای گزینش هوشیارانه مردم در دسترس قرار بگیرد.

2. معماری و طراحی شهری از رشته های لیبرال می‌باشد. در یک رشته لیبرال، ایدئولوژیها واصول متفاوت با هم همراه و بدون مانع ومحدودیت درمورد آنها بحث و گفتگو میگردد. پیروان ایدئولوژی و اصول و قواعد متفاوت با شور و نشاط از دیدگاه های آنها محافظت می کنند. با اینحال پیشرفت و توسعه همیشه به احترام متقابل و آزادی عمل و بیان وابسته است.

3. آموزش معماری و طراحی شهری متخصصانی را تربیت میکند که به مردم خدمت خواهند کرد. آموزش باید همیشه یک رشته لیبرال باشد. دانش آموزان باید در تمام انواع ساختمانها، معماری و طراحیهای شهری اصول کاملی از تاریخ، دانش و عمل داشته باشند. آموزش درمعماری و طراحی شهری باید حمایت مثبتی برای پیگیری فلسفه های مختلف طراحی بدون انسداد و محدودیت ایجاد کند.

4- هویت برای جامعه بشری اساسی است. هویت مکان یکی از مولفه های اساسی در ساختن هویت فردی و جامعه است. یکنواختی جهانی هویت متمایز مکانهای محلی را تهدید می کند. معماری و طراحی شهری باید هویت مکان را برای جوامع محلی پشتیبانی و ارتقا دهد. ساختمانها و مکانهای جدید باید توسط جوامع به عنوان سهمی در درک آنها از هویت مکانشان درک شود.

5. استفاده کارآمد از انرژی، مواد اولیه و آب چالش های اساسی برای آینده بشر است. برای این منظور باید تمام راههای تحقیق و تفحص بررسی شود. اینها شامل مطالعات علمی، اقتصادی و اجتماعی خواهد بود. درک تکنیک ها، عملکردها والگوهای زندگی دوره های قبل از اینکه انرژی به راحتی در دسترس قرار گیرد. درک کردن این موارد می تواند سهم بسزایی در پیشرفت صرفه جویی انرژی امروز داشته باشد.

6. افزایش جمعیت، تغییر سبک زندگی و افزایش مصرف انرژی فشارهای عمده ای را بر شهرها ایجاد کرده است. زندگی شهری شامل سلامتی، شرایط زندگی، اشتغال، حرکت، تعامل و تفریح ​​اجتماعی و همچنین طراحی ساختمانها و اماکن است. معماری و طراحی شهری باید تمام جنبه های زندگی شهری را در نظر بگیرد تا مکان هایی با دوام ایجاد کند.رعایت این جوانب سبب میگردد که همه بخشهای جامعه در حال حاضر و برای آینده بتوانند از آن لذت ببرند.

پس از تکامل روش های مدرن ساختمان، ساخت و ساز سنتی کنار جاده سقوط کرد. در هنگام زلزله، بسیاری از ساختمانهای سنتی در برابر خسارات مقاومت کردند در حالی که ساختمانهای مدرن تخریب بیشتری داشتند. در زیر برخی از اشکال ساخت سنتی مورد بحث قرار گرفته است.

سنتی

برخی از اشکال ساخت سنتی

دیواره های لپه: این مواد با ترکیباتی از جمله خاک رس، کاه و سنگ ساخته می شوند. بعداً با ورود به پرده چوبی، این ساخت و ساز کمی تغییر کرد. در این مخلوط بین کرکره اعمال شد. گاهی اوقات آهک به این مخلوط اضافه می شد تا زمان گیرش سریعتر شود.

دیوارهای سنگی: این یک سازه سنگ تراشی است که هزاران سال پیش توسط کشاورزان با کمک دوغاب و گچ استفاده میشده است. از این در ساخت استحکامات، قلعه ها و دیوارهای شهر استفاده میشد. این سنگ با انباشت سنگهایی مانند ماسه سنگ ، سنگ آهک ، سنگ چخماق و گرانیت ساخته می‌شود. مقاومت دیوارهای سنگی به دلیل مقاومت در برابر آب و هوا و نفوذ آب بسیار سوال برانگیز بود. سنگ آهک گرانیت و پرتلند مقاومت خوبی در برابر آب و هوا دارند.

دیوارهای حفره ای: اینها در ساختارهای یونانی و رومی یافت می شوند. آنها دو بلوک آجری یا بلوک های بتونی هستند که توسط یک فضای توخالی از هم جدا شده اند. این حفره آب حاصل از رطوبت را تخلیه می کند و در نتیجه ساختمان را عایق بندی می کند. داخل ساختمان را گرم نگه می دارد. این ساخت و ساز به طراحی سازه ای مناسب و طرز کار خوب نیاز دارد. ساخت دیوار حفره زمان بر است و از این رو گران است. به دلیل مسائل زیست محیطی ، این دیواره حفره امروزه در حال محبوب شدن است.

دیوارهای غیر حفره ای: تقریباً 36٪ ساخت و ساز در انگلیس دیوارهای غیر حفره ای است. این باعث کاهش اتلاف گرما می شود و نصب آن آسان است. این دیوار فضای توخالی ندارد و فقط یک دیوار آجری جامد دارد. این امر باعث تسکین مشکل تراکم می شود.

سقف های کاهگل: نوعی ساخت سقف با موادی مانند کاه، جو و نی آب است. زیبایی ساختمان را بهبود می بخشد، اما از سقف معمولی بسیار گران است.

دیوارهای قاب چوبی: قاب های چوبی با مربع های چوبی سنگین ساخته می‌شوند و با گیره های چوبی محکم می‌شوند. دیوارهای قاب چوبی را در انبارها استفاده می کردند. این شکل از ساخت برای پشتیبانی از سازه به پست های عمودی نیاز ندارد. با استفاده از مهاربند مورب تقویت می شود.

سقف های پوشیده شده از تخته سنگ طبیعی: این سقف از اسپانیا تشکیل شده است. تخته سنگ طبیعی با دوام ترین و ارزان تر است در مقایسه با تخته سنگ مصنوعی.

سقف های نازک: آنها عمدتا در سواحل شمالی کورن وال یافت می شوند. این یک روش سنتی زیبا برای ساخت است. تخته سنگها را روی لایه ای از تخته سنگ پارچه گذاشته بودند. سپس تخته سنگ ها با پگزی برگزار شد. بعضی اوقات یک تخت ملات آهک به صورت تخته سنگ می زدند.

تخته سنگ پارچه ای طبیعی در حال کاهش تصادفی: این تخته سنگ پارچه ای به دلیل سایزهایی که دارد از تخته اسکلت مختلف است. این کار با گذاشتن تخته سنگ هایی با عرض تصادفی در دوره های کاهشی انجام می شود. بسته به نوع تخته سنگ موجود و روش مورد استفاده برای تخته سنگ ، این امرمیتواند ظاهری تصادفی به ساختمان بدهد.

تخته سنگ تولید شده: این محبوبیت دارد زیرا با بافت ها و رنگ های مختلف ظاهری سنتی به ساختمان میبخشد. این از مواد مختلفی برای بهبود زیبایی استفاده می کند. سبک تر است و از سقف تخته سنگ طبیعی بهتر است. زیرا تخته سنگ تولید شده به هیچ پشتیبانی اضافی نیاز ندارد.

صفحات آزبست: اینها در اوایل قرن بیستم استفاده می شدند. حتی اگر این صفحات مقاوم و بادوام باشند، به دلیل نگرانی های بهداشتی در حال حاضر از آنها استفاده نمی‌شود.

کاشی های سیمانی: این مواد از کفپوش های رنگی و تزئینی می‌باشند و ساخت دستی است. به علت استحکام و قابلیت به کارگیری از آن بسیار مورد استفاده معماران در سراسر دنیا است. از آن در ساختمانهای تجاری همانند مراکز خرید و رستوران ها به کارگرفته می شود.

کاشی های سفالی: اینها به عنوان پوشش دیوار و کف به کارگرفته می‌شود و امروزه بسیار محبوب هستند. این ماده از مواد متفاوتی مانند شیشه، خاک رس، پشم معدنی، چوب و سرامیک تشکیل شده است. در سایزها و اشکال متفاوت موجود است. ضد آب است و یک ظاهر خوب روستایی می دهد که مورد پسند بسیاری از افراد  دنیا می‌باشد. طول عمر بالایی دارد و از این جهت در بام سازی نیز به کارگرفته میگردد.

خرپاهای سقفی: با آرایش واحدهای مثلثی شکل گرفته است. از خرپا های مسطح اغلب در سقف ها استفاده می‌شود. گونه های زیادی بسیاری از خرپاها در ساخت سقف استفاده می‌شود. این خرپاهای سقفی نوعی ایجاد شده که کلیه نیروهای کششی وفشاری را که روی خرپا وارد میکنند، به ساختارتحمل میدهند. این شکل از ساخت باعث صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه های کارگری می گردد.

پایداری ساخت سنتی میتواند در ساخت و ساز مدرن اجرا شود تا مقاومت و پایداری ساختمان ها را بهبود بخشد.

سنتی

مزیت استفاده از برند ورتینا در اجرای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه  می‌باشد. این تیم که قادر به رائه خدمات زیر به شما مهندسین، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد .

·        سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی

·        طراحی وارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز

·        آنالیزکیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه

·        زمانبندی واولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی

·        تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات

·        اجرای طرحتوسط تیم متخصص و متعهد

·        ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه

·        به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است .

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید و یا هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا به عنوان یک متخصص انتخاب کردین، ازشما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید !

شماره تماس: 09-88288307-021

 

برای دانلود فایل مقاله اینجا کلیک کنید