vertina tabligh

معماری پل ازگذشته

معماری پل ازگذشته

تاریخچه معماری پل ها

پل ها سازه هایی هستند که عبور از موانع. ازجمله دره ها، زمینهای ناهموار را با روکش کردن و پوشانیدن آن مشکل با موادطبیعی یا متریال مصنوعی بوجود میاورند. استفاده از آنها برای نخستین دفعه درزمان باستان شروع شد که نخستین  تمدنهای مدرن دربین النهرین نمایش داده شد. از قدیم تا به حال، دانش، مهندسی و ساخت متریال ساختمانی مدرن پل به بیرون از مرزهای آنها توسعه پیدا کرد .

در آغاز استفاده کردن از سازه های پل، سازه هایی بسیار معمولی بودند که ازمتریالهای طبیعی براحتی ایجاد شده بودند. متریال چوبی، سنگ و خاک. به همین علت، آنها فقط قادر بودند فاصله های نزدیک را عبور کنند. یکپارچگی سازه ی پل  آنها زیاد نبود چون هنوز متریالی به نام ملات کشف نشده بود. باران ها مداوم و پی در پی و آسان باعث تحلیل رفتن خاک و متریال ساخته پی میشدند.

تحول زیادی درمعماری پل درزمانه روم باستان به وجود آمد مهندسان به این رسیدند که سنگهای آتشفشانی تکه شده قادرند به عنوان ماده ای عالی برای ایجاد ملات استفاده شوند. این اختراع آنها را قادر به ساخت سازه های بسیار محکم، قدرتمند و بزرگتر از هر تمدن پیش از خود کرد. معماران رومی با دیدن قدرت راه ها و اتصالات به سرزمینهای دور، خیلی زود در اروپا، آفریقا وآسیا گسترش یافتند. پل ها و جاده هایی با کیفیت بسیار بالا ساختند.

از نظر استعاره، ساختن و معماری پل برابر است با به وجود آوردن فرصت ها، اتصالات و مسیرهای جدید. اولین پل ها به احتمال بالا با ریزش چوب از رودخانه ها و فرورفتگی های طبیعی به وجود آمده اند. اگرچه انسان ها از قبل از تاریخ نیز برای مقابله با موانع ساختارهای ابتدایی ساخته اند. امروزه پیشرفتهای تکنولوژِی امکان ایجاد پل هایی را به وجود آورده اند که چشمگیر و زیبا و کاربردی تر باشند. این پلها نقشی اساسی در حمل و نقل و اتصال داشته باشند.

معمولاً نیاز به غلبه بر دهانه های بزرگ، با چند نقطه پشتیبانی، ساختار معماری پل ها بسیار دشوار است.

اما چه زمانی این پل فراتر از اتصال بین دو نقطه است؟

پیش از بکارگیری وسیع از فولاد ومواد مستحکم درمقابل کشش، معماری پلها دروهله اول ازسازه های قوسی بوجود آمده بودند. پل باستانی که در فلورانس بر فراز رودخانه آرنو واقع شده است و توجهات را به سمت منظره جلب میکند. تخمین زده می‌شود که پس ازتخریب ساختار چوبی قبلی آن دراثر سیل، درسال 1345 مجدد بازسازی و مرمت شده است. این سازه که متشکل از سه طاق سنگی بزرگ می‌باشد. به دلیل داشتن چند مغازه وبناهای عالی بر روی آن، مثل یک جاده روی آب، متمایز به نظرمیرسد.

به خاطر برگزیدن پلن های مختلف یا محدودیت های زمین، ساختمان ها باید به عنوان سازه پل های وسیع، توسعه پیدا کنند.

حقایق معماری پل ها

در طول تاریخ طولانی خود، پل ها توانستند بر فرهنگ ما تأثیر بگذارند و طریقه سفر، تجارت را بهتر کنند.

یکی از موفقیت های تعیین کننده معماری پل رومی کشف قوس ها توسط آنها بود. با استفاده از این نوع ساختمان، نیروهای باربری پل برای حرکت در امتداد منحنی قوس منتقل می شوند. در حالیکه با تکیه گاه های انتهای قوس لغو می‌شوند، با زمین ملاقات میکنند. به همین دلیل، رومی ها توانستند پلهایی بسازند که بسیار سبک تر از قبل بودند.این نوع پلها قادر به تحمل بار سنگین تر از دو برابر پل بودند.

با استفاده از این روش ساختمانی جدید، رومی ها توانایی تولید سریع پل های ارزان، سبک و بسیار قدرتمند داشتند. این پلها ازموادی را تولید میشدند که در مجاورت پروژه یافت می شدند.

معماری پل

اصول مهندسی سازه ومعماری پل

مهندسانی که سازه ها را طراحی میکنند بایستی بطورکامل مسئله ای راکه شامل پیچیدگیهای سایت ونیازهای مشتری است، حل کنند. برای طراحی ایمنی بهتر و طول عمر بیشتر، مهندسان انواع متفاوت بارها، نحوه ایجاد و مکان را درنظر بگیرند. مهندسان اغلب طرحی را ایجاد میکنند که پرقدرت ترین و به سبک ترین شکل ممکن باشد.

آیا تا به حال فکر کرده اید که مهندسان در اصل به چه صورت یک پل کامل را طراحی می کنند؟

پل ها قالبا به طور یکجا و یک قطعه طراحی می‌شوند. هرستون و تیر بایستی طبق معیارهای ویژه ای برای موفقیت کل پل ایجاد شوند. مهندسان سازه چند مرحله را اجرا میکنند تا به ایده نهایی برسند.

مرحله اول: مهندسان باید مسئله را کاملاً درک کنند. برای انجام این کار، آنها سوالات زیادی را می پرسند. چندین پرسش را مهندسان بپرسند.

برای ساختن پل چقدر نیاز به استحکام و مقاومت دارید؟

چه متریالی به کار میبرید؟

به چه صورت پایه های اسکله را لنگر می اندازید؟

پل شما در مقابل چه پدیده های طبیعی نیاز به مقاومت دارد ؟

مرحله بعدی : مهندسان باید معین کنند که انتظار دارند چه نوع بارها یا نیروهایی را این سازه باید تحمل کند؟ بارها ممکن است شامل ترافیکی مانند قطار، کامیون، دوچرخه، مردم و اتومبیل باشد. بارهای دیگر شاید از محیط طبیعی باشد. به عنوان مثال، پل های فلوریدا باید بتوانند در برابر نیروهای طوفان مقاومت کنند. مهندسان بارهایی مانند باد، طوفان، گردباد، برف، زمین لرزه، عجله آب رودخانه و گاهی اوقات آب ایستاده را درنظر میگیرند. آیا میتوانید بار دیگری را در نظر بگیرید که ممکن است از هر نوع معماری پلی عمل کند؟

گام بعدی : این است که تعیین کنید آیا این بارها میتوانند همزمان اتفاق بیفتند. چه ترکیبی از بارها بالاترین نیروی ممکن را روی پل ایجاد می کند. به عنوان مثال، قطار در حال عبور از روی پل و زمین لرزه در مجاورت پل میتواند همزمان اتفاق بیفتد. بسیاری از وسایل نقلیه که از روی پل عبور میکنند وگردبادی که از کنار پل عبور میکند احتمالاًهمزمان اتفاق نمیافتد.

مهندسان پس از محاسبه بیشترین نیروی پیش بینی شده، ازمعادلات ریاضی برای محاسبه مقدارمتریال لازم برای استحکام درمقابل بارهای موجود استفاده میکنند.

مهندسان پس از بررسی همه این محاسبات، ایده های مختلفی را برای طراحی ایجاد میکنند. این ایده ها بارهای پیش بینی شده و اندازه متریال مورد نیاز را در خود جای دهد. آنها طرح خود را به قطعات کوچکتر تقسیم میکنند و برروی معیارهای طراحی برای تمام اجزای پل کار میکنند.

7 نوع اصلی معماری پل کدامند؟

 1. معماری پل پرتو.
 2. معماری پل خرپایی.
 3. معماری پل کنسول.
 4. معماری پل قوس.
 5. معماری پل قوس گره خورده.
 6. معماری پل معلق.
 7. معماری پل کابلی.

معماری پل پرتو :

یکی از ساده ترین انواع معماری پل است. سطح آن به صورت سنتی از تخته چوب یا تخته سنگ بوجود آمده است (که اغلب به آن پل چسبنده می گویند). اینها درهردو طرف به وسیله دو تیر که مابین پایه ها قرار دارند حمایت می‌شوند.

غالباً تیرهای دیگری را میبینید که در بین تیرهای اصلی قرار گرفته اند واز پشتیبانی و ثبات بیشتری برخوردار هستند.

مکانی که مردم یا وسایل نقلیه از آن عبور میکنند. یک کفپوش ساده است که به صورت عمودی در سراسر تیرهای زیرین قرار گرفته است. این اغلب به عنوان یک ساختار “به آسانی حمایت شده” شناخته می شود.

معماری پل

معماری پل های خرپایی

پل خرپایی قرن هاست که هست. یک سازه برای تحمل باراست که از یک خرپا دریک طراحی بسیار کارآمد و دعین حال بسیار آسان استفاده میکند. مشاهده خواهید کرد که آرایه ای ازتغییرات مختلف پل خرپایی ساده وجود دارد اما همه آنها دارای بخشهای مثلثی هستند. نقش این عناصر مثلثی مهم است. آنها بطورمداوم فشرده سازی جذب میكنند تا یك ساختار تنش آورایجاد كنند كه بتواند بارهای دینامیكی را درخود جای دهد.

معماری پل کنسول

زمانی که اولین پل کنسول ایجاد شد به عنوان یک توسعه بزرگ مهندسی به حساب آمد. این پل بوسیله کنسولهایی که شاید تیرهای ساده یا خرپایی باشند عمل میکند. هنگامی که برای جابجایی در ترافیک استفاده می‌شوند از بتن پیش تنیده یا فولاد سازه  ایجاد می‌شوند. وقتی درنظر بگیرید که تیرهای افقی بازوی کنسول فقط از یک طرف پشتیبانی می‌شوند، کمی خطرناک به نظر می‌رسند.

با این حال، دو بازوی کنسول بوسیله آنچه به عنوان “دهانه معلق” شناخته می شود وصل می‌شوند. دو بازوی کنسول در اصل یک بخش مرکزی است که هیچ حمایتی مستقیمی از زیر ندارد. بار پل از طریق مهاربندی مورب با تیرهای افقی در مقابل مهاربند عمودی معمولی حمایت میگردد و بیسار امن است.

معماری پل قوس

پل قوسی گونه های متفاوتی دارد اما همه آنها دارای المانهای مشترک هستند. هر پل دارای بخش های تکیه گاهی است که در جهت حمایت از ساختار قوس خمیده زیر پل بکار میرود. رایج ترین و مرسوم ترین نوع پل قوسی، یک ووداکت است. یک پل بسیار بلند که از طاق های فراوانی ایجاد شده است. فشار جانبی ایجاد شده توسط دهانه قوس به تکیه گاه های پشتیبانی منتقل می‌شود.لازم  است که این  بخش های پل جامد، دست نخورده و کاملاً پایه و اساس باقی بمانند.

معماری پل

معماری پل های معلق

ساختار پل معلق در دید اولیه  بسیار ساده اما طراحی آن بسیار کارآمد است. عرشه پل معلق المان باربر سازه است. این بوسیله معلق های عمودی که کابل ها را حمایت می کنند، در محل نگه داشته می‌شود. کابل های تعلیق به بیرون از هر طرف پل امتداد یافته و محکم در زمین لنگر انداخته اند. این به اندازه پل بستگی دارد اما تعدادی برج برای نگه داشتن کابلهای تعلیق نصب خواهد شد. هر بار وارد شده برروی پل از طریق کابلهای تعلیق که بخشی جدایی ناپذیراز سازه هستند به کشش تبدیل می‌شود.

معماری پل کابلی

یک پل کابلی به ستونهایی بستگی دارد که المان تحمل کننده برای سازه هستند. کابل ها از ستون ها به عرشه زیر متصل می‌شوند. یا مستقیماً از بالای برج یا در نقاط مختلف ستون. هنگامی که در نقاط مختلف ستون وصل می‌شود، یک نمونه ای مثل فن ایجاد میگردد. این ویژگی بسیاری از افراد با پل های کابلی ارتباط برقرار میکنند. این نوع سازه تمایل دارد تا در فواصل بیشترازمسافتی که با طرح پل کنسول بدست آمده است استفاده شود.

مزیت استفاده از برند ورتینا در بحث مشاوره و اجرای کار موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی می‌باشد. این تیم قادر به رائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد.

 • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
 • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
 • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
 • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی.
 • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
 • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
 • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
 • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.