vertina tabligh

نورپردازی

نورپردازی

نورپردازی وکاربردها

نورپردازی بکارگیری هدفمند نور برای رسیدن به جلوه های بصری یا زیبایی شناختی است. نورپردازی شامل استفاده ازهر دو نوع منبع نور است. منبع نور مصنوعی مانند لامپها و چراغها وهمچنین نور طبیعی با بهره گرفتن از نور روز است.

نورپردازی طبیعی (استفاده ازپنجره، نورگیرهای سقفی) گاهی بعنوان منبع اصلی نور در طول روز درساختمانها مورد استفاده قرارمیگیرد. این میتواند به جای استفاده از نور مصنوعی، که عامل اصلی مصرف انرژی در ساختمانها است، در مصرف انرژی صرفه جویی کند. روشنایی مناسب میتواند به بهبود عملکردها در فصا کمک کند. ظاهر فضا را بهبود ببخشد یا اثرات روانی مثبتی بر کاربران آن فضا داشته باشد.

به طور کلی در بحث طراحی معماری که نورپردازی یکی از زیر شاخه های آن می‌باشد. بکارگیری نور است که باعث رویت و مشاهده عناصر معماری میگردد.

نورپردازی در طراحی معماری نقطه عطفی است جهت جلوه بصری ساختمان وهم در بخشهای داخلی وعمومی. ما با دونوع نورطبیعی و نورمصنوعی مواجهیم که هریک کاربرد و ویژگیهای مخصوص به خود را دارا هستند. از منظر فضا با دونوع نورپردازی داخلی که بر محیط های اندورنی بنا مثل اتاقها و پذیرایی تاکید دارد. دو جنبه تامین روشنایی و زیبایی را بر عهده دارد. نورپردازی خارجی که بر قسمتهای خارجی بنا مثل نمای ساختمان و محوطه سازی و فضای سبز و… تمرکز دارد.

کاربرد نور طبیعی در نورپردازی ساختمان با ایجاد پنجره ها و مدخلهای ورودی نور طبیعی به داخل ساختمان صورت میگیرد. با ترکیب نورپردازی داخلی ساختمان میتواند محیط گرم و دلنشینی برای ساکنین فراهم آورد.

سیر تاریخی نور درایران

محتسب كه از اواخر قرن اول و اوایل قرن دوم هجری پیدا شد، متصدی وظایف شهرداری وشهربانی امروزه بوده است. در آن ایام روشنایی شهر نیز بوسیله مردم تأمین میشد و هركس میتوانست بالای درب خانه‌اش چراغی روشن میكرد. كسانی هم كه استطاعت بیشتری داشتند چراغهایی وقف روشنایی معابر مینمودند. برای این چراغها اغلب در پیچ و خم معابر طاقچه كوچكی تعبیه میشد كه آثار آن هنوزهم در بعضی شهرهای ایران وجود دارد.

خیابان چراغ گاز اولین كارخانه تولید روشنایی در تهران

خیابان چراغ گاز اولین كارخانه‌ای بود كه درایران دایر شد. شیوه كار آن نیزچنین بود كه دیگهای درداری درآن كار گذاشته شده واز آنها لوله‌هایی به اطراف كشیده شده بود. لوله اصلی آن به خیابان ناصریه وخیابان باب همایون عمارت شاهی وبه فانوسهایی كه به دیوارها نصب بود ممتد میشد.

کاری که یک مشاور حرفه ای طراحی نورپردازی می تواند برای شما انجام دهد:

 • گزینه هایی درخصوص روشنایی پایدار توصیه میکند که جلوه های لوکسی را در هر اتاق ایجاد کند.
 • نیازهای روشنایی شما را با هر آنچه برای خرید و نصب مورد نیاز است به یک طرح واضح تبدیل میکند.
 • نوری را طراحی میکند که عملکردی، پویا و فضای زندگی شما را افزایش دهد.
 • این باعث می‌شود نور دقیقاً در جایی که شما به آن نیاز دارید. درصورت نیاز به آن بتابد و طراحی نورپردازی داخلی شما را زنده کند.
 • نورپردازی یک عنصر سازنده است. به طور گسترده ای حیاتی ترین عنصر معماری مدرن و عالی محسوب می‌شود.

گروه مشاوره، طراحی واجرای ورتینا با درنظرگرفتن نیاز شما دراین زمینه بهترین وکاربردیترین سبک نورپردازی را پیشنهاد داده واجرایی میکند.

هیچ چیز به اندازه ی نورپردازی غلط و نامناسب نمیتواند سبکی ناجور و قدیمی و حس ناراحتی به اتاق بدهد. شما همیشه میتوانید مدل و جو اتاق را با یک نورپردازی مناسب به هر شکل وحالتی که دوست دارید دربیاورید. حتی اگر تمام وسایلی که درمحیط استفاده کرده اید لوکس باشند، اگرنورپردازی مناسبی نداشته باشد، هیچ یک بچشم نمیاید.

در واقع، استفاده ی خلاقانه از نورپردازی های مختلف، خانه ی شما را به یک ویترین زیبا تبدیل میکند. این کار باعث می‌شود تا میان سبک و استایل، راحتی و کاربرد یک توازن خارق العاده ایجاد نمایید.

نه تنها با نور مصنوعی، بلکه با استفاده ی بهینه از نورطبیعی میتوان زیبایی بی انتهایی به خانه بخشید. هنگام طراحی دکوراسیون داخلی باید هر دو نور طبیعی و مصنوعی را درنظرداشت.

نورپردازی

نور و معماری :

نور را میتوان یکی از عالیترین پدیده هایی دانست که همیشه نقشی حیاتی و موثر در زندگی انسان داشته است. نقش اصلی نور در شکل گیری حیات موجودات، پدیده ای است که بشر از دوران کهن به آن آگاه بوده است. بصورتهای گوناگون توجه، احترام و تقدیس خود را نسبت به آن ابراز کرده است. نورخورشید یکی از عالی ترین تجلیات نور طبیعی می‎‌باشد.

کارکرد نور در دنیای امروز تنها تأمین روشنایی نیست. بلکه با نورپردازی امکان طراحی و خلق نوعی از فضاها و عناصر معماری و شهری فراهم شده است. این نورپردازی موجب شکل گیری چشم انداز جدیدی در عرصه های هندسی شده است. نورپردازی فضاهای معماری وشهری چه درسطح کلان وچه درسطح عناصر واجزای فضا منجر به شکل گیری فضاهایی بدیع وجذاب می‌شود.

انواع نورپردازی ها: 

1. نورپردازی محیطی و کلی

این نوع نورپردازی درخشش و جلوه ی کلی فضا را بهبود میبخشد. فانوس ها و چراغ های دیوارکوب مثال خوبی از نورمحیطی هستند.

2.نورپردازی متمرکز

نورپردازی متمرکز برای برجسته کردن اجزای معماری و وسایل منزل مانند دیوارها یا اشیاء موجود در خانه به کار میرود. لامپ های هالوژن و آباژور نور متمرکزی را ایجاد می کنند. اگر یک اثر هنری یا شیء گران قیمتی در خانه دارید و می خواهد پز آن را بدهید، می توانید از این نوع نورپردازی بر روی آن استفاده کنید.

3. نورپردازی کاری

در مناطق خاصی که فکر می کنید مهم است و در آنجا تمرکز می کنید از نورپردازی کاری استفاده کنید. این مناطق ممکن است یک گوشه یا یک میز مطالعه باشد. با این روش، برای مناطق کاری ویژه یک نور متمرکز ایجاد می‌شود.

4.نورپردازی دکوراتیو

این نوع نورپردازی فقط جنبه ی تزئینی دارد. چراغ های آویزان مثال خوبی از این نورها هستند. یک میز ناهارخوری زیبا با این چراغ ها کامل می شود.

5.  نور مخفی

اگر میخواهید به محیط روشنایی ببخشید بی آنکه چراغها تاثیری بردکوراتاق بگذارند، چراغ های مخفی بهترین گزینه اند. صاحبخانه هایی که خانه شان را به مستاجرین مختلف (که سلایق متفاوتی دارند) اجاره میدهند، این نورپردازی را برترازبقیه میدانند.

استفاده صحیح وهوشمندانه از هرکدام ازاین نورپردازیها باعث می‌شود تا تمامی اثاثیه به اندازه کافی نوردریافت کنند وبه چشم بیایند.

برخی اهداف نورپردازی

نورپردازی فضاهای معماری و شهری یا مبلمان های معماری و شهری میتواند پیرو نیازها و اهداف متعددی صورت گیرد.

برخی از این کارکردها به شرح زیر است:

۱- کارکرد روشنایی، که هدف ار آن روشن کردن فضا در هنگام شب برای استفاده از آن است. برای این منظور به طورمعمولی متناسب با امکانات ازانواع نورهای آفتابی یا مهتابی استفاده می‌شود. شرایطی پدید می آورد که فعالیت ها به سادگی و تا حد ممکن مانند روز انجام شود.

۲- کارکرد امنیتی برای حفظ ایمنی و امنیت در برخی از فضاهای معماری و شهری لازم است. در هنگام شب فضا را مانند روز روشن نگه داشت. در این حالت مهمترین موضوع، روشن بودن فضا و قابل رویت بودن افرا و پدیده هاست.

۳- کارکرد تفریحی : هدف از نورپردازی برخی از فضاها و عناصر میتواند توسعه کارکردهای تفریحی آن باشد. زیرا در دنیای معاصر عده ای ازافراد تنها در شب از اوقات فراغت برای تفریح و گذراندن اوقات برخوردار هستند. استفاده ازنورپردازی برای مقاصد تفریحی به توسعه استفاده از فضاهای فراغتی کمک میکند. از سوی دیگر به توسعه کیفیت و سرزندگی فضاها وعناصر کمک میکند.

۴- کارکردهای زیبایی شناسانه : برای زیباسازی فضاهای داخلی میتوان از نورپردازی استفاده کرد. برخی از فضاها یا عناصر را به صورت طراحی و برنامه ریزی شده ویژه سازماندهی و نورپردازی کرد.

۵- کارکرد فرهنگی : نورپردازی یکی از فعالیت های فرهنگی در عرصه معماری و شهرسازی است. با جلب توجه نسبت به فضاهای تاریخی و آیینی از طریق نورپردازی وسایل در شب انجام می‌شود.

۶- کارکرد بازرگانی – تبلیغاتی : نورپردازی یکی از ابزارها و روش های شناخته شده است. برای جلب نظر مشتریان بسیاری از انواع فضاهای معماری و شهری با کارکردهای بازرگانی و تجاری است. در هر یک از انواع فضاهای تجاری متناسب با نوع فعالیت آن میتوان ازنورپردازی به شیوه ای سودمند بهره جست. ازیک سو یکی ازپدیده های بسیارمهم درجلب نظر مشتریان وازسوی دیگرشیوه ای کارآمد برای زیباسازی کالاها به شکل مطلوب است.

خلاقیت در روشنایی راه پله ها

برای اینکه پله ها به راحتی دیده شوند، باید کنتراست ایجاد کنیم.

کنتراست (CONTRAST) به معنای “نور و سایه” است. یعنی قسمت‌هایی از یک منطقه روشن تر است. مناطق سایه دار به ما احساس عمق و فضا میدهند. این به مغز اجازه میدهد تا وظیفه پیچیده راه رفتن به بالا یا پایین در پله‌ها را به درستی انجام دهد.

هنگام افزودن نور به پله بسیار مهم است که جذابیت نور را در نظر بگیریم. نور زیاد وقتی که به سمت طبقه بالا قدم برمی‌دارید ناخوشایند است. نور ایده آل باید به سمت پایین حرکت کند.

یا میتواند ازپشت پله‌ها به بالا بیاید این کارسایه ای برای راه رفتن به جای سطح روشنایی زیاد ایجاد میکند. برای مغز انسان فرقی نمی‌کند که کنتراست را ببیند یا در امنیت حرکت کند.

همه ما “چراغ های پله ای” را دیده‌ایم. چراغهای کوچک روی دیوار که نور را به پایین پله ها پرتاب میکنند.

نورپردازی

چراغ آویز مدرن جایگزین چراغ های آویز قدیمی

چراغ های آویز مدرنی که برای استفاده در طراحی نورپردازی در نظر گرفته می‌شود بسیار سبک هستند. در واقع، محبوبیت آنها در حال افزایش است.

چراغ آویز چیست؟

چراغ آویز نوعی چراغ است که از سقف آویزان یا معلق است. در حالیکه چراغ‌های توکار و روکار امروزه در خانه ها نصب می‌شوند، در اتاق‌ها بیشتر از چراغ آویز استفاده می‌شود. 

برای برخی از اتاق ها و مکانها ، چراغ های آویز اولین انتخاب هستند و به طور گسترده استفاده می‌شوند.

تفاوت نور گرم و خنک در چیست؟

برای یک نورپردازی بی نقص در خانه فقط باید تفاوت نور گرم و خنک را درک کنیم. بسیاری از مردم تصور میکنند که نور گرم باید “کثیف” یا “چرک” به نظربرسد تا رنگ اتاق را تغییر دهد.

بعنوان مثال یک منبع روشنایی (k3000 ) یا سفید گرم با کیفیت خوب به سختی بر رنگ اتاق تاثیر میگذارد.

نور سفید خنک اغلب 4000K است. اما اخیراً دیده شده که استاندارد آن به 6000K ارتقا یافته که بیشتر یک نور آبی است.

نورپردازی

10 ایده برای طراحی نورپردازی فضای بیرونی:

از طراحی مدرن لذت ببرید

به دنبال نورپردازی و روشنایی فضای بیروی با پیچ و تاب و مدرن هستید؟ این فانوس های شارژی با پایه‌های ساج و قاب‌های آلومینیومی انتخاب خوبی به نظر میرسند.

طناب روستایی

یک ایده ساده برای نورپردازی باغ، استفاده از ریسه با چراغ های چشمک زن و طناب است. ریسه ها میتوانند گزینه ای جذاب و ارگانیک برای روشنایی باغ ایجاد کند.

طناب روشن خورشیدی به همان اندازه که درشب درکشورها یا باغ های ساحلی دیده می‌شود، در نور روزخوب به نظرمیرسد.

فانوس ها

مهمانان خود را در مراسم شبانه‌ی باغ با سه فانوس به سبک آتشفشانی در اندازه‌های متفاوت تحت تأثیر قرار دهید.

پایه گرافیت و شیشه اطراف آن مدرن به نظر می رسد در حالی که شعله سنتی آن جذاب است.

اشکال عجیب و غریب

قرار گرفتن فانوس به سبک مراکشی میتواند شخصیت عجیب و غریبی به باغ شما اضافه کند.

LED ها جلوه کرم شب تاب جادویی را برای درخشش نور و سایه های دلربایی را روی کف باغ ایجاد میکند. شب هنگام سوسو زدن چراغ ها میرقصند.

طراحی پله‌ای

با تزئین پله‌ای توسط چندین منبع نور، یک کانون روشن در باغ خود ایجاد کنید. فانوسها و چراغها را در اشکال، اندازه های مختلف انتخاب کنید تا نوررا منعکس و سایه های زیبایی ایجاد کند.

چراغ های آویز در فضای باز

با آویختن نورآویزدرفضای باز برروی میزهمانطورکه دراتاق ناهارخوری انجام میدهید، فضای بیروی را به یک محل ناهارخوری یونانی تبدیل کنید.

از ترندهای جدید و به روز استفاده کنید

چراغهای مدرن مدتی است که یکی از گزینه های محبوب نورپردازی باغ به حساب می آیند. بنابراین با طراحی  مدرن ظاهر فضای بیرونی را به روز کنیم.

اتاق باغی درست کنید

با یک آویز بیرونی فضای باز، تراس را به اندازه اتاق نشیمن دنج کند. ابعاد مدرن و لوکس این قطعه، چیزی جز فضای چشمگیر و شیک نیست.

فضای درام با نورافکن ها

نورافکن‌ها (Spotlights)  سلاح مخفی یک طراحی نورپردازی فضای بیرونی در هنگام تبدیل باغ به یک فضای خیره کننده است.

از چراغ های دیواری بیرونی محاظت کنید

چراغهای دیواری نه تنها ظاهر نهایی را به خانه شما اضافه میکنند، بلکه درافزودن سطح امنیتی لازم نیزهدف عملی دارند.

نورپردازی

چرا نورپردازی دکوراتیو در طراحی دکور آشپزخانه مهم است؟

به کارگیری نورپردازی مناسب، خستگی چشمانتان را کاهش میدهد. این مساله بسیار حائز اهمیت است. چرا که خستگی بیش از اندازه چشم‌ها درطولانی مدت میتواند باعث آسیب‌های جدی، عدم تمرکز و حتی سردرد شود. بنابراین نورپردازی دکوراتیو حرفه‌ ای و مناسب میتواند به حفظ بیشتر سلامتی کمک کند.

خستگی چشم‌ ها همچنین موجب خستگی عمومی بدن نیز می‌شود. بنابراین اگر در طی روز در نور کم فعالیت کرده باشید، خسته می‌شوید. این خسته شدن برای کسی که در حال تلاش برای آماده کردن غذا است، وضعیت خوبی نیست.

وضوح و توانایی دیدن بیشتر، مزایای مخصوص به خود را دارد. در این حالت ضایعات به احتمال زیاد، کمتر اتفاق می‌افتد. زیرا شما قادر خواهید بود که آنچه را که انجام می‌دهید به وضوح مشاهده کنید. ناهنجاری‌های حین پخت و پز ( استفاده از نمک به جای شکر) نیز کمتر رخ دهد.

مدل‌های متفاوت نورپردازی آشپزخانه

استفاده از چراغ‌ های سرپیچی رایج‌ترین شکل روشنایی است، اما آیا گزینه‌ های بهتری نیز وجود دارد؟

گاهی اوقات بهتر است که یک چراغ کوچکتر به جای یک نور بزرگ داشته باشیم. چرا که نور در یک منطقه وسیع گسترش یافته است و برخی از نور خیره کننده را میگیرد.

گاهی اوقات چراغ‌ هایی که بیش از حد روشن هستند می‌توانند به عنوان منبع نور مضر باشند.

چراغ‌های لامپی و چراغ‌های نقطه‌ ای کوچک برای آشپزخانه‌ ها مناسب هستند. چرا که آن‌ها یک محیط کوچک از نور را به یک منطقه خاص متصل میکنند. زمانی مناسب بنظرمیرسد که شما یک میان وعده نیمه شب دارید اما نمیخواهید تمام خانه را با روشن کردن بیدارکنید.

 لوازم نورپردازی داخلی :

 • آباژور و استند
 • چراغ های آویز
 • چراغ های آویز کلاسیک
 • چراغ های دیواری
 • چراغ های دیواری کلاسیک
 • چراغ های ریلی
 • چراغ های زیر پله ای
 • چراغ های سقفی توکار
 • چراغ های سقفی روکار
 • چراغ های کلاسیک
 • زیرکابینتی

لوازم نورپردازی خارجی :

 • چراغ های پایه بلند
 • چراغ های پایه کوتاه
 • چراغ های دفنی
 • چراغ های دیواری
 • چراغ های دیواری، پایه کوتاه و پایه بلند جدید
 • چراغ های زیر پله ای
 • چراغ های نیزه ای
 • چراغ دکوراتیو داخلی
 • چراغ سقفی ال ای دی
 • چراغ های سقفی و…

گروه معماری ورتینا با دراختیار داشتن کادری متخصص و استفاده از جدیدترین متدها واستانداردهای روز دنیا بهترینها را ارائه میدهد.

همچنین با بکارگیری مصالحی با بهترین کیفیت درامرطراحی معماری مجتمع مسکونی، ویلا، اداری، تجاری، بازسازی، محوطه سازی موفق باشد. طراحی داخلی و اجرا، از گامهای موفق در زمینه معماری است.

تیم ورتینا گامی مؤثر در راستای صرفه جویی در هزینه و زمان برداشته است. تا آنچه را که  به بدنبالش هستید در کمترین زمان و مناسب ترین قیمت در محیط کار و منزل شما اجرا نماید.

کلمات کلیدی :نورپردازی، طراحی داخلی، آباژور، چراغ، نورافکن.