vertina tabligh

انواع متریال های معماری

انواع متریال های معماری

مصالح برای معماری و طراحی

در طول تاریخ ، گسترش متریال و تکنولوژی های نوین، ساختمانهای کاربردی و زیبایی را امکان پذیر کرده است. با ظهور معماری پایدار ، نقش علم مواد در  به وجود آوردن نوآوری برجسته تر می شود.

ماده گرایی، استفاده از مصالح مختلف در معماری، در طراحی و ساخت ساختمان ها اساسی بوده است. علم مصالح به طور سنتی به نیازهای متخصصان طراحی، مهندسی و ساخت و ساز پاسخ میدهد.

خصوصیات و فرآیندهای مواد در حال شکل دادن به ساختمان ها و تأثیر بر عملکرد آنها هستند. ظهور فناوریهایی مانند ساخت دیجیتال، رباتیک وچاپ سه بعدی نه تنها سرعت بخشیدن به راه حلهای جدید ساخت را تسریع می‌کند. بلکه منجر به علاقه مجدد به مواد به عنوان یک کاتالیزور برای طراحی معماری جدید شده است.

ماده اصلی ساختمان چیزی است که بدن ما با آن تماس مستقیم دارد. متریال فلزی سرد، دیوار چوبی گرم و پنجره شیشه ای سخت. اگر فضای آنها مثلاً یک دستگیره شیشه ای سخت ، یک دیوار فلزی سرد و یک پنجره چوبی گرم باشد. متریال به همان اندازه فرم، عملکرد و مکان مهم می‌باشد.

واضح است که مصالح ساختمانی باید از نظر استحکام، مقاومت در برابر آتش و ایمنی را داشته باشد. اما این فقط توجهات معماران نیست که مواد را برای توسعه های نوین انتخاب میکنند. ساختمانها و سازه ها باید از نظر زیبایی، کاربردی و راحت باشند. علاوه بر این، آنها باید پایدار باشند وعاملی که در دنیای تشنه انرژی به طور فزاینده ای مهم است.

تحولات فن آوری پس از انقلاب صنعتی

تحولات تکنولوژی پس ازانقلاب صنعتی اثر خود را هم بر فنون ساخت و ساز وهم بر تکنولوژی ای متریال  داشت. تغییر درمتریال مورد استفاده صنعت سازه تکنولوژی های بسیاری را به همراه داشت. با التفات به ظهور متریال تکنولوژی نانو، روند مستقل گسترده ای به خود گرفت. امروزه، متریال تکنولوژی نانو به طور وسیع در رسته های مختلف ساخت و ساز به کار میرود.

در کل، متریالهای تکنولوژی نانو با خاصیت کششی و منعطف خود، به سبب تکرار واکنشها مکررا در بعضی شرایط معین می‌شوند. به این دلیل است که به متریال تکنولوژی نانو اغلب متریال هوشمند گفته می شود.

در صنایع ساخت و ساز ، متریال نانو در 4 دیدگاه عمده طبقه بندی می شوند:

 • مواد هوشمند تغییر شکل دهنده.
 • مواد هوشمند تولید کننده انرژی.
 • مواد هوشمند خود نگهدارنده.
 • مواد هوشمند که سطح بالایی از عایق را فراهم می کنند.

در معماری، رسته های متفاوت ساخت وساز معمولا تمایل به نمایش رویکردهای خاص خود درموقعیت  طراحی، متریال وفنون ساخت دارند. این نتیجه مستقیم نیاز به راه حل های متفاوت برای عملکردهای گوناگون است. در این زمینه، بکاربردن متریال تکنولوژیکی باید منتهی به استفاده از مجموعه ای از متریال و مصالح هوشمند برای دسته خاصی از ساختارها شود. در حالی که دسته دیگر از مجموعه دیگری استفاده می کنند.

انواع متریال ساخت و ساز و معماری

 1. بتن

بتن پرکاربردترین متریال ساختمانی در دنیا است. آنرا به عنوان ماده اولیه بسیار خوب و مورد استفاده به وجود آورده است. با این حال، این اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارد، از جمله اثر کربن تا 5 درصد از انتشار در سراسر جهان.

چوب: ماده ای ساختمانی برای ساختمانهای بلند

چوب به عنوان متریال ومصالح ساختمانی پتانسیل بالایی دارد، چون محکم و سبک است. سازگار با محیط زیست است و قادر است در ساختمانهای پیش ساخته به کار رود. یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین متریال ساختمانی در کل دنیا الوار و چوب است. این متریال به لطف محصولات چوبی مهندسی شده شروع به شکل گیری نوینی میکند. با ساختمان های بلند مرتبه و حتی ویژگی شفاف، این متریال متنوع را به ارتفاعات جدید میرسانند. فقط تغییر در مقررات ساخت و ساز ساختمانی  موجب رقابت چوب با فولاد و بتن می شود.

 • فولاد ضد زنگ

از فولاد ضد زنگ در تمام جنبه های معماری، ساختمان و ساختمان استفاده می شود. در حالی که از سال 1920 در این صنعت استفاده می شود و متریال جدیدی نیست. استفاده از فولاد ضد زنگ و دامنه کاربرد آن در حال گسترش است. بعضی از کاربردها بسیار قابل مشاهده هستند و فولاد ضد زنگ ازلحاظ  زیبایی و کاربردی است. مانند دیوار پرده و سقف. برخی دیگر از موارد کاربردی، ایمنی و گاهی پنهان هستند، مانند سنگ تراشی و لنگر سنگ و نرده های ایمنی.

تعداد آلیاژهای مختلف فولاد ضد زنگ مورد استفاده در ساختمان و ساخت و ساز گسترش یافته است. مولیبدن با آلیاژ بیشتر که دارای فولاد ضد زنگ است. به دلیل مقاومت بیشتر دربرابرخوردگی، توسط شرکتهای برجسته طراحی معماری و منظر و مهندسی سازه برای مکانهای خورنده ترجیح داده میشوند.

انواع متریال های معماری
 • پلاستیک

اگرچه این برای برخی از مواد ارزان و پایدار به نظر میرسد. اما نباید در مورد امکاناتی که پلاستیک دارد سریع قضاوت کرد. ما مقدار زیادی از آن را تولید می کنیم. چرا آن را به صورت معماری یا پلاستیک های زیستی بازیافت نمی کنیم؟

اختراع پلاستیک در اواسط قرن 19 و یک دوره تحول صنعتی قابل توجه به دنبال داشت. در دهه های 1930 و 1940، با ایجاد بسیاری از مواد در حال حاضر درهمه جا. مانند نئوپرن، اکریلیک، پلی وینیل کلراید، پلی اورتان، پلی اتیلن ترفتالات و پلاستیک تقویت شده با الیاف یک انقلاب پلیمری درجریان بود.

انواع متریال های معماری
 • سنگ

ماده دیگری که از نسلها در مکانهای خاص جغرافیایی در سراسر جهان استفاده میشود. سنگ دارای تنوع زیادی در بافت، رنگ و قدرت است. با وجود ماده سنگین و جامد، هنوز هم می توان برای دستیابی به اشکال متنوع با آن کار کرد.

انواع مختلفی ازسنگ، مثل گرانیت، سنگ مرمر، تخته سنگ و سنگ آهک بوسیله معماران، صاحبان مشاغل و خانه پذیرفته شده است.علت این تنوع اینکه فرم، مد و عملکرد را در خانه ها واملاک تجاری به ارمغان آورد.

تاریخچه استفاده از سنگ در معماری

سالیان دراز از سنگ در ساخت و ساز سازه ها استفاده میشد. سنگهای استخراج شده روی هم گذارده میشدند تابه وسیله آن  پایه ها، ستون ها و دیوارها بوجود آیند. در اصل، تمامی شهرها از سازه های سنگی با سقف کاهگلی ایجاد شده اند.

از آنجا که سبک های پیچیده تری برای متصل کردن سنگها به هم ایجاد شده بود. از ظاهرزیبا، طاقچه، پنجره و درها، ستونها، طاق نماها در ساختمانها استفاده میشد. در قرن 19 و 20، معماران شروع به استفاده از متریال متفاوت در ساخت و ساز. مانند چدن و ​​بتن برا ی ساخت و ساز، در نتیجه کاهش استفاده از سنگ کردند.

سنگ تراشان که مشخصات ساختاری و فیزیکی سنگ را درک میکردند. با گسترش نیاز به متریال با قیمت مناسب و ارزان، توسط کارگران کارخانه جایگزین شدند. این متریال نوین امکان طراحی و گسترشآسمان خراش ها را به وجود می آورد.

بعد از صحبت در مورد این متریال ساختمانی جدید، معماران اول از سنگ طبیعی برای روکش های خارجی استفاده کردند. با این حال، امروز، معماران و سازندگان بار دیگرآغوش سنگ درفضای داخلی و خارجی ساختمان ها را آغاز کرده اند.

امروزه استفاده از سنگ در معماری

سنگ مانند سنگ مرمر و گرانیت فضاهای داخلی یک ملک مسکونی و تجاری را جلب می کند. از این دو سنگ زیبا برای افزودن علاقه ، فرم و عملکرد در آشپزخانه و حمام استفاده می شود.

از تخته سنگ و سنگهای دیگر برای ایجاد کفهای زیبا و با دوام طولانی درتمام فضای داخلی ساختمانها استفاده می‌شود.

اگرچه خصوصیات فیزیکی سنگ یکسان باقی مانده است. سنگ استخراج شده از مناطق مختلف ممکن است تغییرات رنگی مختلفی داشته باشد. طراحان معماری باید تغییرات مختلف رنگ و چگونگی تأثیر آنها برطراحی کلی یک ملک مسکونی یا تجاری را درک کنند. هر نوع سنگ مزایا و معایب مشخصی دارد که باید در طی مراحل طراحی مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال، سنگ مرمر رگه های زیبایی ارائه می دهد. با این حال، ممکن است نواحی اطراف وریدها ضعیف تر باشند.

گرانیت بسیار بادوام است. با این وجود، نصب آن فوق العاده سنگین و دشوار است. بدون توجه به نوع سنگ طبیعی مورد استفاده، نگهداری معمول مورد نیاز است.

انواع متریال های معماری
 • منسوجات

منسوجات معمولاً با استفاده از سازه های کششی مورد کاوش قرار گرفته اند. اما با استفاده از این مواد فرصت های زیادی وجود دارد: صندلی های تحمل کننده، فضاهای بادی، ریخته گری پارچه و پارچه های چوبی.

دنیای منسوجات کاربردهای گسترده ای را شامل میشود. در بخش های متفاوت و گسترده به کار میرود. منسوجات فنی وافزایش کارایی پارچه ها از پارچه برای بخشهای مختلف در جاده های مهندسی، اتومبیل وحتی هواپیماها استفاده میکنند. تقاضا برای منسوجات در ساخت و سازهای معماری روز به روز در حال افزایش است.

با توجه به انعطاف پذیری بیشتر طرح ها، فشار کاهش هزینه مواد و نیاز به مواد زیبایی شناختی. سازگار با محیط زیست، نساجی را به گزینه ای ایده آل برای ساخت تبدیل کرده است. پارچه های ساخته شده با کربن و الیاف شیشه آرامید همراه با مقاومت کامپوزیت ها به مهندسان عمران و معماران. طیف جدیدی از متریال را برای کار و در مقابل وزن کمتری که در ساخت سازه تحمل می کند، میدهند.

بوجود آمدن الیاف جدید، پلیمرهای جدید ، چسب ها و پوشش های لمینیت. این متریال ها امکانات نوین وگسترده ای را برای نساجی در ایجاد معماری در قرن 20 ایجاد کرده است. این به نوبه خود منتهی به ایجاد فضاهای بزرگ با الگوهای پیچیده و پارچه های کاربردی بهبود یافته شده است. تولید منسوجات پلی وینیل، پلی تترافلورواتیلن و پلی وینیلیدن فلوراید دوام و دوام پارچه های نساجی را افزایش داده است.

ساختارهای ساخته شده از چنین غشاهای پارچه ای میتوانند 15 تا 30 سال دوام داشته باشند. پارچه های نساجی علاوه بر تأمین مقاومت، ویژگی هایی مانند محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش، عملکرد خورشیدی، حفاظت از آب و هوا را دارند. علاوه بر موارد ذکرشده شفافیت نور، خود تمیز کردن، فیلتر کردن و ویژگیهای مقاوم در برابر شعله را نیز دارند.

 • متریال خوش طعم در طراحی و معماری

وقتی مواد کشیده یا فشرده می شوند متریال خوش طعم به شکلی غیر معمول تغییر شکل می دهند. آنها منعطف و سازگار هستند. اگر از متریال درست و صحیح ساخته شده باشند، میتوانند نسبت به محیط خود واکنش نشان دهند. فرصت هایی که آنها برای کاربردهای نوآورانه در مد، طراحی و معماری ارائه میدهند، تازه درحال بررسی هستند.

متمرکز کننده های خورشیدی لومینسنت

انتقال به معماری کاملاً پایدار با انرژی از طریق تحقق یافتن ساختمانهایی به اصطلاح خالص با انرژی صفر. انتقال به این نوع معماری در حال حاضر در منطقه هایی با تراکم کم جمعیت انجام می‌شود. این درشهرهایی که هزینه زمین برای نصب فتوولتائیک زمینی بسیاربالا است و فضای پشت بام آن بسیارکم است، خیلی صحیح نیست.

تکنولوژیهای نوین درحال بررسی برای یکی کردن دستگاه های برداشت خورشید درنمای ساختمان بصورت پنجره های PV یا عناصرپاکت است. متمرکز کننده های خورشیدی لومینسنت جدیدترین تکنولوژی برای سیستم های شیشه PV نیمه شفاف است. متمرکزکننده های خورشیدی لومینسنت میتواند “به طور نامرئی” درمحیط ساخته شده بدون تأثیرات مخربی برظاهروجذابیت ساختمان یا کیفیت زندگی ساکنان ترکیب شود.

مزیت استفاده از برند ورتینا در اجرای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی موردنظرتان  :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه  می‌باشد. این تیم قادر به رائه خدمات زیر به شما مهندسین ، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد.

 • سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی.
 • طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.
 • آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.
 • زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه ازجمله نوسازی و بازسازی.
 • تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.
 • اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.
 • ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.
 • به کارگیری دیوارهای پیش ساخته و سبک  و نقاشی ساختمان و پتینه کاری و روف گاردن.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییری را برای بهبودی و ایجاد حس خوب را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست می‌کنیم که به ما اعتماد کنید.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.