vertina tabligh

دکوراسیون مبلمان

دکوراسیون مبلمان

صنعت مبلمان، از سنت به مدرن

دکوراسیون مبلمان صنعت چوب که با قدمت تاریخ بشر، ازانسان بدوی با انسان مدرن همگام با تمدن بشری طی طریق کرده است. امروز با گذشت هزاران سال پررنگ تر از گذشته جایگاه اصیل خود را دربدنه اقتصاد مدرن جهان حفظ کرده است.

صنعت بهره برداری ازچوب با هدف تولید فرآورده های مورد نیازبشر، درمقاطع مختلف تاریخ با پیشرفتهای علمی همراه شده است. این صنعت وضعیتی را پدید آورد که ارزش تولیدات انواع مبلمان چوبی جهان به ارقام میلیاردی رسید.

صنعت تولید مبلمان و مصنوعات چوبی که تا اواسط قرن بیستم به عنوان یکی از اصناف تولیدی هر کشور، بود. این صنعت صرفاً منطبق با فرهنگ و نیاز بومی آن کشور به تولیدات محصولات مورد نیاز مردم میپرداخت. رفته رفته به یکی از مهمترین شاخه های صنعتی مولد اشتغال و ثروت در درون کشورهای در حال توسعه مبدل گردید. همچنین به یکی از شاخه های مهم تجارت بین الملل تبدیل شد.

بنابرگفته کارشناسان، تاریخ کهن چوب ایران حاکی از آن است که صنایع چوبی، ریشه ددر تاریخ چندهزارساله این کشوردارد .

امروزه درمنازل، ادارات، دفاتر و … طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته میشود. تعداد بالای متخصصانی که در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی فعالیت میکنند. متخصصان دراین زمینه تحصیل کرده‌اند تا کسانی را که در این زمینه نیازبه راهنمایی واجرای دکوراسیون دارند را کمک کنند. شرکت ورتینا نیزدراین زمینه آماده مشاوره، طراحی و اجرای دکوراسیون با توجه به تخصص آماده همکاری و خدمت رسانی میباشد.

امروزه تقریبا در همه خانه‌ها و فضاهای داخلی، از مبلمان استفاده میشود. وقتی صحبت از مبلمان میشود، منظورمان تنها مبلمان و صندلی نیست. مبلمان خانه انواع مختلفی دارد، که درهرخانه‌ای یا اداره ای یا حتی مکانهای دیگردست کم یک یا دونوع آن پیدا میشود.

علاوه بر این امروزه مبلمان شهری ازعناصرلاینفکر فضاهای شهری، شهرهای امروزجهان میباشد. به نوعی عناصر مبلمان شهری درکنار فضاهای شهری به عنوان زینت و تزئین دهنده فضاهای شهری محسوب میشوند. فرم رنگ ابعاد عملکرد مکانیابی و نحوه اجرا همگی درساختار هویتی و فرهنگی فضاهای شهری نقش بسیارمهمی را ایفا میکنند.

 درزمانی که ساختمانهای عظیم و سربفلک کشیده ازجنس آهن و سنگ و بتن درشهرحکم فرمایی می کنند. انسان همچون عنصری محکوم به اطاعت ازجبر اقتصادی وجغرافیایی زمان خود که مولد این پدیده اجتناب ناپذیر میباشد. جهت انسانی کردن محیط برنامه ریزان ومدیران با استفاده ازتجهیزات همچون اثاثیه یک خانه محیط شهری را مبلمان میکنند .

این مبلمان مکمل عناصر تشکیل دهنده هستند که بنام مبلمان شهری معروف شده اند. درهرکشوری سعی شده است به فراخور اصطلاح رایج و بیان کننده عملکرد آن معرفی شود. درایران لکه مبلمان شهری که درواقع نیمی ایرانی و نیمی فرانسوی میباشد استفاده میشود.

دکوراسیون مبلمان

انواع دکوراسیون مبلمان ازنظر مکانی:

 • دکوراسیون مبلمان منزل
 • دکوراسیون مبلمان اداری و تجاری
 • دکوراسیون مبلمان شهری

مبلمان قسمت های مختلف خانه:

هر قسمت از خانه، به لوازم و مبلمان کاربردی و مخصوص و آن قسمت نیاز دارد. بجز آشپزخانه که قلب خانه است، باید برای سه بخش اصلی خانه مبلمان در نظر گرفته شود.

از دید طراحان داخلی این سه بخش:

 • مبلمان اتاق خواب
 • مبلمان اتاق پذیرایی
 • و مبلمان اتاق نهارخوری است.

که برای هر کدام مبلمان خاص متناسب با ویژگی هایشان طراحی و تعریف شده است.

انواع مبلمان منزل :

 1. مدرن
 2. کلاسیک
 3. سلطنتی
 4. کاناپه یا راحتی

مبلمان اتاق پذیرایی :

مبل راحتی یا کاناپه  (SOFA)یک سالن یا اتاق پذیرایی باید شامل مبلمان باشد. پذیرایی بخش نسبتا بزرگی از هر خانه است. در واقع اولین وسایلی که برای این اتاق تدارک دیده میشود باید مبلمان باشد. زیرا اتاق پذیرایی، باید فضایی راحت و شیک برای خانواده و دورهمی‌های دوستانه باشد. انتخاب کاناپه بیشتر یک چالش است. کاناپه نمونه‌ای از مبلمان اتاق پذیرایی است که آسایش بیشتری برای ساکنان و مهمانان فراهم می‌کند.

میز قهوه (Coffee Table)، دکوراسیون مبلمان بیشتر یک اصطلاح است. منظور از آن همان میزی است که ما ایرانی‌ها به نام میز عسلی میشناسیم. ازمیزعسلی همزمانی استفاده میشود که قصد سرو نوشیدنی و یا خوراکی داشته باشیم، یا وسیله‌ ای را روی آن بگذاریم.

میزکنسول (Console Table) در دکوراسیون مبلمان منزل همان میزی است که معمولا در کنار در ورودی قرار داده میشود. معمولا یک مکعب ساده و کم ارتفاع است و میتواند:

 • در امتداد یک دیوار خالی.
 • در پشت یک مبل.
 • یا در زیر یک پنجره قرار داده شود.

میز کنسول در دو مدل کابینتی و یا پایه‌ دار ساده وجود دارد. مدل کابینتی آن دارای قفسه‌ها و کمدهایی برای قرار دادن وسایل در آن‌ها است. مدل پایه‌دار ساده صرفا جنبه دکوری داشته و آینه، قاب‌ عکسها، گلدانها یا دکوریهای متفاوتی زیر و روی آن قرار میگیرند.

نیمکت (Bench) دردکوراسیون مبلمان اغلب تصور بر این است که وجود مبل، به تنهایی برای مبلمان اتاق پذیرایی کافی است. استفاده ازمبلمان دیگر را درست نمی‌دانند. اما در طراحی اصولی فضای داخلی، استفاده از نیمکت‌های دو یا سه نفره رایج است. نیمکت گزینه فوق‌العاده‌ای برای پر کردن قسمت‌های خالی اتاق نشیمن است.

نمونه دیگر میز تلوزیون (TV Stand) است. میز تلوزیون نماینده آن دسته از مبلمان اتاق پذیرایی  است که برای قرار دادن وسایل تفریحی و دیجیتالی استفاده میشود. مانند تلوزیون، ایکس باکس، گیرنده های تلوزیونی، سینمای خانگی، دستگاه‌های پخش کننده.

چیدمان مبلمان منزل(دکوراسیون مبلمان):

هماهنگ ساختن مبلمان با سایر وسایل، نوع، طرح و رنگ خانه، نقش بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد. شما باید همیشه در فکر خود داشته باشید که با اشغال کمترین جا، بیشترین فضا را ایجاد کنید. خانه یا اتاق خود را تابلوی نقاشی فرض کنید وهرطوری که زیباترمیشود آنرا با وسایلی که دراختیار دارید طراحی کنید.

فکر کنید شما یک دست مبلمان دارید و فضای پذیرایی شما کم است. باید در طراحی دکوراسیون منزل خود، مبلها را طوری بچینید که روی هرکدام که نشستید، بتوانید تلویزیون را براحتی تماشا کنید. مبلها را ازهم فاصله دهید زیرا اگر به یکدیگر بچسبانید وقتی دونفربر روی آن‌ها بنشینند پاهایشان به هم برخورد میکنند.

سعی کنید درهنگام چیدن مبلها و دکوراسیون مبلمان زیر آن‌ها فرش نیندازید. زیرا ممکن است پایه‌های آن‌ها به مرور زمان فرورفتگی روی فرش شما ایجاد کند.

سعی نکنید که از طراحی دکوراسیون داخلی منازل دیگران الگوبرداری کنید. زیرا هرچیدمان منحصربه فرد برای آن خانه است. نقشه خانه شما هم با خانه‌های دیگران تفاوت دارد و دکوراسیون مبلمان برای هرفضا متفاوت و خاص همان مکان است.

اگرفضای کافی دراختیار داشتید همیشه مبلها را با فاصله قراردهید، شما میتوانید فاصله را با وسایل تزئینی یا میز پرکنید. اگرهم خالی بماند، اشکالی ندارد زیرا خالی بودن آن‌ها، رفت و آمد را راحتتر میسازد. در خانه‌های بزرگ هیچ وقت تلویزیون را محور چیدمان قرار ندهید. اگر دو یا چند دست مبل در اختیار داشتید، سعی کنید مبلمان طرح سلطنتی را برای مهمان انتخاب کنید. بدانید نیازی نیست که تلویزیون به طور مستقیم از آن قسمت قابل مشاهده باشد.

اگرازظاهرمبلهای‌تان راضی نیستید وتوان هزینه‌های سنگین برای خرید مبلمان نوندارید بهتراست با پرداخت هزینه‌ ای کمتربرای آنها روکش تهیه کنید. زیرا رنگ مبلها درچیدمان تاثیر زیادی دارد. مثلاً بهتراست مبلهای با رنگ تیره را با فاصله بچینید و مبل‌های روشن را درکنارهم بگذارید تا نمایی زیبا بوجود آورد.

معمولا مبلهای ۷ نفره پرفروش‌ترین‌ نوع مبلمان هستند. بنابراین این موضوع را در نظر داشته باشید که مبلمان برای استفاده مهمان‌ها و راحتی آن‌ها نیز می‌باشد. تعداد مهمان‌های شما نیز در تهیه مبلمان مهم هستند. با استفاده آنها در مهمانی‌هاست که ارزش واقعی آن‌ها پدیدار میشود. چیدمانی درست و اصولی، علاوه بر زیبایی، امکان استفاده راحت مبلمان را نیز فراهم میسازد.

دکوراسیون اداری111
دکوراسیون مبلمان

هدف از چیدمان مبلمان اداری چیست و چه اهمیتی دارد؟

اول باید هدف خود را از چیدمان و دکوراسیون مبلمان اداری دفترتان تعیین کنید.

مشخص کنید که دلیل مرتب سازی دفتر افزایش بهره‌وری کارمندان است؟

جلب نظر مشتریان؟

یا فقط زیبایی؟

بسیاری ازما زمان زیادی را دراین فضا سپری میکنیم وبسیارمهم است که درفضای کاری خود احساس راحتی و آرامش داشته باشیم. بخشی از این احساس راحتی و آرامش به وسیله مبلمان و دکوراسیون داخلی فضای اداری تأمین میشود. طراحی محیط اداری و مبلمان اداری و چیدمان درست آن، آنقدراهمیت دارد که باید وقت زیادی را برای آن صرف کرد. شما محیط اداری را درنظربگیرید که هیچگونه استاندارد و خلاقیتی در چیدمان مبلمان اداری آن رعایت نشده است. درساعت شلوغی اداره که تعداد کارمندان وارباب رجوع زیاد میشود، هرج ومرج ایجاد شده و درنتیجه بازده کارپایین می‌آید.

حالا اداره‌ ای را درنظربگیرید که با چیدمان درست مبلمان اداری، نظم خاصی به محیط داده وبازده کارمندان را بالا برده است. درآن‌ها حس مثبت ایجاد می‌کند. استرس محیط کار را کاهش می‌دهد. در این فضا، هم کارمندان راحتتر کار خود را انجام داده و هم مشتریان با آرامش منتظر انجام کارشان میشوند.

در چیدمان مبلمان اداری چه اصول و استانداردی را باید رعایت کنیم؟

رسیدن به محیط استاندارد اداری یعنی رسیدن به محیطی که احساس خوشایند درافراد ایجاد کند وراندمان آنها را بالا ببرد.

با این تعریف میتوان شاخصه‌هایی برای استاندارد چیدمان ودکوراسیون مبلمان اداری ذکر کرد.

شاخص راحتی درچیدمان: ملاک راحتی درمحیط اداری را میتوان درداشتن حس امنیت، دمای محیط، نورمناسب،‌ سکوت، تهویه وهوای خوب دانست. بوجود آوردن چنین شرایطی سخت نیست؛ اما از اهمیت بالایی برخوردار است. برای بوجود آوردن این حس راحتی و آسایش، میتوان از پنجره‌های دوجداره برای جلوگیری از آلودگی صوتی استفاده کرد. همچنین سیستم گرمایش و سرمایش خوب، نورپردازی مناسب، مبل راحتی‌ و وسایل باکیفیت موجب راحتی و راندمان میشود.

اصول چیدمان و دکوراسیون مبلمان اداری:

 1. اندازه گیری: متراژ اتاق و اندازه مبلمان تان را اندازه گیری کنید.
 2. طرح اولیه: چند طرح اولیه درباره نحوه قراردهی مبلمان، بدون جابجایی آنها و فقط روی کاغذ تهیه نمایید.
 3. چیدمان قابل تغییر.
 4. مکان یابی میز اداری.
 5. نحوه چیدمان مبلمان اداری.
 6. نظم.
 7. کاربرد.

موضوعات مورد نظر در دکوراسیون مبلمان اداری تجاری :

 1. میزهای قابل تنظیم در فضای اداری.
 2. طراحی منحصر به فرد با ترکیب مبلمان اداری.
 3. ایجاد طرحی سنتی در فضای اداری.
 4. طراحی قفسه بندی در فضای اداری.
 5. استفاده از میز شیشه ای در فضای اداری.
 6. سبک صنعتی در فضای اداری.
 7. طراحی فضای اداری در فضای باز.
 8. مبلمان نشیمن در فضای اداری.
 9. اتاق جلسات در فضای اداری.
دکوراسیون مبلمان

دکوراسیون مبلمان شهری :

هویت بخشیدن به فضاهای شهری، علاوه برویژگی فرم وطرز قرارگیری ساختمانهای اطراف، به چگونگی استقرارو کیفیت مبلمان شهری نیزبستگی دارد. زیبا سازی یکی ازعوامل مهم مبلمان شهری است. با طراحی مناسب و به کارگیری متناسب با محیط از بخشهایی از شهر که به آن فضاهای شهری می گوئیم.

فضاهائی همچون فضای سبز، پارک ها، میادین، پیاده روها، مراکز تجاری و … تاثیرزیادی بر کیفیت زندگی شهربر جای میگذارد. دراین تحقیق سعی شده است به بررسی وتحلیل عناصروتجهیزاتی که نقش بسیاراساسی درهویت بخشی به فضا دارند مورد بررسی قرارگیرد.

از دیدگاه طراحان، انتخاب وطراحی مناسب مبلمان شهری و دکوراسیون مبلمان شهری، حفظ هویت مکان ونمود بیشتر آنرا ممکن میسازد. درحقیقت فراهم آوردن بهره وری رفاهی وزیبائی شناختی ازمحیط زیست، به معنای ارج نهادن به زندگی و ارزشهای انسانی میباشد. ازدلایل مهم عدم هویت در فضاهای شهری، نبود توجه به تفاوت های موجود بین فضاهای مختلف شهری است. همچنین اکتفا نمودن به طرح های یکنواخت و به اصطلاح استاندارد میباشد.

 بنابراین ازابتدائی ترین اقداماتی که در راستای هویت بخشیدن به فضاهای شهری بسیار ضروری میباشد. توجه ویژه وعمیق به طراحی، مکان یابی عناصر و تجهیزات شهری و یا در واقع همان مبلمان شهری میباشد. در این راستا ارایه تعریف برای مفاهیم به کار گرفته در این زمینه به عنوان مقدمه ضرورت دارد.

شرکت معماری ودکوراسیون داخلی ورتینا با تلاش‌های شبانه‌ روزی مدیریت و پرسنل فنی این شرکت در حال خدمت رسانی است. این گروه پس ازکسب مهارت‌های لازم و تجربیات مختلف درزمینه‌های طراحی داخلی و خارجی ساختمانها وبناهای مسکونی واداری فعالیت میکند. همچنین در بحث چیدمان، هم‌اکنون بعنوان یکی از معتبرترین تئوریسین‌های فعال در این بخش فعال است.

شماره تماس: 09-88288307-021

کلمات کلیدی : مبلمان، مبلمان اتاق پذیرایی، مبلمان راحتی، مبلمان سلطنتی، مبلمان کلاسیک، مبلمان منزل، دکوراسیون مبلمان