vertina tabligh

سنگ کاری سازه و انواع آن

سنگ کاری سازه و انواع آن

پیشینه و تاثیر زمان برسنگ کاری و استفاده آن

سنگ ماده معدنی سخت غیر فلزی است. شکل مشخصی ندارد اما مخلوطی از دو یا چند ماده معدنی است که بهم پیوسته اند. از زمان های بسیار قدیم برای ساخت و ساز و سنگ کاری سازه استفاده میشده است. از بین متریالها و مصالحی که درساختمان سازی استفاده می‌شود سنگ و آجربیشتر از چندصد سال می‌باشد که استفاده میگردد. با وجود مصالح نوین ولی هنوز خیلی ازمردم درساختمان هایشان از سنگ استفاده میکنند. از عصرغار نشینی بیشتر پناهگاه و محل زندگی شان از سنگ استفاده میکردند.

انواع   سنگ ها جهت سنگکاری شامل: آتشفشانی، آهکی، آذرین، رسوبی، دگرگون ومصنوعی با توجه به مکان مدنظر زندگیشان وجوددارند که سازه های متفاوت استفاده می‎‌شوند. سنگ متریال بسیار ویژه و ارزشمندی  در سنگ کاری می‌باشد و قدر آن علاوه بربعد مادی، معنوی و هم است.

زمانیکه بردیواره یک سازه یا داخل یک بنا سنگ طبیعی استفاده می‌شود، دراصل متریالی کار شده است که 3 میلیاردسال پیشینه دارد. در حقیقت مشابه آن هیچ کجای جهان وجود ندارد، پس دقیقا مثل اثرانگشت ویژه وخاص هر فرد است .

استفاده از سنگهای شکیل و آنتیک به وسیله بشر از چندهزارسال پیش استفاده میشده است. 

انسان از سنگهای طبیعی به صورت برش خورده وطرح داده شده درسنگ کاری استفاده میکند. قبل از آن در سنگ فرشها وسنگهای ظاهرساختمانها ازمعادن سنگهای طبیعی انواع سنگها با رنگها ونقشهای بومی وطبیعی استفاده میکردند. با طراحیهای شکیل و جذاب از خورده های رنگی سنگها برای نمایش هرچه بیشترسازه ها استفاده میکردند. به موجب همین به این دسته از سنگها درسنگ کاری ، سنگهای کلاسیک و یا سنگهای سنتی هم گفته می‌شود.

امروزه  با استفاده از روشهای صنعتی و بعضی اعمال دستی برروی گونه های سنگهای تراورتن برای سنگ کاری استفاده میگردد. رنگهای لیمویی، سفید، قرم، شکلاتی وگردویی مدل سازی های بسیار جذاب انجام میدهند. این مدلها درسنگ فرشها و ظاهر سازه ها، شومینه وآبنماها، درکابینت وبخشی ازجداره های پذیرایی ونشیمن بطوروسیع استفاده میشود.

شهرهای بزرگ و کوچک دارای گنجینه ای از سنگهای ساختمانی  که بمنظور سنگ کاری استفاده شده اند، هستند این سنگهاهم محلی هستند و هم از مناطق مختلف کشور و همچنین منابع خارجی وارد می شوند. در نما و لابی ساختمانها، ویترین فروشگاه ها درمراکزخرید، درپارتیشنهای اتاق استراحت وحتی میزهای مبلمان درفروشگاه های مبلمان مورداستفاده قرارگیرند.

از آنجا که پس از کشف مواد مناسب استخراج سنگها نسبتاً آسان شد، تعداد معادن در جهان افزایش یافته است. بویژه از کشورهای جهان سوم که حتی ممکن است از امکانات برش و شکل دهی سنگهای معدنی برخوردار نباشند. بلوک استخراج شده درصورتی که آسیاب وجود نداشته باشد. برای شکل دادن واتمام مراحل برداشت سنگ برای  سنگ کاری یک پروژه خاص، گاهی اوقات به نصف جهان ارسال میگردد.

بهترین سنگ برای ساختن کدام است؟

انواع مختلفی ازسنگها مانند بازالت، سنگ مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس ، لاتریت وگرانیت موجود است. میتواند به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. سنگ های مورد استفاده برای ساخت و ساز ساختمان باید سخت، مقاوم و فاقد ترکها و نقص های دیگر باشند. این موارد عامل کاهش مقاومت و دوام هستند. سنگها برای اهداف ساختمانی از معادن سنگهای جامد عظیم بدست می آیند.

هر نوع سنگ بر اساس خصوصیات خود به کاربردهای مختلف ساختمانی استفاده می‌شود. به عنوان مثال  انواع خاصی مانند بازالت و گرانیت دارای ویژگیهای برتر مانند مقاومت فشاری و دوام بالا هستند. از این رو از بازالت و گرانیت در کارهای اصلی ساختمانی استفاده می‌شوند. سنگهایی وجود دارند که به خاطرویژگیهای آنها (از جمله مقاومت فشاری کم و وجود مواد مضردرترکیبات آنها) برای کارهای جزئی ساختاری مناسب هستند.

سنگ کاری

انواع سنگ در سنگ کاری ساختمان

سنگ آهک در سنگ کاری

 یک  نوع سنگ رسوبی می باشد که اغلب مواد آن از کربنات کلسیم  تشکیل شده است. اگرمیخواهید ازسنگ آهک برای میزهای آشپزخانه استفاده کنید، احتیاط کنید زیرا سنگ متخلخل است و به راحتی خراشیده ولک می‌شود. در عوض، به کفپوش یا شومینه فکر کنید. این نوع سنگ اغلب در فضاهای دریایی کم عمق و گرم ایجاد میگردد.

سنگ کاری

سنگ گرانیت در سنگ کاری

فقط الماس، یاقوت کبود و یاقوت سختی و دوام گرانیت را به خود اختصاص می دهند. این سنگ طبیعی ماده ای عالی برای پیشخوانها، پله ها، مهار راهروها و شومینه ها استگرانیت مورد استفاده در داخلی ساختمان است. عمدتا دارای ویژگیهای پرداخت جلا هستند. با این حال، این سنگ در بافت های دیگر نیز موجود است. از جمله یک بافت خشن و شعله ور که برای کاربردهای خارجی محبوبیت بیشتری دارد.

سنگ تراورتن در سنگ کاری

حفره های کوچکی که برای ایجاد الگوهای گلدار و کرم رنگ در آن وجود دارد، سنگ تراورتن را  متمایز می کنند. این سنگ از نوع سنگ رسوبی است که در چشمه های آب گرم طبیعی شکل میگیرد. تولیدکنندگان این سنگ برای مصرف سنگ کاری، برای تقویت دوام آن اغلب تراورتن را از دوغاب پر میکنند. تراورتن پرنشده یا “خالی” به رنگ زمینی ظریف برای کف داخلی یا فضای باز، محیط شومینه و راهروهای باغ استفاده می‌شود.

سنگ لوح در سنگ کاری

این سنگ از نوع  دگرگونی متراکم که هزاران سال در سنگ کاری سازه ها استفاده می‌شود. بدلیل مقاومت بی وقفه دربرابرچرخه های ذوب و ذوب فصلی، هنگام تولید، به رنگهای خاکستری، سبز، قرمز وحتی بنفش است. تخته سنگ های داخلی دارای رنگ های متعدد، خالدار و ظاهری هوازده هستند که گرما را به اتاق میافزایند. این گونه  سنگ ها به عنوان یک میز آشپزخانه با دوام و مقاوم اند. این مقاومت موجب میگردد دربرابر لکه، روکش ساختمان، محفظه دوش و پوشش سقف و روی شومینه به خوبی کار میکنند.

سنگ کاری

سنگ ماسه در سنگ کاری

این سنگ نوع دیگری از گونه سنگ رسوبی است. دارای ساختاری شنی است که از استحکام کمی برخوردار بوده است. از آنها برای کارهای زینتی، سنگفرش و به عنوان پوشش جاده استفاده می‌شود.

گنیس در سنگ کاری

با مواد معدنی پلاستیکی پوشیده و معمولاً با میکا مخلوط شده و به همان روش گرانیت قابل استفاده است. به دلیل ضعف، میتوان از آنها برای کف سازی، روسازی و غیر از اهداف اصلی استفاده کرد. انواع رنگهای خاکستری روشن، صورتی، بنفش، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره موجود است. این سنگها به دلیل ترکیبات مضر موجود در آن زیاد استفاده نمی‌شوند. ممکن است از آنها در ساخت های جزئی استفاده شود.

سنگ مرمردرسنگ کاری

این یک سنگ از گونه دگرگونی است که می توان آن را به راحتی برش داد و به اشکال مختلف تراشید. این برای مصارف تزئینی، نما، کف و غیره استفاده می‌شود. در رنگهای مختلف دلپذیر مانند سفید و صورتی موجود است . برای ستون ها، کفپوش ها، پله ها و غیره استفاده می‌شود.

سنگ کوارتزیت در سنگ کاری

این سنگ شکننده، بلوری و با دوام است. کار با آن به همان روش سنگ گرانیت دشوار است اما برای کارهای زینتی توصیه نمی شود زیرا شکننده است. کوارتزیت ها سنگ های دگرگونی هستند. ساختار مناسب دانه درشت است. آنها در رنگ های مختلف مانند سفید، خاکستری، زرد وجود دارند. از آنها به عنوان بلوکهای ساختمانی استفاده می‌شود. آنها همچنین به عنوان سنگدانه های بتن استفاده می شوند.

 پیشنهاد ما به شما قبل انتخاب سنگ جهت سنگ کاری ساختمان و سازه تان:

 1. به عنوان فردی که به دنبال بهترین برای ساختمانتان هستید انواع سنگ ها را بررسی کنید.
 2. قیمت های دقیق را پیش از شروع به کار موردنظر پرسو جو کنید.
 3. آنالیز نوع سنگ مورد نیاز برای هر مکان با کمک متخصصین در این زمینه.
 4. کارشناسی کردن بادقت تیم ما باتوجه به مشاهده مکان موردنظر.
 5. پشتیبانی در کل مراحل سنگ کاری بخش مورد نظر.
 6. پیگیری کردن ، اجرا و رسیدگی به نیاز مشتریان در مناسب ترین زمان .

الزامات سنگهای ساختمانی خوب :

 • استحکام – قدرت

بیشتر سنگهای ساختمانی مقاومت بالایی در برابر بار وارد شده بر روی آن دارند. بنابراین هنگام بررسی کیفیت سنگ ا، این مسئله نگران کننده نیست. وقتی قرار است از سنگها در سازه های بزرگ استفاده شود ، بررسی مقاومت فشاری سنگها ضروری میشود. مقاومت فشاری سنگهای ساختمانی معمولاً در محدوده 60 تا 200N / mm2 قرار دارد.

 • ماندگاری

سنگ ای ساختمانی باید در برابر اثرات سو نیروهای طبیعی مانند باد، باران و گرما مقاومت کنند. باید با دوام باشد و به دلیل اثرات سو نیروهای طبیعی فوق نباید خراب شود.

 • سختی

هنگامی که از سنگها در کف ، پیاده روها یا کنارهای پل استفاده می شود ، در معرض نیروهای سایشی و سایشی ناشی از حرکت افراد یا ماشین ها بر روی آنها قرار می گیرد. بنابراین لازم است سختی سنگ آزمایش شود.مقیاس Mohs سختی سنگ را تعیین می کند.استحکام سنگها به معنای توانایی آن در مقاومت در برابر نیروهای ضربه است.

سنگ های ساختمانی باید به اندازه کافی سخت باشند تا تنش های ایجاد شده در اثر لرزش را حفظ کنند. این لرزشها شایدبه دلیل ماشین آلاتی باشدکه روی آنها نصب شده است یا بارهایی است که برروی آنها حرکت میکند. سنگدانه های سنگی که در راه سازی ها استفاده می شود باید سخت باشد.

 • تخلخل و جذب

تخلخل سنگهای ساختمانی به مواد تشکیل دهنده مواد معدنی و تشکیل سازه سنگ مادر بستگی دارد. اگر سنگهای مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان متخلخل باشند ، آب باران به راحتی وارد فضاهای منافذ می‌شود. به سنگها آسیب می رساند. بنابراین سنگ ساختمانی نباید متخلخل باشد.

 • مقاوم در برابر آتش

سنگها باید فاقد کربنات کلسیم، اکسیدهای آهن و مواد معدنی باشند که ضرایب انبساط حرارتی مختلف دارند. نمایش سنگهای آذرین به دلیل کوارتز که دردمای حدود 575 درجه سانتیگراد به ذرات کوچک تجزیه می‌شود، از هم پاشید. با این وجود سنگ آهک میتواند درجه حرارت کمی بالاتر را تحمل کند. یعنی تا 800 درجه سانتیگراد و پس از آن متلاشی می شوند.

هیچ سنگی نمیتواند تمام الزامات کیفیت ذکر شده در زیر را برآورده کند. به عنوان مثال، نیاز به مقاومت و دوام با سهولت پانسمان متناقض است. نیاز است مهندس سایت خصوصیات موردنیاز کارمورد نظر را بررسی کرده و سنگ را بر این اساس انتخاب کند.

عوامل اصلی که باید در سنگ کاری رعایت شود :

 • پیش از اینکه قصد شروع به نصب ظاهر سنگی ساختمان کنید. گام اول باید سطح زیر کار را کاملا تمیز کنید تا آلوگی نداشته باشد.
 • برای سنگ کاری از سنگ نمای با مقاومت بالا استفاده کنید تا در آینده مشکل ساز نشود.
 • اگر که از سنگ های رودخانه ای و یا از سنگ های با ضخامت بالا استفاده می کنید. ملات گیری را به خوبی انجام دهید.
 • در صورت به کارگیری سنگ های  از جنس پلاک باید سطح آن ها را کاملا تمیز کنیم. از آن در برابر رطوب و یخبندان حفاظت کرد.
 • برای بالابردن سرعت، هیچ وقت از سیمان خشک شده بر روی دوغاب استفاده نکنید.
 • در هوای سرد و شرایطی که امکان یخ زدن آب هست، عملیات سنگ کاری را متوقف کنیم.

مزیت استفاده از برند ورتینا در سنگ کاری ساختمان :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا گادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی. این گروه قادر به ارائه خدمات زیر به شما مهندسین، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی می‌باشد.

 1. سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشاوره توسط تیم فنی و مهندسی
 2. آنالیز دقیق متریال ها و مصالح مورد نیاز مشتری به صورت کاملا کارشناسانه
 3. طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز
 4. آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه
 5. زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پوژه
 6. تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات
 7. اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد
 8. ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه

–    پیشنهاد تیم ما به شما :

متشکریم که مطالب بالا را برای افزایش اطلاع خود از سنگ کاری مطالعه کردید. یقینا خود شما میتوانید یک انتخاب مناسب برای سنگ کاری ساختمان خود داشته باشید .

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است. شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید.هر تغییر رو بهبودی را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید .

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

کلمات کلیدی: سنگ کاری، بازالت، سنگ مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت