vertina tabligh

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

تاثیر زمانی بر طراحی و دکوراسیون آشپزخانه :

قدیمترها توی هرخانه‌ای فضایی بود به نام مطبخ. جایی که از حصار خانه جدا بود و معمولا یا گوشه حیاط بود یا زیرپله. برای استفاده یک خانواده که شاید گاهی پنج یا شش خانواده هم بایدغذای‌شان را درهمان فضای نمورمیپختند. اتاقی با فضای سیاه‌ رنگ که نتیجه دود زغال و هیزم بود. البته دود و دم هیزمها خودش باعث جدایی آشپزخانه از اتاق‌های اصلی اندرونی بود وشایدهم محصورکردن فضای فعالیت خانم خانه.

در هر حال امروز داستان به کلی فرق کرده است. حالا دیگر فضای آشپزخانه مانند سابق نه تنگ و تاریک است و نه دور از چهاردیواری اصلی. همین است که چیدمان آشپزخانه هم به اندازه باقی قسمت‌ها مهم شده است. حالا آشپزخانه‌ها مشرف به اتاق پذیرایی هستند بدون هیچ دیوار بازدارنده‌ای، خانم‌ها درحصر نیستند. آشپزخانه‌ها یکی ازمهمترین قسمتهای خانه است.

اگربه سیرتکاملی آشپزخانه نگاهی بیاندازیم، میبینیم تغییرکاربری ومحل قرارگرفتن آن، مهمترین رشدی بوده که درطی این سالها صورت گرفته است. اتاقی که تنها جنبه کاربردی داشته ودرعمارتهای قدیمی، درطبقات زیرهمکف بوده، اکنون به یکی ازجذابترین نقاط خانه تبدیل شده است.

این تحول و اهمیت بخشیدن به فضای پخت و پز متاثر از ارتقاع فرهنگ در جوامع بوده است. به کمک تکنولوژی امروزه به یکی از بخشهای تاثیر گذار درطراحی محیط های داخلی مبدل گشته است .

به لطف پیشرفت تکنولوژی تصویه هوا تصفیه هوا، آشپز خانه به قلبی تپنده برای یک واحد مسکونی مبدل گشته است. این امرطراحان و تئوریسین های معماری را ملزم به خلق سبکهای متنوعی برای این بخش ازفضای ساختمان نموده است .

–  سبک های معماری در دکوراسیون آشپزخانه :

امروزه شاهد بیش از 39 سبک معماری در طراحی بهینه یک آشپز خانه در جهان میباشیم. با فرهنگ ایرانی میتوان گفت درحدود 4 سبک بطورگرته برداری ازسبکهای جهانی برای این بازار بومی سازی شده است .

1-  سبک کلاسیک در دکوراسیون آشپزخانه :

سبک کلاسیک یکی از قدیمی ترین الگوهای معماری میباشد که در اصل مبتنی بر طراحی دوران یونان باستان است. این طراحی در دهه های گوناگون و کشورهای مختلف بعنوان یک سبک معماری شناخته میشده است .

اصل طراحی کلاسیک مبتنی بر ایجاد یک نقطه کانونی و تقارن اشیا نسبت به نقطه کانونی میباشد. در این سبک رنگها، نقش ونگارهای دیوارها، کفپوش، سقف، مبلمان و هر آنچه درمحیط قرارمیگیرد برگرفته از تاریخ سلطنتی میباشد. این امر موجب شده است که سبک کلاسیک یک سبک ماندگار در طراحی شود .

سبک کلاسیک در طراحی داخلی آشپز خانه دیر زمانی است که کاربرد دارد . ازکابینتهای ممبران گرفته تا سنگ روی اپن آشپز خانه و حتی تجهیزات پخت و پزگویای یک تاریخچه واصالتی دیرین میباشد.

کاربرد سبک کلاسیک امروزه در ایران برای محیط های لاکچری وآشپزخانه های بزرگ در اولویت میباشد.

2-   سبک مدرن در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه :

طراحی به دور ازهرگونه تجملات درسادگی کامل جهت ایجاد حس آرامش ، این سبک برعملگرایی تاکید دارد تا تجمل گرایی. از این رو استفاده از این سبک در معماری های آمریکایی بیشتر دیده میشود.

کاربری سبک مدرن در طراحی آشپزخانه فضای مفید بیشتری را ایجاد میکند. شاهد گسترش این سبک در کشورهای اروپایی هم میباشیم وخوشبختانه در ایران هم ازاستقبال بالایی برخوردار شده است .

تصورعده ای سبک مدرن یک سبک بی روح برای محیط مسکونی میباشد وکاربری آنرا برای محیطهای اداری بهتر متصور باشند. سبک مدرن با تلفیق المانهای ساده میتواند فضایی بسیار دلپسب و زیبا را برای هر نوع کاربری ایجاد نماید .

دراهمیت پیاده سازی طرح مدرن لازم به ذکراست که طراحی مدرن میبایستی برپایه فضای کلی ساختمان توسط یک طراح نوشته واجرا شود. این سبک قابلیت استقرار در کنار سبکهای پست مدر و حتی کلاسیک را در شرایط خواص دارا خواهد بود .

دکوراسیون آشپزخانه 88

3- سبک پست مدرن در دکوراسیون آشپزخانه :

سبک پسانوگرا یا پست مدرن یک سبک نو برای به چالش کشیدن سبک مدرن است. این سبک دقیقا در نقطه مقابل سبک مدرن با رویکرد شی گرایی بر روی جزئیات تمرکز دارد. رنگ، طرح و ابعاد را اغراق آمیز میکند تا محیطی بیافریند که بیننده جذب خلاقیت طراح و اجسام قرارگیرد.

سبک پست مدرن در دکوراسیون آشپزخانه آشپزخانه یک چالش معماری به شمار میرود. چون تجهیزات این محیط را در یک قالب نا متعارف باید به نمایش بکشد. ایجاد تناقض در سبکها، ایجاد رنگ و حواشی نوری، کاربری تجهیزات لوکس، ایجاد الگوهای نمادین و تاریخی و…

در ایران سبک پست مدرن در طراحی داخلی آشپزخانه یک طراحی آبجکتیو میباشد. تلاش میشود از المان و تجهیزات جانبی برای ایجاد این سبک بهره برد.

4– سبک تلفیقی در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه :

سبک تلفیقی یا سبک بی قانون. این بند را از نظرعلمی و ساختار شناسی بعنوان سبک نمیتوان معرفی کرد. ولی به علت کاربری از این خصوصیات در جوامع بطورضمنی بعنوان سبک شناخته میشود.

سبک تلفیقی با هدف تغییر در شرایط کنونی ایجاد شده و خالق آن خود مصرف کنندگان بودند. این سبک به کلیات طراحی توجه ندارد فقط تمایل دارد با ایجاد تغییر شرایط را زیبا تر، کاربردیتر ولوکستر کند.

سبک تلفیقی از سبکهایی همچون ( کلاسیک، مدرن وحتی پست مدرن ) ایده گرفته و به خلق یک محیط میانجامد.

سبک تلفیقی درآشپزخانه موجب قرارگیری یک جزیره MDF با رویه سنگ زیریک لوسترشیک برنزمیباشد، رو به یک پذیرایی کلاسیک.

این سوال پیش می آید که چرا باید آشپزخانه دیزاین شود؟

تاثیر این اتفاق در آرامش و روح منزل چگونه اتفاق می افتد؟

در دکوراسیون آشپزخانه بايد ارتباطات دردرون آشپزخانه وهمچنين ارتباط آشپزخانه ميان، ناهار خوري، ورودي، پاركينگ و تراسهاي خارجي را درنظرميگيريم.

   پیشنهاد ما به شما قبل از انتخاب طرح و دکوراسیون آشپزخانه :

گام نخست : باید به دقت سبک زندگی خود را بررسی کنید. مدت زمانی را که در آشپز خانه سپری میکنید و وسایلی که جهت امر پخت و پز به خدمت میگیرید. این موارد نقش مهمی در طراحی اولیه یک پلان آشپز خانه اهمیت دارد .

گام دوم : خود را در محیط آشپزخانه تصور کنید. نیاز های اولیه خود را لیست کنید و فضای کاری خود را ترسیم کنید .

گام سوم : داشته های خود از جمله تجهیزات پخت و پز، یخچال، فریزر، میز و … را در نظر بگیرید. تجهیزات را از جنبه مدل و رنگ و ابعاد دسته بندی کنید. وقت آن است که متناسب با بوجه و سلیقه با برخی از آنها خدا حافظی کنید .

گام چهارم : با توجه به محیط خانه یکی از سبکهای کلی معماری را برای آشپز خانه انتخاب کنید.

گام پنجم : از یک مشاور با تجربه جهت ارائه پلان و جانمایی تجهیزات مبتنی بر طرح معماری استفاده کنید. یک فایل گرافیکی متناسب با سلیقه خود ایجاد کید .

گام ششم : تغییرات متناسب با نقشه مکتوب شروع کنید و یا از متخصصین امر جهت اجرای کار استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

   آشنایی با دکوراسیون آشپزخانه های سنتی :

دکوراسیون آشپزخانه های سنتی از نظر قابلیت و امکانات فرق زیادی با آشپزخانه های مدرن ندارند و برخی از آن ها دارای جدیدترین امکانات می باشند ولی ظاهر و معماری داخلی آن ها به صورت سنتی طراحی شده است که هر انسانی را به حس و حال زمان های گذشته می برد و تفاوت بارز آن با آشپزخانه های مدرن در بسته بودن محیط آشپزخانه به عنوان جایی امن برای آشپزی است.

المانهای مورد استفاده دردکوراسیون آشپزخانه سنتی:

1- استفاده از کاشیها و سرامیکهای سنتی.

2- فرش ایرانی در دکوراسیون.

3- کابینتهای منبت و معرق و ممبران.

4- پنجره های ارسی در دکوراسیون آشپزخانه.

5- پرده های پشت دری.

6- اکسسوری های سنتی (مثل وسایل طبخ ، لیوان های مسی و سنتی ،سبد های حصیری و…).

آشپزخانه سنتی درانواع سبکهای مختلف ایرانی و رومی و اروپایی و … طراحی میشود. انتخاب هر یک از این سبکها به سلیقه شخصی شما و تجهیزاتی که در دسترس دارید بستگی دارد.

–   آشنایی با دکوراسیون آشپزخانه های مدرن :

 تلاش طراحان برای رسیدن به فضاهای دلباز، نیاز جامعه به ترکیب زندگی مدرن وپیشرفته با طراحی ظریف و ساده. آشپزخانه های مدرن ازنظر قابلیت وامکانات فرق زیادی با آشپزخانه های سبکهای دیگر ندارند. دراین سبک مرزهای محیطی درهم شکسته و دیوارهای محدود کننده برداشته شده است. این مرزها جای خودرا به میزهای خاص و یا المانهای دیگر میدهد.

استقرار در آشپزخانه در سبک مدرن :

طراح آشپزخانه مدرن U شکل ( اپن ) :

آشپزخانه U شکل، ازدو دیوار درمقابل هم که بواسطه ی یک دیوارمیانی بهم متصل شده اند، تشکیل شده است. به بیان دیگر، سه دیوارکه به شکل U انگلیسی درکنارهم قرارگرفته باشند، پلان آشپزخانه U شکل را تشکیل می دهد. آشپزخانه U شکل یکی از پرکاربردترین انواع دکوراسیون آشپزخانه های مدرن است. به دلیل شکل طراحی کاربرد بسیار زیادی دارد.

در آشپزخانه U شکل به دلیل اینکه فضای آشپزخانه به چند قسمت تقسیم میشود، شلوغی وتراکم درآشپزخانه کمتر دیده میشود. به واسطه آن، میتوان از شلوغ شدن فضای داخلی آشپزخانه جلوگیری کرد.

با استفاده از تعبیه کردن یک پنجره بزرگ در آشپزخانه U شکل میتوانید، فضای آشپزخانه تان را بیشتر نورگیر کنید. ازاین طریق به زییایی و بزرگ شدن فضای آشپزخانه کمک کنید. آشپزخانه های U شکل، به دلیل اینکه سه دیواردارند، یکی ازبهترین انواع طراحی آشپزخانه برای نصب کابینت ها نیز میباشند. بنابراین یکی از پرکاربردترین وجادارترین انواع طراحی آشپزخانه، پلان U شکل است. میتواند برای انواع فضاهای بزرگ و کوچک مناسب باشد و در کابینت های ممبران نیز بسیار کاربرد دارد.

طراحی آشپزخانه مدرن  L شکل ، دوبر ( اپن ) :

آشپزخانه L شکل یکی دیگر از بهترین انواع دکوراسیون آشپزخانه است. بواسطه ی آن میتوانید، از نقاط کور آشپزخانه تان به بهترین نحو استفاده کنید. در طراحی آشپزخانه L شکل، اتاق نشیمن و آشپزخانه در امتداد هم قرار دارند. به نوعی به یکدیگر متصل میشوند، بنابراین باعث میشود که سالن نشمین، بزرگتر از حد معمول به نظر برسد. اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید با استفاده از آشپزخانه L شکل میتوانید، فضای بزرگتری را درمحیط خانه تان تجربه کنید.

آشپزخانه L شکل ازیک دیواربلند و یک دیوارکوتاهتر که به شکل L انگلیسی به یکدیگرمتصل شده اند، تشکیل شده است. نام این نوع آشپزخانه بر همین اساس انتخاب شده است. البته اضلاع L شکل که به یکدیگر متصل شده اند، میتواند یک اندازه و برابر باشد. این مساله به نوع محیط و سبک منزل و آشپزخانه بستگی دارد. آشپزخانه L شکل، برای فضاهای بزرگ و کوچک مناسب است. اگر به درستی طراحی شود، فضای مناسبی را برای آشپزخانه مهیا می کند که میتوان درآن به راحتی فعالیت کرد.

 آشپزخانه های L شکل انعطاف پذیری بالایی برای چیدمان تجهیزات داخلی آشپزخانه دارند. اما یکی از ایرادات عمده ای که به آشپزخانه L  شکل وارد است اینکه نمیتوان درآن کابینت جزیره تعبیه کنید.

طراحی آشپزخانه های تک دیوار ، وال کیچن ( اپن ) :

آشپزخانه های تک دیوار، نوع دیگری از انواع دکوراسیون آشپزخانه اند و سبکی مدرن در طراحی آشپزخانه محسوب میشوند. اگر آشپزخانه ای تک دیوار دارید، سعی کنید از رنگهای روشن برای طراحی داخلی آن، استفاده کنید.

بعنوان مثال، کابینت ها، دیوارها و سایر تجهیزات آشپزخانه را به رنگ روشن انتخاب کنید. استفاده از رنگهای متضاد یکی از بهترین گزینه ها برای آشپزخانه های تک دیوار است. اینکار میتواند جلوه ی آشپزخانه شما را دگرگون سازد و از سادگی بیش از اندازه آن جلوگیری کند.

در آشپزخانه های تک دیوار، معمولا تجهیزات کمتری در آشپزخانه قرار میگیرد. زیرا فقط یک دیوار برای نصب کابینت یا قراردادن تجهیزات آشپزخانه مانند یخچال و لباس شویی و گاز وجود دارد. درآشپزخانه های تک دیوار، معمولا میز ناهارخوری درجلوی آشپزخانه قرار می گیرد و باعث جدا شدن آشپزخانه ازفضای نشیمن میشود.

دکوراسیون آشپزخانه99

دکوراسیون آشپزخانه های جزیره دار:

وجود جزیره در دکوراسیون آشپزخانه، فضای دلنشین و رویایی را برای شما بوجود میاورد. وجود جزیره دردل آشپزخانه، امکان زیادی برای فعالیت روی پیشخوان فراهم میاورد ومیتواند به زیبایی وکارایی آشپزخانه شما کمک کند.

وجود جزیره درآشپزخانه متاثرازمتراژ آشپزخانه است . به این معنی که شما تنها در آشپزخانه هایی با فضایی بزرگ میتوانید جزیره قرار دهید. بنابراین برای قراردادن کابینت جزیره باید فضای آشپزخانه شما به حدی باشد که بتوان یک جزیره را درآن قرار داد. کابینتهای جزیره کاربرد های متفاوتی در آشپزخانه دارند. می وانند تنها یک کابینت چهار سویه با یک پیشخوان بزرگ باشد و یا محل قرار گیری اجاق گاز باشد.

سینک ظرفشویی، یکی دیگر از مواردی است که میتوانید آن را در کابینت جزیره قرار دهید. شما تنها یک گلدان زیبا وشیک را بر روی آن قرار دهید واز زیبایی آن لذت ببرید. کابینتهای جزیره علاوه بر اینکه سطح زیادی را برای کار شما فراهم میاورند، به کارایی وجاداری آشپزخانه کمک میکنند. این طرح بر روی کابینت های هایگلاس اگر اجرا شود نمای بی نظیری به خانه شما میبخشد.

آشپزخانه های شبه جزیره دار:

آشپزخانه های شبه جزیره ای در ایران بعنوان آشپزخانه اوپن شناخته میشوند. بهترین گزینه در انواع دکوراسیون آشپزخانه برای فضاهای کوچک هستند. این کابینت ها به دلیل نوع چیدمان، برای آشپزخانه هایی با متراژ پایین مناسب اند. میتوانند بر کارایی و فضاسازی عمومی آشپزخانه، کمک بسیاری کنند.

ویژگی منحصر بفرد آشپزخانه شبه جزیره، اینکه بدون ایجاد دیوار، فضای کافی برای نصب کابینتهای بیشتر را فراهم میاورد. زیرا قسمت شبه جزیره یا همان اوپن آشپزخانه، فضای کافی برای قرار گیری کابینتها فراهم میاورد. فضای بیشتری را برای جایگیری لوازم آشپزخانه ایجاد میکند. در این مدل از انواع دکوراسیون آشپزخانه، کانتر و پیشخوان بزرگی که در واقع همان قسمت اوپن است. به همین دلیل بهره وری بسیار بالاتر از انواع دیگر خواهد بود.

طراحی آشپزخانه به شکل طول و باریک ( اپن ):

اگر فضای کوچکی برای طراحی داخلی منزل دارید، بهترین گزینه برای شما استفاده ازطراحی آشپزخانه های طویل و باریک است. در اصطلاح به آن، Galley گفته میشود. دکوراسیون آشپزخانه های طویل و باریک، از انواع طراحی آشپزخانه دکوراسیونرهای مطرح دنیا ست. دکوراسیون آشپزخانه به سبک آشپزخانه های طویل و باریک، اگر چه قدیمی به نظر می آید. این سبک سالهای طولانی در دنیا به عنوان سبکی شناخته شده مطرح است، اما کماکان قابل استفاده است.

 آشپزخانه های طویل و باریک ازدو پیشخوان یا دیواربلند و موازی درامتداد هم قراردارند که میتواند دیوارباشد یا کابینت باشد. این بستگی به سلیقه و طراحی مورد نظر شما دارد.

در آشپزخانه های طویل و باریک، کشوها وکابینتها وسایر لوازم آشپزخانه مانند سینک وگاز، یخچال فریزر، بصورت موازی قرار دارند. به همین دلیل شما می توانید به راحتی در آشپزخانه تان، تردد کنید.

مزایا و معایب آشپزخانه اُپن :

–   مهمترین مزیت دکوراسیون آشپزخانه اپن، بهبود زندگی جمعی و خانوادگی است. چون با وجود چنین آشپزخانه ای، دیگر از در و دیوار بسته وآشپزی تک نفری خبری نیست. آشپزخانه اپن نه تنها مرز بین اتاقهای مختلف خانه را ازمیان برمیدارد، بلکه بین اعضای خانه هم وحدت ایجاد میکند.

–   ازتاثیردکوراسیون آشپزخانه اپن درزندگی جمعی که بگذریم، میرسیم به دلباز و روان بودن فضایِ آن که نباید نادیده گرفته شود. با کمک راهکارهای هوشمندانه و امروزی، میتوان یک خانه کوچک و کم جا را بزرگ و دلباز جلوه داد. کافیست دیوار بین اتاق های اصلی خانه را از میان بردارید. وقتی بین اجاق گاز و پیشخوان آشپزخانه و میز غذاخوری هیچ دیواری نباشد. پروسه چیدن و جمع کردن ظروف به یک کار راحت و لذت بخش بدل میشود.

–  یکی از اصلیترین معایب دکوراسیون آشپزخانه اپن، ازبین رفتن عایق اتاق هاست. طراحی و نقشه کشی اپن به این معنیست که همه صداها، بوها وشلوغیهای روزمره در نقاط مختلف خانه پخش میشود.

–  عوامل اصلی طراحی کابینت‌ آشپزخانه:

•  پلان و چیدمان آشپزخانه

• ارگونومی و ابعاد انسانی

•  سبک طراحی کابینت

• مواد و متریال

• رنگ و نور

–  مزیت استفاده از برند ورتینا در دکوراسیون آشپزخانه :

تیم مبنا با برند تجاری ورتینا گادری متخصص در امر دکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی میباشد. این تیم قادر به ارائه خدمات زیر به شما مهندسین، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی میباشد.

1- سبک شناسی و ایجاد هویت ساختمانی و مشائره توسط تیم فنی و مهندسی.

2-  طراحی و ارائه پلان های معماری متناسب با سبک مورد نیاز.

3- آنالیز کیفی و ریالی و اصلاح طرح متناسب با بوجه پروژه.

4- زمانبندی و اولویت بندی اقدامات اجرایی برای تحقق دوره پروژه.

5-  تامین تجهیزات و بررسی کیفی مصالح و تجهیزات.

6-  اجرای طرح توسط تیم متخصص و متعهد.

7-  ارائه تضمین کیفی و خدمات سالانه.

–  پیشنهاد تیم ما به شما :

متشکریم که مطالب بالا را برای افزایش اطلاع خود از دکوراسیون آشپزخانه مطالعه کردید. یقینا خود شما میتوانید یک دیزاین آشپز خانه برای خود داشته باشید.

ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. ما باور داریم یک سرپناه برای شما آخر رضایت نیست و خلق رضایت هنر ما است.

شما اگر میخواهید ملکی را بفروش برسانید. اگر میخواهید در یک ملک سکونت کنید. هر تغییر رو بهبودی را برای خود رقم بزنی نیاز دارید یک متخصص را درکنار خود داشته باشید.

اگر افتخار دادید و مارا بعنوان یک متخصص انتخاب کردین، از شما درخواست میکنیم که به ما اعتماد کنید!

کلمات کلیدی: دکوراسیون آشپزخانه، دیزاین آشپزخانه، باز سازی آشپزخانه، آشپزخانه سنتی، آشپزخانه کلاسیک، کابینت، آشپزخانه مدرن